آیا اوپک پلاس تولید نفت خود را تغییر می‌دهد؟

آیا اوپک پلاس تولید نفت خود را تغییر می‌دهد؟

آیا اوپک پلاس تولید نفت خود را تغییر می‌دهد؟

نمایندگان اوپک پلاس پیش از نشست خود به CNBC گفتند انتظار نمی‌رود این گروه در نشست حضوری آخر هفته تغییری در سیاست تولید نفت اعلام کند.
اکثر تحلیلگران بعید می‌دانند اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و روسیه، دو ماه پس از اعلام شوک کاهش تولید در آوریل ازسوی برخی از بزرگترین تولیدکنندگان اوپک پلاس تا پایان سال جاری، بر سر کاهش بیشتر تولید به توافق برسند.

با این‌حال، آنها در پیش‌بینی‌های خود محتاط هستند؛ به‌ویژه پس از هشدار هفته گذشته عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، به سفته‌بازان که “مراقب باشند” و اینکه شوک‌های اوپک پلاس به بازار را فراموش نمی‌کنند. به گفته برخی نمایندگان اوپک پلاس که روز جمعه با CNBC صحبت کردند، “این ائتلاف سیاست تولید خود را تغییر نخواهد داد مگر اینکه از تقاضای چین در ماه‌های آینده ناامید شود”.

پیش‌بینی اوپک و همه تحلیلگران این است که چین در نیمه دوم سال جاری با افزایش تقاضای نفت، بازار را با کمبود عرضه روبرو کرده و درنتیجه از قیمت نفت حمایت کند. برخی دیگر از منابع گفتند گروه اوپک پلاس مشکلی با قیمت هر بشکه برنت بالای 75 دلار یا بین 70 تا 80 دلار ندارد.

اوایل روز جمعه، هر بشکه نفت خام برنت بالای 75 دلار معامله شد که 1.76 درصد در روز پس از رای سنا به تصویب لایحه سقف بدهی که به ترس از نکول بدهی ایالات متحده پایان داد، افزایش یافت.

پیش از نشست اوپک پلاس، درحالی‌که وزیر انرژی عربستان به فروشندگان کوتاه مدت هشدار داد، روسیه به این نکته اشاره کرد که ترجیح می‌دهد تولید این گروه بدون تغییر باقی بماند.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز جمعه گفت که روسیه همچنان با سایر تولیدکنندگان اوپک پلاس در تماس است، اما از اظهارنظر درباره نتیجه این نشست خودداری کرد. ساکسو بانک در یادداشتی روز جمعه گفت “خبرها به عدم تغییر در سیاست تولید اشاره دارد. با این‌حال، باتوجه به سخنان اخیر وزیر انرژی عربستان علیه سفته بازان، هیچ چیز را نمی‌توان رد کرد و با در نظر گرفتن این موضوع، احتمالاً مواضع اوپک پیش از آخر هفته تغییر می‌کنند”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *