ایا گاز ال پی جی برای خودرو مناسب است؟

0 19

آیا گاز ال پی جی برای خودرو مناسب است؟ استفاده از گاز الپی جی چه مزایا و معایبی برای خودرو دارد؟ گاز ال پی جی (به انگلیسی: Liquefied Petroleum Gas) به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آنها گفته می‌شود که در حالت مایع نگه داشته می‌شوند.

به گفته بازار نفت و گاز معمولاً مقادیر کمی از ترکیباتی چون پروپیلن و بوتیلن نیز در گاز مایع موجود است.

گاز مایع بیشتر برای کاربردهای گرمایشی و به عنوان سوخت وسایل نقلیه استفاده می‌شود.

همچنین در ساخت افشانه‌ها و به عنوان گاز خنک‌کننده در وسایل سرمازا همچون یخچال و فریزر نیز استفاده می‌شود.

گاز سوز کردن CNG بهتر است یا LPG ؟

سوخت ال پی جی LPG مطمئنترین سوخت است

ال پی جی ایمنی بسیار بالاتری به بنزین و سی ان جی CNG  دارد.

بیشترین تمرکز دولتها برای یافتن جایگزینی بنزین و سوخت در خودروها است به گونه ای که امروز روسیه بعنوان بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان، به همین سمت رفته است

هرچند کشورهای توسعه یافته دیگری نظیر «فرانسه، بریتانیا، ترکیه، روسیه، لهستان، کره‌ جنوبی و آمریکا» نیز ال پی جی را برگزیده اند.

در کل دنیا تا سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰ میلیون خودرو داریم که با سوخت گاز کار می کنند.

حدود ده میلیون از این مقدار خودرو در اتحادیه اروپا است و از کشور های اروپایی که بیشترین تعداد خودرو LPG سوز را دارند می توان به لهستان و ایتالیا اشاره کرد.

خودروهای گاز سوز در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ نیز روند کاملا رو به رشدی داشته اند.

ال پی جی سالم ترین سوخت در جهان است

به دلیل اینکه  LPG مکانسیم ساده‌ای دارد، هنوز در بسیاری از شهرستان‌های اطراف مرز از آن استفاده می‌کنند و  در کارگاه بی‌حساب و کتاب از آنها استفاده و وسایل را  گازسوز می‌کنند که کار بسیار خطرناکی است. این گاز در صورت نشتی روی زمین می ماند که اگر جمع شود باعث انفجار خواهد شد.

روسیه و آمریکا هم با وجود اینکه از بزرگ‌ترین دارندگان مخازن گاز طبیعی مانند ایران در جهان هستند بیشتر از ال‌پی‌جی در خودروها استفاده می‌کنند تا سی‌ان‌جی.

روسیه و آمریکا برای حمل‌و‌نقل عمومی رتبه‌های ششم و دهم بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ال‌پی‌جی در جهان را دارند.

 

گاز CNG چیست ؟

گاز طبیعی فشرده است که در درجه حرارت معمولی و در فشار ۲۰۰ تا ۲۵۰ بار نگهداری می‌شود.

 1. سوخت اتومبیل (Automobiles Fuel) : بطور کلی هر اتومبیل بنزین سوزی قابلیت تبدیل سوخت به CNG را دارد. به این منظور بایستی ابتدا سیستم کپسول CNG را در صندوق عقب خودرو نصب کرده و سپس سیستم لوله کشی گاز به سمت موتور و مدارها و تجهیزات الکترونیکی را هم نصب نمود. امروزه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، استفاده از CNG به عنوان سوخت خودروهای سبک متداول شده است.
 2. سوخت لوکوموتیوها (Locomotives Fuel) : امروزه در شماری از کشورهای جهان از جمله ایران، پاکستان، برزیل، هند و آرژانتین از گاز طبیعی CNG به عنوان سوخت برخی قطارهای سبک استفاده می‌­گردد.

 

تفاوت ال پی جی و سی ان سی

گاز  CNG  در دمای معمولی و در فشار ۲۰۰ تا ۲۴۸ بار نگهداری می‌شود.

در حالی ‌که گاز LPG   در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱.۷ تا ۷.۵ بار مایع شکل می‌گیرد.

برخی از انواع گاز ال پی جی که دارای پروپان با غلظت بالاتری هستند با نام پروپان نیز شناخته می‌شوند.

به طور کلی می توان نفات این دو گاز را به صورت زیر بیان نمود:

CNG LPG
ترکیبات متان پروپان و بوتان
منبع از چاه میعانات گازی و میعانات طبیعی، چاه نفت ، چاه متان و منابع زغال سنگ بدست می آید. هنگامی که گاز طبیعی از مخازن گازی استخراج می شود  به طور خود به خودی ایجاد می شود.

یا به صورت فرآورده جانبی فرایند شکاف در طول پالایش نفت خام به وجود می آید.

مصارف جایگزین بنزین اتومبیل گرمایش و پخت و پز در خانه ها ، سرد کردن، استفاده به عنوان سوخت صنعتی ، کشاورزی ، پخت غذا و سوخت اتومبیل
آثار زیست محیطی تولید به مراتب کمتر گازهای مضر گلخانه ای گاز گلخانه ای CO2 را منتشر می کند اما در مقایسه با بنزین پاک تر است.
خصوصیات از هوا سبک تر است و به همین دلیل در صورت سرریز شدن به سرعت پراکنده می شود. به سرعت مشتعل می شود و به دلیل سنگین تر بودن از هوا، در صورت نشتی در محل اطراف انباشته می شود.
ایمنی به راحتی پراکنده می شود ، از این رو خطر احتراق به حداقل می رسد. به دلیل سرعت کند در پراکندگی خطر بیشتری ایجاد به همراه دارد.

 

گاز مایع ال‌پی‌جی

مزایای گاز CNG

 •  استفاده از گاز  CNG در خودروها موجب کاهش آلودگی محیط زیست می‌شود.
 •  ازآنجایی‌که گاز CNG به راحتی در هوا بخش می‌شود، اشتعال‌پذیری کمتری دارد در نتیجه وسایل نقلیهCNG نسبت به خودروهای بنزینی ایمن‌تر هستند.
 •  CNG  ارزان‌تر از بنزین یا دیزل است و موجب کاهش هزینه سوخت برای صاحبان خودرو می‌شود.
 •  گاز CNG هزینه سرویس و نگهداری موتور را کاهش می‌دهد.
 •  یکی دیگر از مزایای گاز CNG افزایش عمر روغن موتور است. CNG باعث آلوده یا رقیق شدن روغن نمی‌شود در نتیجه عمر روغن موتور را افزایش می‌دهد.

 

معایب گاز CNG

 •  خودرو CNG نیاز به دفعات سوخت‌گیری بیشتری دارد.
 • از جمله معایب گاز CNG این است که نسبت به بنزین فضای بیشتری اشغال می‌کند و علاوه بر این موجب سنگین شدن خودرو نیز می‌شود.
 •  توان موتور خودرو با سوخت CNG نسبت به سوخت بنزین حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

 

مزایا گاز LPG

 •  گاز  LPG ارزان‌تر از دیزل یا بنزین است در نتیجه هزینه سوخت را برای صاحبان خودرو کاهش می‌دهد.
 •  اگر قطعات فلزی پیشرانه‌ای با سوخت LPG اصلاح‌نشده باشد، باعث فرسودگی دریچه می‌شود.
 •  گاز LPG به راحتی پراکنده و پخش نمی‌شود در نتیجه به راحتی قابل اشتعال است.
 • وسایل نقلیه LPG هزینه سرویس و نگهداری کمتری از انواع وسایل نقلیه بنزینی دارند.
 •  گاز LPG برای ذخیره‌سازی به فضای کمتری نسبت به CNG احتیاج دارد.
 • معایب گاز LPG
 • LPG چگالی انرژی کمتری نسبت به بنزین یا دیزل دارد و ازاین‌رو مصرف سوخت را بالا خواهد برد، البته با این وجود باز هم نسبت به بنزین قیمت کمتری دارد.

خطرات گاز ال پی جی در خودرو

ال‌پی‌جی نسبت به سی‌ان‌جی چه مزایایی دارد؟

خودروهای ال‌پی‌جی سوز با یک مخزن پر بیش از دو برابر خودروهای سی‌ان‌جی سوز پیمایش دارند پیمایش ۴۰۰ کیلومتری با یک مخزن پر ال‌پی‌جی قابل دسترس است.

برای خودروهای بنزینی که دو گانه سوز شده‌اند ال‌پی‌جی آسیب کمتری به موتور می‌زند و افت قدرت در موتور هم چندان زیاد نیست. از طرفی مخازن سوخت سی‌ان‌جی چندین برابر مخازن ال‌پی‌جی وزن دارند و این سبب می‌شود که خودرو گویی یک سرنشین اضافه را حمل می‌کند.

سوخت ال پی جی نسبت به تنظیم بودن پلاتین ماشین که در ماشین های قدیمی استفاده میشود حساس بود و در صورت تنظیم نبودن مقدار آلودگی هوای بیشتری نسبت به سوخت بنزین داشت ولی با توجه به حذف سیستم پلاتین در خودرو و جایگذینی ان با سیستم الکترونیکی این حساسیت دیگر وجود ندارد وسوخت ال پی جی مطمئنتر هستش وایمنی بالا تری دارد.

در مجموع می‌توان گفت که گاز ال پی جی با هر بار پر کردن باک مسافت بیشتری را طی می‌کند و آسیب کمتری به موتور می رساند و همچنین افت شتاب و افت قدرت در خودروهای با سوخت ال پی جی بسیار کمتر از خودروهای با سوخت سی ان جی است. بسیار نرم تر و روان تر کار می کند.

اما سوخت سی ان جی بسیار در دسترس تر است و ایمنی آن هنگام سوختگیری بسیار بیشتر از ال پی‌ جی محسوب می شود. همچنین خودروهای ال پی جی هنگام معاینه فنی بسیار با دشواری روبرو می شوند.

 

بیشتر بخوانید: تحلیل لحظه ایی فراورده های پتروشیمی آسیا

اینستاگرام : https://www.instagram.com/iroilmarket

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.