نقش نفت در زندگی مردم

نقش نفت در زندگی مردم

در این مطلب از بازار نفت به نقش نفت در زندگی مردم می پردازیم. نفت مایعی پر انرژی و همه کاره است که انسان ها از دهه 1850 در مقیاس وسیع از آن استفاده می کنند. پس از 170 سال، بسیاری خواستار توقف کامل تولید آن هستند. سوال این است که در آن صورت چه اتفاقی خواهد افتاد.

نقش نفت در زندگی مردم

برخی از مردم پیش‌بینی می‌کنند که حذف تدریجی نفت ممکن است یک سناریوی قیامت ایجاد کند. برخی دیگر بر این باورند که این امر باعث ایجاد شرایط ایده آل می شود. مردم ممکن است فکر کنند که می توانند خود را با چنین شرایط جدید وفق دهند، با توجه به ماشین های الکتریکی، توربین های بادی و غیره. اما آیا آنها بدون مواد غذایی وارداتی از عهده این کار بر می آیند؟

بسیاری از چیزهای دیگری که ممکن است نادیده گرفته شوند عبارتند از سفر هوایی، لوازم آرایشی، لنزهای تماسی، مربیان، لباس‌های ورزشی و شامپو – بدون ذکر داروهای کلیدی و سرنگ‌های زیرپوستی.

هیدروکربن ها بسیار انرژی بر هستند. یک بشکه نفت خام یا 159 لیتر معادل 1300 کیلووات ساعت است که برای تامین انرژی مورد نیاز یک خانه مستقل نروژی برای یک ماه کافی است. یک لیتر بنزین تقریباً 9.1 کیلووات ساعت دارد که برای گرم کردن هشت سطل پر یا 80 لیتر آب از دمای اتاق در حدود 23 درجه سانتیگراد تا نقطه جوش کافی است.

نقش نفت در جامعه مدرن

Eirik Wærness، اقتصاددان ارشد در شرکت نفت Equinor، تاکید می کند که جامعه مدرن بر نفت استوار است: “کل رفاه، پیشرفت اقتصادی و سیستم اقتصادی ما، و کل سیستم ارتباطی که به ما امکان می دهد به روشی کاملاً متفاوت از قبل از یکدیگر بازدید کنیم. به عنوان مثال، مبتنی بر اقتصادی با دسترسی به منابع انرژی بسیار کارآمد هستند.

او این موارد را به ترتیب اهمیت به‌عنوان زغال‌سنگ، سپس نفت و در نهایت گاز فهرست می‌کند و خاطرنشان می‌کند که هر سه در حال حاضر به طور همزمان استفاده می‌شوند.

«اگر فردا نفت ناپدید شود، این همان چیزی است که از بین می‌رود. جامعه‌ای کاملاً متفاوت از آنچه در سال 1850 بود، زمانی که ما به طور جدی شروع به بهره‌برداری از هیدروکربن‌ها کردیم. ما آنقدر به این عادت کرده ایم که حتی به آن فکر هم نمی کنیم.»

نقش نفت در جامعه مدرن

حمل و نقل بر پایه نفت

کیل ورنر یوهانسن، معاون مؤسسه اقتصاد حمل و نقل نروژی (TØI) می گوید: اگر فردا نفت ناپدید شود، پیامدهای جهانی برای حمل و نقل خواهد داشت. وی خاطرنشان می کند که این بخش برای تجارت کالا و خدمات بسیار حیاتی است و شبکه توزیع وابسته به موتور احتراق داخلی وجود ندارد.

«البته ما قطارهای برقی داریم، اما حمل و نقل ریلی به وسایل نقلیه موتوری در هر انتهای مسیر بستگی دارد. بدون نفت، حمل و نقل هوایی، کشتیرانی و حمل و نقل جاده ای متوقف می شود. در نتیجه تجارت جهانی با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد.»

نقش نفت در تامین غذا

یوهانسن اضافه می‌کند که غیبت ناگهانی نفت نیز مشکلات بزرگی را برای تولید مواد غذایی ایجاد می‌کند. “موقعیت مواد خام بحرانی خواهد شد. “او به تراکتورهای مزرعه و سایر تجهیزات متوقف شده اشاره می کند، در حالی که قایق های ماهیگیری نمی توانند بدون سوخت موتورهای دیزلی خود به دریا بروند.

حتی جدی تر، شاید تولید کود مصنوعی با مشکلاتی مواجه شود، زیرا این امر به هیدروژن حاصل از گاز طبیعی در واکنش با نیتروژن بستگی دارد. ورنس می‌گوید: «بدون شک گازی که برای این منظور استفاده می‌شود می‌تواند با گاز دیگری جایگزین شود، اما نه یک شبه».

ماشین ها و نقش نقت

بیش از 99 درصد وسایل نقلیه شهری مانند کامیون ها و اتوبوس ها با گازوئیل یا بنزین کار می کنند. با تمام شدن سوخت جایگاه‌های خدمات، این موارد متوقف خواهند شد. ممکن است فکر کنید که پاسخ به سادگی خرید خودروهای برقی بیشتر است. اما این محصولات حاوی بسیاری از محصولات مبتنی بر نفت هستند و باید با کمک نفت حمل شوند.

صنعت خودرو نیز یک صنعت جهانی است. سوخت های فسیلی برای انتقال اجزای مورد استفاده در وسایل نقلیه به محل تولید واقعی مورد نیاز است. یوهانسن می گوید: این قطعات از هر قاره ای از طریق کانال های محصول می آیند که با مشکلاتی مواجه می شوند. سازندگان نیز ظرفیت این را ندارند که به تنهایی به ساخت خودروهای الکتریکی تبدیل شوند، حداقل در کوتاه مدت ممکن نیست.

نقش نفت در محصولات

جریان محصولات به مغازه ها بدون نفت متوقف می شود و یوهانسن پیش بینی می کند که قفسه ها به سرعت خالی می شوند. زندگی کاری تا حد زیادی متوقف می شود زیرا مردم نمی توانند به شغل خود بروند و برگردند. او پیش بینی می کند: «ارائه خدمات متوقف می شود». این به اندازه کافی بد است، اما عواقب توقف جریان کالا بسیار چشمگیرتر است.

اگر بخواهیم شروع به کشت هویج در گلدان های گل کنیم یا خوک ها و مرغ ها را در باغچه پشتی نگهداری کنیم، سازگاری به زمان نیاز دارد. کشاورزی می‌تواند در مقیاس کوچک‌تر، با پیروی از روش‌های قدیمی و با طیف فصلی‌تر و محلی‌تر از مواد غذایی ادامه یابد.

یوهانسن تخمین می زند که تبدیل شدن به زندگی بدون نفت برای حفظ زندگی روزمره حداقل به 10 تا 20 سال نیاز دارد. او خاطرنشان می کند که حتی سناریوهای مربوط به هدف 1.5 درجه سانتیگراد از هیئت بین دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی، مصرف قابل توجه نفت و گاز را تا سال 2050 و پس از آن فرض می کند.

گزینه های جایگزین نفت

به گفته یوهانسن، بدون نفت، ما با دنیایی خارج از تجربه معمولی خود روبرو خواهیم شد که ممکن است به دست آوریم، و هیچ جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی نمی بینیم.

حذف حمل و نقل هوایی، دریایی و حمل و نقل جاده ای طولانی به این معنی است که کالاها را نمی توان در هر مقیاسی نه خرید و نه فروخت. حمل و نقل کوتاه برد، که ممکن است از برق استفاده کند، ممکن است با تنگناها مواجه شود. او خاطرنشان می کند که حمل و نقل محلی مواد غذایی، داروها و سایر محصولاتی را که برای تناسب اندام و سلامت ما نیاز داریم توزیع می کند.

گزینه های جایگزین نفت

سوخت زیستی

در آینده ای بدون نفت، کشورها ظرفیتی برای تولید سوخت زیستی خواهند داشت. به عنوان مثال، گروه مواد شیمیایی Borregaard، سالانه 20 میلیون لیتر بیواتانول تولید می کند. به گفته مشاور ارتباطی آن، Tone Horvei Bredal، کل این خروجی امروزه برای ترکیب با بنزین معمولی استفاده می شود.

این می تواند در تئوری به طور مستقیم برای سوخت استفاده شود، اما مقدار آن در مقایسه با تولید بنزین و روغن دیزل ناچیز است. احتمالاً انتخاب بین استفاده از آن برای موتورهای آتش نشانی یا برای کامیون های مواد غذایی به جای استفاده از اتومبیل شخصی است.

تولید سوخت زیستی در جهان بسیار محدود است و تقاضای بین المللی در چنین شرایطی به شدت افزایش می یابد. تبدیل سریع به تولید سوخت های زیستی دشوار خواهد بود و دوباره نیاز به استفاده از منابع فسیلی دارد.

یوهانسن می‌گوید: «باید به جنگل بروید و آنچه را که می‌خواهید سوخت زیستی بسازید مانند جلبک، جلبک دریایی یا الوار، برداشت کنید». پس از آن باید حمل و نقل و پردازش شود، و هیچ یک از اینها را نمی توان با وسایل نقلیه الکتریکی که با برق آبی یا با باتری کار می کنند انجام داد.

پلاستیک ها

اگر تولید نفت به طور ناگهانی متوقف شود، یکی از مهمترین مواد مشتق شده از نفت – پلاستیک – در مقیاس امروزی غیرممکن خواهد بود. صنعت پتروشیمی حدود چهار درصد از تولید جهانی نفت و گاز را جذب می کند. نروژ سالانه حدود 800000 تن پلاستیک تولید می کند که عمدتاً از اتان آمریکایی استفاده می کند.

در زندگی روزمره ما، فکر کردن به چیزی که حاوی پلاستیک نیست که اشکال مختلفی دارد در محصولات مختلف بی‌شماری استفاده می‌شود، تقریباً آسان‌تر است.

محصولات تولیدی با پلاستیک

به عنوان مثال، پلی اتیلن (PE) برای ساخت بسته بندی، فیلم ساختمانی و کشاورزی، فیلم شرینک، پوشش های کاغذ و مقوا، کیسه های حامل، گونی ها و شیلنگ ها استفاده می شود.

علاوه بر این، لوله‌ها، بطری‌ها، قوطی‌ها، سطل‌ها، عایق‌های الکتریکی، اقلام خانگی و اقلام فنی، قایق‌های تفریحی خاص، پلاستیک‌های فوم، اسباب‌بازی‌ها و موارد دیگر وجود دارند. این ماده همچنین به شکلی به نام پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق‌العاده یافت می‌شود، بنابراین در برابر سایش مقاوم است که می‌توان از آن به عنوان یک ماده زیستی برای مفاصل مصنوعی انسان استفاده کرد.

همچنین برای تولید گریدهای الیاف جدید با استحکام و کفی غیرمعمول بالا برای اسکی هایی که توسط بسیاری از نروژی ها استفاده می شود، استفاده می شود. نسبت بالایی از پلاستیک های مبتنی بر روغن نیز در مبلمان، مصالح ساختمانی، رنگ، کامپیوتر، تلفن های همراه و اتومبیل استفاده می شود.

تجهیزات ورزشی در کنار لباس، فرش و انواع دیگر منسوجات ممکن مانند پرده کاربرد دیگری است. به تمام طناب های حاوی نایلون فکر کنید که از نفت به دست می آید.

به اطراف اتاقی که در آن نشسته‌اید نگاه کنید و فکر کنید که چند چیز در آنجا حاوی پلاستیک هستند. پاسخ تقریباً همه چیز است. این مواد زندگی روزمره ما را متحول کرده است. و بسیاری از نوآوری‌هایی که امروزه خودروها و هواپیماها را سبک‌تر و کم مصرف‌تر می‌کنند، از پلاستیک تولید می‌شوند.

نقش نفت در گرمایش مردم

ناپدید شدن نفت بخشی از تولید برق اروپا را به قیمت تمام می کند. در مورد گاز در رابطه با تولید برق زیاد گفته می شود، اما این گاز تنها حدود 30 درصد از گاز نروژی صادر شده به این قاره را مصرف می کند. به گفته نفت و گاز نروژ، کمتر از 40 درصد به طور مستقیم برای پخت و پز و گرمایش فضای خانگی در بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی استفاده می شود.

هیلدگون بلینهایم، مدیر انجمن برای آب و هوا و محیط زیست، می گوید: یکی از مهم ترین پیامدهای توقف ناگهانی تولید نفت این است که اکثر اروپایی ها قادر به پختن غذا یا گرم کردن خانه های خود نیستند.

نقش نفت در تامین انرژی

از دست دادن ناگهانی ذخایر نفت، تامین نیازهای انرژی جهان را غیرممکن می کند. کشورها ذخایر بسیار متفاوتی از گاز طبیعی دارند که می توانند از آن استفاده کنند و یوهانسن می گوید که چنین منابعی به سرعت تخلیه می شوند. “ما در مورد هفته ها صحبت می کنیم.”

بسیاری از بخش‌های صنعتی به نفت و گاز وابسته هستند و رقابت بر سر آنچه پس از توقف تولید باقی می‌ماند، شدید خواهد بود. زغال سنگ می تواند در مناطقی مانند تولید برق دوباره احیا شود.

بلیندهایم می‌گوید: تولید برق از منابع تجدیدپذیر سریع‌تر از آنچه که بتوانیم پیش‌بینی کنیم، در حال رشد است. اما تقاضای انرژی همزمان در حال افزایش است. افزایش مصرف برای اولین بار تنها در سال 2018 توسط انرژی های تجدیدپذیر پوشش داده شد، اما 80 درصد تقاضا هنوز از طریق سوخت های فسیلی تامین می شود.

ما برای چندین دهه به نفت وابسته خواهیم بود. بنابراین، اگر می‌خواهیم به اهداف آب و هوایی دست پیدا کنیم، پیشرفت‌های فناوری که انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) را از این سوخت‌ها کاهش می‌دهد، ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *