افزایش هفتگی قیمت نفت تحت تاثیر رشد تقاضای چین و کاهش تولید اوپک پلاس

افزایش هفتگی قیمت نفت تحت تاثیر رشد تقاضای چین و کاهش تولید اوپک پلاس

علی رغم ضعف مورد انتظار اقتصاد جهانی و چشم انداز افزایش بیشتر نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی دنیا، قیمت نفت در هفته ای که گذشت با افزایش روبرو شده است. به اعتقاد تحلیلگران، رشد تقاضای چین و کاهش تولید اوپک پلاس عامل اصلی افزایش قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه بوده است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز جمعه با 94 سنت افزایش به 76 دلار و 61 سنت رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 1.16 دلار افزایش 71.78 دلار معامله شده است.

قیمت نفت برنت در هفته گذشته 2.4 درصد و قیمت نفت سبک آمریکا نیز 2.3 درصد افزایش یافته است. نفت این هفته به دلیل امیدواری ها نسبت به رشد تقاضای چین افزایش یافته است. توان عملیاتی پالایشگاه چین در ماه می افزایش یافت و به دومین رکورد بالای خود رسید . مدیر عامل شرکت کویت پترولیوم انتظار دارد تقاضای چین در نیمه دوم سال 2023 افزایش یابد.

این در حالی است که کاهش تولید داوطلبانه اوپک پلاس در ماه مه ، به علاوه کاهش اضافی تولید عربستان در ماه ژوئیه، تاثیر زیادی در تقویت قیمت نفت داشته است. خبرگزاری های دولتی روسیه گزارش دادند، نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی این کشور در اظهاراتی گفته است دستیابی به قیمت نفت حدود 80 دلار در هر بشکه “واقع بینانه” است.

وی همچنین افزود: انتظار می رود تولید نفت و میعانات گازی روسیه در سال جاری حدود 20 میلیون تن (400 هزار بشکه در روز) کاهش یابد. به گفته مشاوران، داده‌های کشتیرانی و منبعی آگاه در ایران، صادرات و تولید نفت خام این کشور در سال 2023 علیرغم تحریم‌های آمریکا به بالاترین حد خود رسیده است.

به گفته شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز، تعداد سکوهای نفتی ایالات متحده در این هفته با چهار افت به 552 رسید که پایین‌ترین میزان از آوریل 2022 است، در حالی که سکوهای گازی با 5 کاهش به 130 سکوی نفت رسید که پایین‌ترین میزان از مارس 2022 به شمار می رود.

بانک مرکزی انگلیس قرار است هفته آینده نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش دهد. بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره را به بالاترین حد در 22 سال گذشته رساند و فدرال رزرو آمریکا نیز احتمالا قصد دارد تا پایان امسال نرخ بهره را 0.5 درصد دیگر افزایش دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *