اگزون موبیل آمریکا رکورد سود در تاریخ شرکت های نفتی غربی را شکست

اگزون موبیل آمریکا رکورد سود در تاریخ شرکت های نفتی غربی را شکست

اگزون موبیل آمریکا رکورد سود در تاریخ شرکت های نفتی غربی را شکست؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

شرکت اگزون موبیل آمریکا اعلام کرد سود 55.7 میلیارد دلاری را در سال 2022 کسب کرده است که رکوردی بی‌سابقه برای هر شرکت بزرگ نفتی غربی به شمار می رود.
قیمت بالای نفت و گاز دلیل اصلی افزایش چشمگیر سود اگزون موبیل بود که رکورد سود سالانه 45.2 میلیارد دلاری خود را در سال 2008 شکسته است یعنی زمانی که قیمت نفت به رکورد 142 دلار در هر بشکه رسید و بالاترین سود سالانه یک شرکت بزرگ غربی را ثبت کرد.

دارن وودز، رئیس و مدیر اجرایی اگزون موبیل گفت: در حالی که عملکرد مالی ما به وضوح از بازار مطلوب منتفع شد، سرمایه‌گذاری‌هایی که قبلا و در طول همه‌گیری کرونا انجام دادیم، انرژی و محصولات مورد نیاز مردم را فراهم کرد، زیرا اقتصادها شروع به بهبود کردند و عرضه‌ها محدود شد.

از نکات مهم گزارش مالی این شرکت می توان به رشد 22.9 میلیارد دلاری نقدینگی و گردش نقدینگی آزاد به میزان 62.1 میلیارد دلار اشاره کرد. توزیع سود به سهامداران در مجموع به بیش از 29.8 میلیارد دلار رسید که شامل 14.9 میلیارد دلار سود سهام و 14.9 میلیارد دلار بازخرید سهام بود.

ثبت رکورد بی سابقه شرکت اگزون پس از آن است که روز جمعه نیز شرکت نفتی شورون بالاترین سود سالانه خود را اعلام کرد، به طوری که سود تعدیل شده آن در سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت و گاز و رکورد تولید ایالات متحده، بیش از دو برابر شده و به 36.5 میلیارد دلار رسیده است.

تحلیلگران انتظار دارند شرکتهای اگزون موبیل، شورون، بریتیش پترولیوم، شل و توتال انرژی به لطف جهش قیمت نفت و گاز در سال گذشته، حدود 200 میلیارد دلار سود در سال 2022 میلادی کسب کرده باشند.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *