بررسی بازار های جهانی محصولات نفتی

3 43

بررسی بازار جهانی نفت و گاز

بازار جهانی نفت از مجله پلتس به گزارش بازار نفت و گاز ایران :

تولد پنج سالگی اوپک پلاس با افزایش سهمیه ها

اوپک پلاس پنجمین سالگرد خود را در این هفته با تصمیم برای افزایش سهمیه ها علیرغم پیش بینی تغییر بازار به مازاد عظیم جشن گرفت.

موفقیت بزرگ این اتحادیه از زمان آغاز رسمی آن در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۰ آذر ۱۳۹۵) آوردن روسیه به همکاری معنادار و پایدار با اوپک در زمینه مدیریت عرضه بوده است.

حضور روسیه در اوپک پلاس به هماهنگی در کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه ای کمک کرد تا کاهش عظیم تقاضا در سال گذشته جبران شود.

اوپک پلاس از زمان توافق در ماه ژوئیه با هدف کاهش باقیمانده کاهش تولید، برای انطباق با تغییرات بنیادی بازار تلاش کرده است.

این دلیل بزرگی است که عرضه جهانی کمتر به قیمت واکنش نشان می دهد.

وزرای اوپک پلاس باتوجه به نگرانی بازار از ظهور گونه جدید کووید-۱۹ بنام “اُ-میکرون” افزایش تولید ۴۰۰.۰۰۰ بشکه/ روز برای ژانویه را در ۲ دسامبر (۱۱ آذر) تأیید کردند.

باتوجه به نمودار زیر، پیش بینی موردی داخلی خود اوپک که قبل از تصمیم وزراء منتشر شده بود، نشان می دهد که در سه ماهه اول ۲۷۵ میلیون بشکه مازاد تولید می کند.

تولد پنج سالگی اوپک پلاس با افزایش سهمیه ها
تولد پنج سالگی اوپک پلاس با افزایش سهمیه ها

 

سناریوی دوم با تقاضای پایین این میزان مازاد را به ۴۳۰ میلیون بشکه می رساند که فاصله چندانی با مازاد ۷۰۰ میلیون بشکه ای در سه ماهه دوم سال گذشته ندارد؛

انتشار برنامه ریزی شده نزدیک به ۷۰ میلیون بشکه ذخایر استراتژیک از ایالات متحده، چین و سایر واردکنندگان نفت تنها بخش کوچکی از آن است.

تصمیم گیری درمورد سهمیه بندی بسیاری از ناظران را که بر تعادل عرضه و تقاضا متمرکز شده بودند، شگفت زده کرد.

اما اوپک پلاس در کوتاه مدت به دلیل ضرورت حفظ انسجام سیاسی داخلی در بلند مدت با مشکل مواجه شد.

روسیه نقش مهمی در نشست اوپک پلاس در ۲۶ نوامبر (۶ آذر) برای سقوط قیمت نفت ایفا کرد که در بسیاری از تصمیمات با کاهش تولید در پنج سال گذشته مخالف بود.

به گفته الکساندر نواک نخست وزیر روسیه در ۲۹ نوامبر (۹ آذر)، بایستی روند پیشروی اوضاع را بررسی کرده و نبایستی عجولانه تصمیم گرفت.

روسیه امسال مانند همه تولیدکنندگان از قیمت بالای نفت سود برده است اما برای سوددهی به ۸۰ دلار در هر بشکه نفت خام نیاز ندارد زیرا هزینه های بالادستی آن پایین است.

دست و پنجه نرم کردن پالایشگاهها با اُ-میکرون در بازار جهانی نفت

فرآورده های نفتی اروپایی که از قبل با حاشیه های ضعیف تری مواجه شده بودند، با ارزیابی تأثیر بالقوۀ گونۀ جدید کووید-۱۹ بنام اُ-میکرون کاهش قیمتها را اعلام می کنند.

اسپرد کرک اروپایی ۳:۲:۱ که سه پارت نفت خام را با دو پارت بنزین و یک پارت گازوئیل مقایسه میکند،

بعنوان شاخصی برای حاشیه پالایش در اروپا استفاده می شود که در ابتدای دسامبر از بیش از ۱۵ دلار/ بشکه به زیر ۸ دلار/ بشکه رسید.

برخی از فعالان بازار تخمین می زنند که به دلیل حاشیه های ضعیف تر، کاهش می تواند به ۱۰-۲۰ درصد برسد.

اتریش اولین کشور اروپایی بود که در ۲۲ نوامبر (۲ آذر) قرنطینه کامل ملی را مجددآ اعمال کرد و روند تقاضای سوخت از آن زمان با ظهور اُ-میکرون که یکی از شدیدترین افت قیمتها را در تاریخ نفت خام به همراه داشت، ضربه تازه ای خورد.

باتوجه به نمودار زیر در ماه گذشته، حاشیه ها در مقابل دریای شمال Dated کمی بیش از ۱۱ دلار در هر بشکه کاهش یافته است.

دست و پنجه نرم کردن پالایشگاهها با اُ-میکرون
دست و پنجه نرم کردن پالایشگاهها با اُ-میکرون

 

حاشیه سوخت جت در ۲۶ نوامبر (۶ آذر) به کمترین میزان در سه ماه گذشته یعنی کمتر از ۷ دلار/ بشکه کاهش یافت؛

قبل از اینکه در ۱ دسامبر (۱۰ آذر) به ۱۱ دلار/ بشکه رسید که فاصله چندانی با میانگین ۱۲ دلار/ بشکه در ماه اکتبر ندارد.

این گونه جدید ویروس و ممنوعیت های سفر می تواند با کاهش اعتماد مسافران و همچنین کاهش مجدد تقاضا برای مسافرت هوایی، روند بهبود اکتبر را تغییر دهد.

این امر می تواند پالایشگاهها را وادار کند تا سوخت جت را به سمت سوخت دیزل هدایت کنند؛ در نتیجه، باعث کاهش عرضه و شناور شدن قیمتهای اسپات می شود.

پالایشگاههای آسیایی همچنان در انتظار اعمال محدودیت

بازار فراورده‌های نفتی آسیا  می گویند علیرغم ظهور اُ-میکرون و ممنوعیت های جدید سفر که حاشیه محصولات را کاهش می دهد، هنوز برنامه ای برای کاهش فعالیتها ندارند.

حاشیه های پالایشگاهی در آسیا و اقیانوسیه از بالاترین حد خود در دوران کووید که تنها شش هفته پیش بود، کاهش یافته است.

باتوجه به نمودار زیر، حاشیه سود بنزین سنگاپور در ۲ دسامبر (۱۱ آذر) به ۱۱.۶۵ دلار در هر بشکه رسید که از ۱۵.۷۰ دلار/ بشکه در ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) کاهش یافته است.

پالایشگاههای آسیایی همچنان در انتظار اعمال محدودیتهای جدید سفر
پالایشگاههای آسیایی همچنان در انتظار اعمال محدودیت

 

حاشیه سوخت جت از بیش از ۱۳.۵۰ دلار/ بشکه در مدت مشابه کمتر از ۱۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

کاهش حاشیه سود در اواسط نوامبر به دلیل افزایش عرضه آغاز شد زیرا پالایشگاههای شمال شرق آسیا و هند به دنبال کاهش محدودیت های سفر، فعالیت خود را برای پاسخگویی به تقاضای بالاتر افزایش دادند.

از زمانی که چین در ماه اکتبر با کمبود گازوئیل مواجه شد، حاشیه های پالایشگاهی آن نیز به شدت کاهش یافته است.

دولت چین به شرکتهای دولتی دستور داد تا عرضه را افزایش دهند اما نرخ تقاضا از آن زمان کاهش یافته است؛

سهمیه بندی برق کاهش یافته است؛ نیاز کارخانجات برای راه اندازی دیزل ژنراتورها را برطرف کرده است و با شروع سرما فعالیتهای ساخت و ساز کمرنگ شده است.

ظهور اُ-میکرون فشار بیشتری بر حاشیه های پالایشی وارد می کند و بطور بالقوه تقاضای سوخت حمل و نقل را تضعیف می کند زیرا کشورهای بیشتری محدودیتهای سفر من جمله محدودیت پرواز را اعمال می کنند.

پالایشگاههای تحت کنترل دولت هند در حال حاضر قیمت سوخت جت را برای نیمه اول دسامبر ۴ درصد نسبت به دو هفته قبل کاهش داده اند؛

اگرچه ترافیک هوایی داخلی همچنان رو به افزایش است.

از طرفی، برخی از پالایشگاههای شمال شرق آسیا می گویند که هنوز هیچ تغییری در نرخ بهره برنامه ریزی شدۀ خود ایجاد نکرده اند.

پالایشگاهها ممکن است منتظر انتشار قیمت فرمول رسمی نفت خام ژانویه باشند که تولیدکنندگان میدل ایست در هفته آینده اعلام خواهند کرد.

 

باقی ماندن اوپک پلاس در زمین بازی

تصمیم اوپک پلاس برای ادامه افزایش تولید برنامه ریزی شده در سهمیه های تولید نفت خام در ژانویه با گزینه های بیشتری به ثبات بازار کمک می کند.

رویکرد محتاطانه ای که در سال جاری توسط اوپک پلاس اتخاذ شد،

باتوجه به نگرانیهای بازار درمورد افزایش عرضه، انتظارات تحلیلگران را مبنی بر توقف نقشۀ راه توافق شده قبلی این اتحادیه برای ژانویه افزایش داد.

اما پایبندی به افزایش ۴۰۰.۰۰۰ بشکه/ روز در ماه آینده در حالی که فضایی برای تعدیل تولید پیش از نشست بعدی برنامه ریزی شده برای ۴ ژانویه باقی می ماند، همچنان میتواند محتاطانه تلقی شود.

اوپک پلاس نشست ۲ دسامبر (۱۱ آذر) خود را رسمآ به پایان نرساند و آن را “در جلسه” نگه داشت تا بازار را از نزدیک تحت نظر داشته باشد

و “در صورت نیاز اصلاحات فوری” را اعمال کند.

 

رویکرد منعطف ایالات متحده برای کاهش SPR

دولت جو بایدن ممکن است زمان کاهش ۵۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک نفت (SPR) را باتوجه به قیمت انرژی در ماههای آینده تنظیم کند.

به گفته دیوید ترک معاون وزیر انرژی ایالات متحده، وزارت انرژی ایالات متحده رویکرد منعطفی را در برنامه هفته گذشته برای فروش ۱۸ میلیون بشکه نفت خام ترش و اعطای وام تا ۳۲ میلیون بشکه نفت خام ترش بعنوان بخشی از یک “تبادل” در نظر گرفت.

این انعطاف پذیری برای زمانبندی مبادلات و فروش نفت خام در “دوره چند ماهه آینده”، بسته به قیمت نفت خام و بنزین میتواند مسیر مفیدی برای پاسخ به نوسانات بازار من جمله کاهش اخیر قیمتها به دلیل افزایش نگرانیها از اُ-میکرون باشد.

تورک در کنفرانس رویترز NEXT کفت که درصورت کاهش قابل ملاحظۀ قیمت نفت خام و به دنبال آن کاهش میزان مصرف، از ابزارهای متفاوتی بایستی استفاده کنیم.

طبق گزارشات EIA، بنزین معمولی خرده فروشی ایالات متحده برای هفته منتهی به ۲۹ نوامبر (۹ آذر) هنوز ۳¢/USG کمتر از بالاترین سطح هفت سالۀ ۳.۴۱ دلاری امریکا بود که سه هفته قبل ثبت شده بود.

ایالات متحده قبلآ از شرکتها خواسته است تا پیشنهادات خود را تا ۶ دسامبر (۱۵ آذر) برای تسهیلات ۳۲ میلیون بشکه نفت خام از SPR تا ۳۳ ماه از ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) تا ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) ارائه دهند.

 

 

بیشتر بخوانید:قیمت جهانی اوره

اینستاگرام : https://www.instagram.com/iroilmarket/

تلگرام :https://t.me/iroilmarket

اخبار بازار نفت گاز پتروشیمی انرژی بنزین و گازوئیل

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
3 نظرات
  1. […] بررسی بازار های جهانی محصولات نفتی […]

  2. […] بررسی بازار های جهانی محصولات نفتی […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.