نرخ محصولات پتروشیمی آسیا

نرخ محصولات پتروشیمی

نرخ محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی/ تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

تقویت قیمت بنزن براساس شاخص های مثبت

بازار بنزن آسیا از حرکت غافلگیرکننده چین برای کاهش برخی محدودیت های کووید-19 تقویت شد، در حالی که سایر عوامل نیز از بهبود بازار حمایت کردند. مقامات بهداشتی چین با کاهش زمان قرنطینه برای تماس نزدیک با مبتلایان و مسافران بین المللی به مدت 2 روز و حذف جریمه خطوط هوایی که مسافران مبتلا را پذیرش می کنند، برخی از محدودیت های سنگین کووید-19 این کشور را به حداقل رساندند.

کاهش ارزش پولی دلار به نفع خریداران مواد اولیه ایی است که پرداخت ها را با دلار انجام می دهند. این امر باعث شد تا سود معاملات cfr چین با تحویل 90 روزه اندکی افزایش یابد زیرا قیمت پیشنهادی 840 و 830 دلاری در هر متریک تن برای تحویل در دسامبر و ژانویه شنیده شد. با نگاهی به پایین دست، قیمت استایرن بیش از بنزن خام، حدود 50 دلار برای همه شاخص ها افزایش یافت. شنیده ها حاکی از آن بود که برخی از منافع خرید از منطقه خاورمیانه نشات می گرفت، اگرچه جزئیات مشخصی از آن در دست نیست.

افزایش قیمت تولوئن با کاهش محدودیت کووید

قیمت تولوئن آسیا در 11 نوامبر در سطح بالایی ماند چون که چین از کاهش محدودیت های کووید-19 در این کشور خبر داد. با در نظر گرفتن آخرین قیمت پیشنهادی 875 دلاری، قیمت fob کره در دسامبر 874 دلار در متریک تن برآورد شد. بازارهای چین با کاهش محدودیت های کووید-19 رشد قیمت را تجربه کردند و عرضه سریع ایکس تنک در شرق چین با 110 یوان افزایش به 7540 یوان معادل 905.97 دلار در متریک تن رسید.

موجودی تولوئن در شرق چین در مقایسه با هفته اول نوامبر با 2500 متریک تن افزایش تا 53500 متریک تن رسید. موجودی بازار جنوب چین در مدت مشابه نیز 4500 متریک تن افزایش داشت. شاخص fob جنوب شرقی آسیا و کره به ترتیب در هفته اول نوامبر 55 و 51 دلار ریزش داشتند. به گفته منابع صنعتی، با ادامه نوسانات قیمت در حالی که بازار در ماه نوامبر عرضه زیادی داشت، اشتهای خرید کمتری وجود داشت. هیچ معامله ای در طول هفته دوم نوامبر شنیده نشد.

رشد دوباره پارازایلن با کاهش قرنطینه های کووید

در پی تصمیم دولت چین برای کاهش محدودیت های سختگیرانۀ کووید-19، پارازایلن آسیا هفته دوم نوامبر را با افزایش قیمت نفت خام و بازارهای پایین دست به پایان رساند. شاخص پارازایلن cfr تایوان/ چین در 11 نوامبر به بالای 1000 دلار در متریک تن بازگشت اما در پایان هفته 4 دلار در هر متریک تن ریزش کرد. این رالی مطابق با روند صعودی بازار آتی PTA چین بود که در آن قرارداد آتی ژانویه 3.08 درصد نسبت به تسویه قبلی تا 5416 یوان در متریک تن ثبت شد، در حالی که نفت خام ICE برنت ژانویه در همین مدت مشابه به 95.95 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

روند نزولی بازار پارازایلن که توسط بازارهای بالادستی و پایین دستی حمایت شد، نیز متوقف شد زیرا فاندمنتال ها نسبتا پایدار بودند. اسپرد پارازایلن-نفتا در هفته منتهی به 11 نوامبر حدود 300 دلار در متریک تن در نوسان بود که در مقایسه با اسپرد 301.30 دلاری ماهانه اکتبر 59.17 دلار در متریک تن کاهش داشت زیرا تقاضا همچنان ضعیف بود.

جدول نرخ محصولات پتروشیمی

با این حال، از آنجا که انتظار می رود تاسیسات کالاهای نهایی در چین تولید خود را به حداقل برسانند، پیش بینی تعطیلی پیش از موعد این تاسیسات اشتهای خریداران PTA را تحت تاثیر قرار داد. نرخ بهره برداری کارخانجات پلی استر در هفته جاری 2.5 درصد کمتر بود که 78.23 درصد ارزیابی شد. به گفته منابع، نرخ بهره برداری از کارخانه های PTA در چین تا 10 نوامبر 76.5 درصد برآورد شده است.

سقوط یک شبه دلار و افزایش قیمت استایرن

کاهش احتمالی محدودیت های کووید-19 در چین، بازار استایرن آسیایی را در 11 نوامبر تقویت کرد. لایکن ها در بازار داخلی استایرن ایکس تنک (تحویل درب مخزن) شرق چین دست کم 400 یوان افزایش یافته و 8435 یوان معادل 1017.74 دلار در متریک تن گزارش شد.

براساس گزارشات محلی، مقامات بهداشتی چین با کاهش مدت زمان قرنطینه و حذف جریمه برای خطوط هوایی که مسافران مبتلا به کووید-19 را پذیرش می کنند، برخی از محدودیت های کووید-19 را کاهش دادند. دلار یک شبه تضعیف شد زیرا شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده که ماهانه منتشر می شود، در اکتبر به 7.7 درصد سالانه افزایش یافت که کمتر از انتظارات تحلیلگران برای افزایش 8 درصدی بود.

نرخ محصولات پتروشیمی آسیا

نرخ محصولات پتروشیمی آسیا

این تضعیف دلار به نفع خریداران مواد اولیه بود که پرداخت ها را با دلار انجام می دادند. موجودی استایرن در مخازن تجاری شرق چین، حتی در شرایطی که اکثر تولیدکنندگان نرخ کارکرد پایین خود را حفظ کرده اند، 50000 متریک تن بود. اگرچه کاهش تقاضا از سوی هند احساسات بازار را کمرنگ کرده بود اما برخی از خریداران آسیای جنوبی پیشنهاداتی با منشا کویت و چین داشتند. استایرن cfr چین و fob کره 50 دلار در روز جهش کرده و به ترتیب 975 و 970 دلار در متریک تن را ثبت کردند.

ثابت ماندن احتمالی قیمت کاپرولاکتوم

فعالان بازار کاپرولاکتوم آسیا در 10 نوامبر با وجود تقاضای ضعیف پایین دستی، تمایل کمتری به بحث در مورد محموله های نقدی داشتند. عرضه در مقایسه با تقاضا کافی باقی ماند و تولیدکنندگان خاورمیانه را مجبور کرد تا به امید بهبود بازار در روزهای آتی، نرخ بهره را به حداقل برسانند.

نرخ محصولات پتروشیمی

نرخ محصولات پتروشیمی

در چین، قیمت ایکس تنک داخلی کمتر از 12.200 یوان در شرق چین شنیده شد در حالی که در جنوب چین، این رقم 12.300 یوان در متریک تن بود. تقاضای نایلون به دلیل پایین بودن مصرف، به شیب نزولی خود ادامه داد. در بالادست نیز شاخص بنزن fob کره به شدت کاهش یافت زیرا سایر مشتقات با ریزش قیمت مواجه شدند. قیمت کاپرولاکتوم cfr خاورمیانه و جنوب شرق آسیا در هفته دوم نوامبر با 5 دلار رشد به 17.50 دلار در متریک تن رسید.

رشد اندک متانول با تسهیل محدودیت های کووید 19

کاهش محدودیت های سختگیرانه کووید-19 توسط دولت چین در 11 نوامبر شادی بازار متانول آسیا را به دنبال داشت و قیمت در سراسر مجتمع های پتروشیمی چین افزایش یافت. قرارداد آتی متانول ژانویه در بورس کالای ژانگژو با افزایش قیمت 84 یوان در روز تا 25.56 یوان در متریک تن ثبت شد.

این تدابیر آرام بخش به بازارهای چین که در پیش بینی های نزولی از تقاضای ضعیف صادراتی و کاهش هزینه های مصرف کننده غرق شده بودند، رونق بسیار داد. دولت چین قرنطینه را با دو روز کاهش به 8 روز رساند و جریمه شرکت های هواپیمایی را به دلیل پذیرش مبتلایان به کووید-19 وضع شده بود، حذف کرد. بحث ها برای محموله های نقدی در 11 نوامبر علیرغم خبرهای خوشایند کم بود.

در اوایل هفته دوم نوامبر، یک محموله سریع برای بارگیری در پایان نوامبر با قیمت 315 دلار در متریک تن cfr چین معامله شد. در همین حال، ورود محموله های جدید و عرضه مازاد از خاورمیانه و ترینیداد و توباگو سطح بسیار پایین موجودی متانول را در سواحل جنوبی و شرق چین کاهش داد.

کاهش معاملات اتیلن با بالا رفتن اختلاف قیمت ها

بازار اتیلن آسیا در هفته منتهی به 11 نوامبر با ادامۀ شکاف بین شاخص های خرید و فروش، شاهد معاملات خاموش بود. به گفته یکی از تاجران، بحث های بسیار محدودی در این هفته شنیده شد زیرا خریداران حاضر به پذیرفتن قیمت های پیشنهادی بالاتر از 850 دلار در هر متریک تن cfr چین نیستند؛ حتی چنین قیمت های پایینی با توجه به هزینه های فعلی نفتا برای تولیدکنندگان نیز عملی نیستند.

برخی از شاخص های خرید با قیمت شناور برای محموله های cfr شمال شرق آسیا در دسامبر دارای حق بیمه 25-20 دلار در هر متریک تن هستند و در مقابل، شاخص فروش همین محموله ها 40-30 دلار حق بیمه دارند. برخی از معامله گران همچنان درصد معامله محموله های دسامبر هستند زیرا انتظار می رود موجودی خریداران کاهش یافته باشد اما با وجود حاشیه های پایین دستی ضعیف، قادر به پذیرفتن قیمت های پیشنهادی 930-920 دلار در متریک تن cfr شمال شرق آسیا نیستند.

قیمت ها در بازارهای داخلی چین در هفته جاری با 200 یوان کاهش به 7400 یوان در متریک تن رسید. با تصمیم جدید دولت چین مبنی بر کاهش محدودیت های سختگیرانه کووید-19 و حذف جریمه خطوط هوایی که مسافران مبتلا به کووید-19 را پذیرش می کنند، بازارهای مشتق شده از چین در روزهای آتی با افزایش قیمت ها به بهبود قابل ملاحظه ای خواهند رسید.

افزایش قیمت پروپیلن به دلیل عرضه محدودتر

پروپیلن آسیا در هفته دوم نوامبر به دلیل پایین بودن نرخ بهره برداری تولیدکنندگان PDH در چین، 15 دلار افزایش داشت. قرارداد آتی نفت خام ICE برنت ژانویه با 3.6 دلار رشد به 95.95 دلار به ازای هر بشکه ثبت شد. حدود شش کارخانه PDH در چین نرخ بهره برداری خود را کاهش داده و یا به دلیل بالا بودن قیمت خوراک پروپان کار را متوقف کرده اند.

بر همین اساس، عرضه هم در این هفته در بازار محدود شد. قیمت های شاندونگ چین با 7300 یوان در متریک تن ایکس ورک (تحویل درب کارخانه) ثابت ارزیابی شد. اسپرد پلی پروپیلن و پروپیلن در 11 نوامبر 20 دلار محاسبه شد که بسیار پایین تر از اسپرد معمولی 150 دلاری در هر متریک تن بود. شرکت توسعه پتروشیمی چین مستقر در تایوان خط تولید 240.000 متریک تن اکریلونیتریل خود را در 11 نوامبر در کائوسیونگ مجددا راه اندازی کرد. این تولیدکننده قبلا خط تولید 120.000 متریک تنی را در واکنش به تقاضای ضعیف در نیمه دوم جولای تعطیل کرده بود.

نرخ محصولات پتروشیمی

نرخ محصولات پتروشیمی

این شرکت اعلام کرد که نرخ بهره برداری آن که در حال حاضر 70 درصد است، به شرایط بازار بستگی دارد. بسیاری از تولیدکنندگان ACN در شمال شرق آسیا نرخ بهره خود را به دلیل عرضه مازاد و تقاضای ضعیف پایین دستی کاهش داده اند که در نتیجه، حاشیه ها را تحت فشار قرار می دهد. اخیرا، شاخص آسیایی ACN بعنوان موجودی خوراک پایین تر در میان تولیدکنندگان پایین دستی ABS و برخی شاخص های خرید پایین تر از بازار آسیب دیده خوراک ACN حمایت می شود.

امید بازار بوتادین به بهبود تقاضای پتروشیمی

در 11 نوامبر بوتادین آسیا ثابت گزارش شد در حالی که قیمت ها در بازار داخلی چین با کاهش محدودیت های کووید-19 200 یوان افزایش یافت و به 6700 یوان در متریک تن رسید. بازار بوتادین در این مدت با امید به بهبود تقاضای فرآورده های پتروشیمی رشد کرد زیرا چین برخی از قوانین سختگیرانه کووید-19 را تسهیل کرده و دوره قرنطینه را از 7 روز به 5 کاهش داد.

برخی منابع بازار گفتند که بازگشت قیمت ها محدود است چون که هنوز بازبینی ها به طور کامل انجام نشده است و تاثیر این تصمیم دولت بر بازار در دراز مدت محسوس است. علاوه براین، در طی این هفته بوتادین fob کره با 20 دلار رشد به 750 دلار در متریک تن گزارش شد که تحت تاثیر تقاضای نقدی از سوی ایالات متحده بود. تقاضای نقدی ایالات متحده در سه ماهه اول سال 2023 در مقایسه با دسامبر، به دلیل تغییر برنامه ریزی شده در کارخانه های بوتادین قوی تر است.

با این حال، منابع بازار معتقدند با توجه به کاهش قیمت بوتادین در حال حاضر، تقاضای نقدی برای محموله های آسیایی از سوی ایالات متحده ممکن است محدود باشد. علاوه براین، با در نظر گرفتن افزایش هزینه های حمل و نقل آسیایی-امریکایی، خرید محموله های اروپایی برای کاربران نهایی ایالات متحده منطقی تر است.

لینک منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *