کاهش چشم گیر صادرات بنزین و گازوئیل چین  

کاهش چشم گیر صادرات بنزین و گازوئیل چین  

0 5

کاهش چشم گیر صادرات بنزین و گازوئیل چین

صادرات بنزین و گازوئیل چین که از طریق  پالایشگاه‌ها صورت می گیرد  در ماه جولای پیش بینی با افت بسیار شدیدی همراه باشد.

حجم بنزین و گازوئیل برای نیمه دوم سال نیز نسبت به سال گذشته تا زمان صدور سریدوم سهمیه صادراتی فرآورده‌ها توسط دولت کمتر است.

طبق آمار بازار نفت گاز پتروشیمی فقط حدود ۱۲ درصد سهمیه صادراتی سری اول برای فرآورده‌ها پس از ژوئیه برای پالایشگاه‌های چینی باقی می‌ماند درحالی‌که دولت هنوز سهمیه صادراتی سری دوم را صادر نکرده است.

از ۵۹۰۰۰۰ تن صادرات بنزین و گازوئیل در ماه ژوئیه، فقط ۶۰۰۰۰ تن صادرات بنزین ازZhejiang Petroleum & Chemical (ZPC)انجام می‌شود و بقیه همه توسط پالایشگاه‌های تابعه Sinopec تأمین می‌شود.

در ژانویه-ژوئن سال ۲۰۲۱، چین ۹ میلیون تن بنزین صادر کرد که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد و ۴۱/۱۲ میلیون تن گازوئیل که ۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

اما اگر بخواهیم به ماه ها صادرات را بررسی کنیم ماه جولای پایین تر میزان صادرات در چین بوده است

صادرات نفت و گاز خام

پالایشگاه‌های نفتی که سهمیه صادراتی را در دست داشتند، از ترس احتمال پتانسیل محدود عرضه در بازار داخلی، صادرات را کاهش دادند، زیرا فصل چرخشی سنگین در سه‌ماهه دوم فرا رسید و تقاضا برای بهبود شرایط اقتصادی و افزایش دما افزایش می‌یافت.

دولت همچنین بازرسی از پالایشگاه‌های کوچک پیرامون سهمیه واردات نفت خام را آغاز کرد.

چنین اقداماتی با هدف مهار تولید مازاد داخلی موجب نگرانی فعالان بازار در مورد کمبود عرضه شده است و باعث شده پالایشگاه‌های چینی صادرات خورد را کاهش دهند.

بازار در سویی دیگر همچنان منتظر صدور سری دوم سهمیه است.

انتظار می‌رود پالایشگاه‌های نفت با سهمیه صادارت موجود، حجم صادرات ماهانه خود را پایین نگاه دارند تا میزان صادرات مشخصی را تا زمان صدور سهمیه صادرات دوم حفظ کنند.

منابعی از پتروشیمی گوانگشی و پتروشیمی جینکسی با تکرار این مسئله گفتند که برنامه‌های تولید آن‌ها براساس فروش داخلی است.

درصورتی‌که خروجی پالایشگاه‌ها به‌صورت کامل در بازار داخلی جذب نشود پالایشگاه‌ها آماده کاهش تولید هستند. پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید روزانه نفت خام PetroChinaدر ژوئیه به نسب ماه ژوئن ۴تا ۵درصد کاهش یابد.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.