fuel oil چیست؟

fuel oil چیست؟

fuel oil چیست؟ fuel oil که به آن روغن کوره نیز می گویند، سوختی است که از بقایای حاصل از تقطیر نفت خام تشکیل شده است. عمدتاً برای دیگ های بخار در نیروگاه ها، روی کشتی ها و در کارخانه های صنعتی استفاده می شود. روغن‌های سوخت تجاری معمولاً با سایر فراکسیون‌های نفتی ترکیب می‌شوند تا ویسکوزیته و نقطه اشتعال مورد نظر را ایجاد کنند. نقطه اشتعال fuel oil معمولاً بالاتر از نفت سفید است. اصطلاح نفت کوره معمولاً شامل سوخت هایی مانند نفت سفید نمی شود.

fuel oil

به بیان دقیق، fuel oil (همچنین به عنوان نفت سنگین، سوخت دریایی یا نفت کوره شناخته می شود) به سنگین ترین سوخت تجاری به دست آمده از پالایش نفت خام اعم از تقطیر یا پسماند اشاره دارد. با این حال، به طور کلی، fuel oil به هر سوخت مایعی اطلاق می شود که در کوره یا دیگ برای تولید گرما یا در موتور برای تولید نیرو استفاده می شود. البته به غیر از سوخت هایی که نقطه اشتعال آنها در حدود 42 درجه سانتیگراد (108 درجه فارنهایت) است، که در مشعل های پنبه ای یا چوبی سوزانده می شوند.

fuel oil چیست

fuel oil و سایر مایعات تولید شده از سوخت های فسیلی به فرآورده های نفتی که مردم برای مقاصد مختلف استفاده می کنند، تصفیه می شوند. سوخت های زیستی نیز به عنوان فرآورده های نفتی، عمدتاً در مخلوط با بنزین و سوخت دیزل استفاده می شود.

نفت در طول تاریخ بزرگترین منبع انرژی برای کل مصرف انرژی سالانه ایالات متحده بوده است. ما از فرآورده های نفتی برای به حرکت درآوردن وسایل نقلیه، گرم کردن ساختمان ها و تولید برق استفاده می کنیم. در بخش صنعت، صنعت پتروشیمی از نفت به عنوان ماده اولیه (یک ماده اولیه) برای تولید محصولاتی مانند پلاستیک، پلی اورتان، حلال ها و صدها کالای واسطه و مصرف کننده دیگر استفاده می کند.

نفت کوره چیست؟

نفت کوره معمولاً مخلوطی زرد تا قهوه ای (قهوه ای تیره تا سیاه) است که در فرآیندهای مختلف پالایش نفت خام تولید می شود. سوخت نفت کوره معمولا بوی نفت سفید می دهد و قابل اشتعال است. این ماده از مخلوط هایی با ترکیب پیچیده و متغیر تشکیل شده است. ترکیبات این محصول شامل هیدروکربن های آلیفاتیک مانند آلکان ها و آلکن ها و همچنین آروماتیک ها می باشد.

ترکیب دقیق اجزای نفت کوره بسته به نوع منبع پالایش و استخراج متفاوت خواهد بود. این ترکیب حتی پس از استخراج به دلیل هوازدگی و فعالیت های باکتریایی تغییر می کند. لازم به ذکر است که درصدهای گوگرد، نیتروژن و اکسیژن کمی در ترکیبات روغن کوره وجود دارد و بر اساس این تفاوت ها و همچنین تفاوت در محدوده نقطه جوش و مواد افزودنی، این روغن به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

fuel oil چیست؟

نحوه تولید fuel oil

نفت کوره یا fuel oil از تقطیر نفت خام به دست می آید. مولکول های ترکیباتی مانند پروپان، نفتا، بنزین و سوخت جت نقطه جوش پایینی دارند. در ابتدای فرآیند تقطیر قسمت به قسمت از هم جدا می شوند. فرآورده‌های سنگین‌تر مانند گازوئیل و روان‌کننده‌ها فرار کمتری دارند و تقطیر آنها کندتر انجام می‌شود. «سوخت بنکر» یا سوخت موتورهای بخار و کشتی‌ها در پایان این فرآیند قرار دارند. البته برخی از ترکیبات سنگین تری مانند قیر و آسفالت نیز در پایان فرآیند باقی می مانند.

کاربردهای fuel oil چیست؟

fuel oil معمولاً برای سوزاندن در کوره‌ها، دیگ‌ها، اجاق‌ها و فانوس‌ها برای تولید گرما استفاده می‌شود. از زنجیره های هیدروکربنی طولانی مانند آلکان ها، آروماتیک ها و سیکلوآلکان ها تشکیل شده است.

نفت کوره از کجا می آید؟

نفت کوره از تقطیر نفتی به صورت تقطیر یا پسماند به دست می آید. مولکول‌های کوچکی مانند پروپان، نفتا، بنزین و سوخت جت (نفت‌سفید) دارای نقطه جوش نسبتاً پایینی هستند که در آغاز فرآیند تقطیر جزئی حذف می‌شوند. فرآورده‌های سنگین‌تر مانند سوخت دیزل و روغن‌های روان‌کننده، فرار کمتری دارند و کندتر تقطیر می‌شوند. سوخت بنکر کف بشکه است، تنها محصولاتی که متراکم تر از آن هستند مواد اولیه کربن سیاه و بقایای قیری (آسفالت) است که برای آسفالت جاده ها و آب بندی سقف ها استفاده می شود.

مزایای استفاده از fuel oil چیست؟

fuel oil دارای چندین مزیت عملی است که آن را به یک سوخت مفید تبدیل می کند:

ایمن و مطمئن: روغن سوخت انفجاری نیست و فقط با استفاده از یک سیستم خاص قابل احتراق است. این بدان معنی است که می توان آن را با خیال راحت ذخیره کرد و بدون هیچ گونه مشکل ایمنی در دیگ ها و کوره ها استفاده کرد.

اقتصادی: بسته به زمان خرید نفت کوره، احتمالاً متوجه خواهید شد که استفاده از آن ارزان تر از گاز و برق است. همچنین بسیار کارآمد است، به این معنی که مجبور نخواهید بود مخزن خود را هر چند وقت یکبار که فکر می کنید دوباره پر کنید.

بدون نور و گوگرد: سوخت تمیز عملکرد قابل اعتمادی را در سخت ترین شرایط ارائه می دهد.

چه کسانی از fuel oil استفاده می کنند؟

اگر از ماشین آلات کشاورزی استفاده می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که به نفت گاز (دیزل قرمز) نیاز داشته باشید. همچنین می توانید از آن در تجهیزات تجاری مانند تراکتور و کمباین استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از سوخت برای لامپ ها یا سوخت های روشنایی، سرگرمی های آتش و یا حتی برای موتورهای جت دارید، به احتمال زیاد نیاز به استفاده از نفت سفید خواهید داشت.

مضرات برای بدن انسان

fuel oil ممکن است از طریق دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و از راه پوست جذب شوند. هر چه وزن مولکولی هیدروکربن های موجود در روغن ها بیشتر باشد، احتمال جذب کمتر خواهد بود. متابولیسم از طریق اکسیداسیون نیز احتمالاً رخ می دهد زیرا اجزای روغن های سوختی هیدروکربن ها هستند. درجه متابولیسم، البته، به ماهیت هیدروکربن (به عنوان مثال، آلیفاتیک، معطر، و غیره)، وزن مولکولی و هر مولکول مرتبط دیگر (مانند گوگرد، نیتروژن) بستگی دارد. دفع از بدن نیز به موارد فوق بستگی دارد و می تواند از طریق بازدم، در ادرار یا مدفوع رخ دهد. این مولکول ها به احتمال زیاد در بدن جمع نمی شوند.

موارد استفاده از fuel oil

از fuel oil عمدتاً در مصارف صنعتی و خانگی برای تولید گرما استفاده می شود. علاوه بر این، به عنوان حلال و سوخت مورد نیاز موتورهای احتراق داخلی نیز کاربرد دارد. همچنین از نفت کوره برای تولید بخار در نیروگاه ها استفاده می شود. نام های «مقطیر» و «باقیمانده» امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا روغن های کوره ای برای مصارف خاصی تهیه و تولید می شوند و می توانند مخلوطی از طبقات مختلف باشند. به همین دلیل عبارات مختلفی مانند روغن سنگین، گازوئیل و روغن خانگی جایگزین واژه «روغن کوره» شده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *