قیمت نفت تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا 

,
قیمت نفت تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا 

قیمت نفت تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا

قیمت نفت تحت تأثیرکرونا -به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، آمار ارائه‌شده در بولتن آماری سالانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در روز پنجشنبه (هشتم مهرماه) نشان داد ارزش صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۲۰ به‌دلیل فروپاشی تقاضا و قیمت‌ها با شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا، بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار سقوط کرد.

بر اساس آمار منتشرشده در این بولتن، ارزش مجموع صادرات نفت اوپک در سال ۲۰۲۰ به ۳۲۱ میلیارد دلار رسید، این رقم در سال ۲۰۱۹، ۵۶۲ میلیارد دلار بود. براساس بولتن آماری سالانه اوپک، میانگین ارزش اسمی سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۲۰ به ۴۱ دلار و ۴۷ سنت برای هر بشکه رسید که کمتر از ۶۴ دلار و ۴۰ سنت برای هر بشکه در سال ۲۰۱۹ بود.

این رقم نشان‌دهنده کاهش ۲۲ دلار و ۵۷ سنتی قیمت هر بشکه نفت (معادل ۳۵.۲ درصد) بود. سطح نوسان قیمت۱۲ دلار و ۵۵ سنت برای هر بشکه معادل ۳۰.۳ درصد نسبت به میانگین سالانه بود.

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت نفت

هنگامی که ائتلاف اوپک و متحدانش (از جمله روسیه) به توافق رسیدند، مقدار عرضه نفت به بازار را به‌طور قابل توجهی کاهش دادند و این مسئله سبب کاهش ارزش صادرات آنها و بهبود قیمت‌های نفت – پس از سقوط بی‌سابقه در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ – شد.

در نتیجه ارزش صادرات نفت اوپک که در بسیاری از موارد منبع اصلی و ضروری درآمدهای دولتی اعضای اوپک است، سال گذشته میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به مقدار چشمگیری کاهش یافت. تقاضا و قیمت‌های نفت در سال گذشته میلادی، تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا کاهش یافت و شکست توافق اوپک و روسیه (متحد اصلی این سازمان) در مارس سال ۲۰۲۰ درباره نحوه واکنش به کاهش مصرف ناشی از محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار کرونا و محدودیت‌های سفر در سراسر جهان، سبب تشدید کاهش قیمت‌ها شد.

بیشتر بخوانید:تولید صعودی نفت روسیه همچنان رکورد دار است

اینستاگرام : https://www.instagram.com/iroilmarket/

تلگرام :https://t.me/iroilmarket

اخبار بازار نفت گاز پتروشیمی انرژی بنزیت و گازوئیل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *