بزرگترین معاملات بخش نفت و گاز جهان از آغاز قرن تاکنون

,
بزرگترین معاملات بخش نفت و گاز جهان از آغاز قرن تاکنون

معاملات بخش نفت و گاز جهان

شرکت شورون اخیرا اعلام کرده است که رقیب کوچکتر Hess Corp را در قراردادی به ارزش 53 میلیارد دلار خریداری خواهد کرد و این شرکت را در مقابل رقیب اکسون در دو حوزه نفتی شیل و گویان قرار خواهد داد. این قرارداد چند هفته پس از آن صورت گرفت که اکسون پیشنهادی 59.5 میلیارد دلاری برای پایونیر نچرال ریسورس ارائه کرد که آن را به بزرگترین تولیدکننده در بزرگترین میدان نفتی ایالات متحده تبدیل می کرد.

در اینجا معاملات عمده در بخش نفت و گاز جهانی را از دهه 2000 تاکنون مورد بررسی قرار می دهیم:

2001

شورون در قراردادی 39.5 میلیارد دلاری تکزاکو را خریداری کرد و به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های انرژی در جهان ظاهر شد.

2002

سهامداران کونوکو و فیلیپس پترولیوم و کمیسیون تجارت فدرال با ادغام 18 میلیارد دلاری بین این شرکت ها موافقت کردند و سومین شرکت بزرگ نفتی ایالات متحده ConocoPhillips را ایجاد کردند.

2005

شورون پس از مبارزه با گروه نفتی ایتالیایی Eni، CNOOC و دیگر رقبا، موافقت کرد که رقیب کالیفرنیایی Unocal را با حدود 16.4 میلیارد دلار خریداری کند. 2006 ConocoPhillips در یک معامله 35.6 میلیارد دلاری شرکت برلینگتون ریسورس را خریداری می کند و به موقعیت های سودآور در حوزه های غنی از گاز آمریکای شمالی دسترسی پیدا می کند.

2007

استات اویل نروژ دارایی های نفت و گاز شرکت نورسک هیدرو را به مبلغ 30 میلیارد دلار می خرد تا یک شرکت انرژی جدید به نام اکوینور ایجاد کند.

2010

اکسون موبیل XTO Energy را به مبلغ حدود 30 میلیارد دلار خریداری می کند تا موقعیت خود را به عنوان یک تولید کننده گاز طبیعی در ایالات متحده تقویت کند.

2012

شرکت نفت دولتی روس نفت روسیه TNK-BP را در قراردادی 55 میلیارد دلاری از بریتیش پترولیوم مستقر در بریتانیا خریداری کرد. کیندر مورگان یک قرارداد 21 میلیارد دلاری برای خرید ال پاسو ، ترکیبی از بزرگ ترین اپراتورهای خط لوله گاز طبیعی، نهایی می کند.

2014

کیندر مورگان تمام واحدهای سهامی عام خود (Kinder Morgan Energy Partners LP، Kinder Morgan Inc با مدیریت Kinder Morgan و El Paso Pipeline Partners) را در یک معامله 70 میلیارد دلاری خریداری می کند.

2015

شل رقیب بریتانیایی BG Group را در قراردادی 70 میلیارد دلاری خریداری کرد.

2018

Marathon Petroleum رقیب خود یعنی Andeavor را با 23 میلیارد دلار تصاحب می کند.

2019

Occidental Petroleum در یک معامله 38 میلیارد دلاری Anadarko Petroleum را خریداری کرد.

2020

ConocoPhillips در بزرگترین معامله شیل سال 2020 شرکت کنکوریسورس را به مبلغ 9.7 میلیارد دلار خریداری می کند. آرامکوی عربستان خرید 70 درصد از سهام شرکت پتروشیمی عربستان سعودی Basic Industries را به مبلغ 69.1 میلیارد دلار تکمیل کرد. PipeChina خطوط لوله نفت و گاز و تأسیسات ذخیره سازی را از PetroChina و Sinopec در معامله ای به ارزش 55.9 میلیارد دلار تصاحب می کند.

2021

شرکت Aker BP نروژی Lundin Energy سوئد را در یک معامله 13.9 میلیارد دلاری خریداری کرد تا دومین شرکت بزرگ نفتی نروژ را تشکیل دهد. گروه BHP موافقت کرد که تجارت نفت خود را به Woodside Petroleum در یک ادغام برای ایجاد یک تولیدکننده نفت و گاز به ارزش 28 میلیارد دلار با دارایی های رشد در استرالیا و قاره آمریکا بفروشد.

2023

سهامداران شرکت ماژلان میداستریم به فروش آن به رقیب بزرگتر ONEOK به قیمت 18.8 میلیارد دلار رأی دادند  تا یکی از بزرگترین شرکت های خط لوله انرژی ایالات متحده را ایجاد کنند. اکسون موبیل با خرید پایونیر ریسورس در قراردادی به ارزش 59.5 میلیارد دلار موافقت کرد که این شرکت را به بزرگترین تولید کننده در بزرگترین میدان نفتی ایالات متحده تبدیل می کند و یک دهه تولید کم هزینه را تضمین خواهد کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *