افزایش تولید نفت و گاز شرکت های غربی در خاورمیانه و شمال آفریقا

,
افزایش تولید نفت و گاز شرکت های غربی در خاورمیانه و شمال آفریقا

شرکت های بزرگ نفت و گاز غربی سال گذشته افزایش اندکی در تولید خود در خاورمیانه و شمال آفریقا داشتند، حتی با وجود کاهش مجموع تولید جهانی آنها.
آمارهای منتشر شده از سوی شرکت های بریتیش پترولیوم، توتال انرژی، شورون و شل نشان می دهد تولید نفت و گاز این شرکتها در سال 2022 در مجموع 66 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

با توجه به اینکه مجموع تولید جهانی این شرکتها به میزان 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، این منطقه نسبت به سال 2021 سهم بیشتری از تولید جهانی آنها را به خود اختصاص داده است.

افزایش تولید نفت و گاز این شرکتها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، با توجه به تصاحب پروژه 9.8 میلیون تنی قطر گاز-1 توسط قطرانرژی و چالش های تولید در لیبی و مصر در سال های گذشته غافلگیرکننده است.

لیبی و مصر هر دو در سال 2022 وضعیت خوبی داشتند و افزایش تولید امارات متحده عربی از کاهش تولید قطر بیشتر شد. بریتیش پترولیوم در سال گذشته به دلیل خروج از روسیه 900 هزار بو در روز از تولید خود را از دست داد.

در نتیجه، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بیش از 26 درصد از کل تولید جهانی این شرکت را در مقایسه با 18 درصد در سال 2021 تشکیل می دهد.
پس از اکسون، بریتیش پترولیوم بالاترین تولید گاز در این منطقه را در میان شرکت‌های بزرگ دارد و مصر و عمان به ترتیب 1272 میلیون فوت مکعب در روز و 599 میلیون فوت مکعب در روز در سال گذشته سهم داشتند.

گاز حدود 53 درصد تولید بریتیش پترولیوم در این منطقه در سال 2022 را تشکیل داده است. اما فروش اخیر دارایی های آن در الجزایر، که در سال گذشته حدود 25000 بشکه در روز بوده، به این معنی است که ممکن است این شرکت امسال برای افزایش سهم خود با مشکل مواجه شود.

تولید گاز توتال در منطقه حدود 12 درصد کاهش یافت که عمدتاً در نتیجه خروج از پروژه قطرگاز-1 بود. علیرغم هدف این شرکت برای افزایش تولید گاز، توتال نقش خود را به عنوان برترین تولیدکننده مایعات منطقه در میان شرکت های بزرگ غربی تقویت کرد و نفت حدود 80 درصد از تولید خالص آن را در منطقه تشکیل می داد.

در واقع، تولید گاز توتال در سال گذشته در تمام مناطق کاهش یافت، در حالی که خاورمیانه و قاره آمریکا تنها مناطقی بودند که این شرکت‌ بزرگ فرانسوی به ترتیب 7 و 33 درصد تولید نفت خود را افزایش داده است.

در آینده، توتال احتمالاً در بین شرکت‌های بزرگ، با پروژه‌های عظیمی که در قطر و کشورهای در حال انجام است، بیشترین پیشرفت را در منطقه خواهد داشت. شورون – که هنوز یک بازیگر نسبتا کوچک در منطقه است – در نتیجه افزایش تولید گاز در فراساحل اسرائیل، قوی‌ترین سود سالیانه را از نظر درصدی کسب کرد. اکسون هنوز نتایج دقیق منطقه ای را منتشر نکرده است، اما برخلاف همتایان خود، تولید جهانی این شرکت بزرگ مستقر در تگزاس در سال 2022 افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *