فروکش کردن التهاب جنگ نفتی غرب علیه روسیه

فروکش کردن التهاب جنگ نفتی غرب علیه روسیه

تازه ترین گزارش ها نشان می دهد درآمدهای نفتی روسیه در ماه‌های مارس و آوریل افزایش یافته و به بالاترین سطح از نوامبر سال گذشته رسیده است به‌طوری‌که توان ولادیمیر پوتین برای تامین مالی حمله به اوکراین را تقویت کرده است.

تحلیلی که روز چهارشنبه توسط مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک، منتشر شد، حاکی است درآمد روسیه حاصل از صادرات نفت نسبت به ژانویه و فوریه گذشته، بهبود یافته است.
این یافته‌ها نشان می‌دهد که مسکو اخیراً توانسته است با موفقیت دوباره به درآمد حاصل از صادرات سوخت‌های فسیلی علیرغم اعمال ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا در اواخر سال گذشته و سقف قیمت نفت گروه 7 دست پیدا کند.

کمتر از یک هفته پس از آن که رهبران گروه هفت در پایان اجلاس هیروشیما در ژاپن گفتند که سقف قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه تا الان کارساز بوده است، درآمدهای روسیه کاهش یافت.

تحلیلگران انرژی در CREA پیشنهاد کردند که شکست در اجرای سیاست قیمت سقف منجر به “از دست دادن یکپارچگی و اعتبار بازار” شده است.
لوری میلیویرتا، تحلیلگر ارشد CREA گفت” اتحادیه اروپا در تعهد خود برای بازنگری سقف قیمت در طی دو ماه با هدف اطمینان از پایین ماندن آن تا کمتر از میانگین قیمت بازار شکست خورده است. این نشانه روشنی است که اجرای این قانون کارساز نبوده است”.

انتظار می‌رود که احیای درآمد نفتی روسیه ادامه یابد

در ابتدای سال جاری، داده‌ها نشان می‌داد که درآمد روسیه حاصل از صادرات سوخت‌های فسیلی در دسامبر کاهش یافته است.
با این‌حال، آخرین یافته‌های CREA حاکی است درآمدهای مالیاتی نفت روسیه در ماه آوریل به دلیل افزایش درآمدهای صادراتی ماه مارس، 6 درصد رشد ماهانه داشته است.

درآمد کرملین، جدا از افزایش بهای نفت، به‌میزان قابل توجهی کمتر از سطح ثبت شده در آوریل سال گذشته بود. در این گزارش آمده است که افزایش درآمدهای صادراتی در ماه مارس رشد ماهیانه 5 درصدی درآمدهای مالیاتی استخراج معدنی روسیه در آوریل را به دنبال داشت و انتظار می‌رود در ماه می این رقم افزایش بیشتری داشته باشد.
این بدان معناست که پس از پایان سال جاری میلادی، درآمدهای مالیاتی نفت روسیه به دلیل افزایش فروش بهبود یابد.

ایزاک لوی، تحلیلگر انرژی در CREA گفت “درآمد مالیاتی کرملین رابطه مستقیمی با قیمت نفت خام روسیه دارد و اهمیت سقف قیمت نفت را به‌خوبی نشان می‌دهد. دولت مسکو همچنین درحال تغییر رژیم مالیاتی خود برای به حداقل رساندن اثرات سقف قیمت است”.

طبق تحلیل CREA، از زمان اجرایی شدن ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا و سقف قیمت گروه 7 برای نفت روسیه، درآمد مسکو حاصل از صادرات دریایی نفت حدود 58 میلیارد یورو (62.5 میلیارد دلار) بوده است که بخش اعظم آنها با تانکرهای بیمه شده یا متعلق به اروپا حمل شده‌اند. CREA انتظار دارد اگر سقف قیمت نفت خام به 30 دلار در هر بشکه کاهش یابد و سقف قیمت محصولات نفتی بر این اساس بازنگری شود، درآمد روسیه می‌تواند 22 میلیارد یورو دیگر کاهش یابد.

هدف از سقف قیمت چیست؟

گروه 7، استرالیا و اتحادیه اروپا سقف قیمت 60 دلاری برای نفت روسیه را در 5 دسامبر اجرا کردند. این محدودیت در کنار اقدامات اتحادیه اروپا و بریتانیا برای اعمال ممنوعیت واردات نفت خام روسیه ازطریق دریا صورت گرفت.

درکل، تصور می‌شد این اقدامات مهم‌ترین گام برای کاهش درآمد حاصل از صادرات سوخت‌های فسیلی است که بودجه جنگ روسیه در اوکراین را تامین می‌کند. در فوریه، سقف قیمت نفت با نرخ 100 دلاری به ازای هر بشکه فرآورده‌های نفتی روسیه مانند گازوئیل و 45 دلاری برای هر بشکه فرآورده‌های نفتی روسیه مانند نفت کوره که با تخفیف نسبت به نفت خام معامله می‌شوند، اعمال شد.

هدف از سیاست سقف قیمت محدود کردن درآمدهای نفتی روسیه و درعین حال، حفظ عرضه نفت روسیه است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هفته گذشته اعلام کرد تقریباً شش ماه پس از اجرای سقف قیمت، این سیاست به هر دو هدف خود (محدود کردن درآمدهای نفتی روسیه و درعین حال، حفظ عرضه نفت روسیه) دست می‌یابد. وزارت خزانه داری پیش‌بینی می‌کند درآمدهای نفتی روسیه در سال جاری تنها 23 درصد از بودجه روسیه را کم کرده است به‌طوری‌که از 35-30 درصد کل بودجه روسیه قبل از آغاز جنگ مسکو در اوکراین در فوریه 2022 پایین‌تر رفته است. ایالات متحده این کاهش درآمد را زمانی دانست که روسیه در آوریل 2023 در مقایسه با مارس سال گذشته 10 درصد بیشتر نفت خام صادر می‌کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: سی ان بی سی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *