پروژه 10 میلیارد دلاری گازی در عراق

پروژه 10 میلیارد دلاری گازی در عراق

به گزارش بازار نفت و گاز، شرکت انرژی فرانسه و دولت عراق توافق کرده اند که 30 درصد از سهام را به شرکت دولتی نفت بصره و 25 درصد به قطر انرژی در این پروژه اختصاص دهند. توافق شامل بازیابی گاز مشعل در سه میدان نفتی برای تغذیه گاز به نیروگاه های برق با ساخت تاسیسات تصفیه آب دریا است.

پروژه گازی در عراق

توتال انرژی و دولت عراق بر سر پروژه 10 میلیارد دلاری رشد گاز یکپارچه (GGIP) در عراق با هدف کسب درآمد و توسعه منابع گاز طبیعی این کشور برای تقویت عرضه برق به توافق رسیده اند.

دو طرف چند سالی است که در مورد این پروژه بحث می کنند و حتی در سال 2021 قرارداد توسعه و تولید امضا کرده بودند.

قطر انرژی با خرید 25 درصد از سهام به پروژه یکپارچه رشد گاز خواهد پیوست.

مشارکت با شرکت توتال انرژی

سعد شریدا الکعبی، وزیر کشور در امور انرژی و رئیس و مدیر عامل قطر انرژی گفت: ما از شرکت توتال انرژی به خاطر دعوت از ما برای مشارکت با آنها تشکر می کنیم و از دولت محترم عراق برای استقبال از ما برای مشارکت در این مشارکت تشکر می کنیم.

ما خوشحالیم که بخشی از این توسعه مهم است که برای بخش انرژی عراق مهم است و مشتاقانه منتظر همکاری با TotalEnergies و شرکت نفت بصره برای به ثمر نشستن آن هستیم.

توافق توتال انرژی و دولت عراق

توتال انرژی و دولت عراق توافق کرده اند که 30 درصد از سهام این پروژه را به شرکت دولتی نفت بصره (BOC) اختصاص دهند. شرکت انرژی فرانسوی با 45 درصد باقیمانده سهام مجری این پروژه خواهد بود.

این شرکت اظهار داشت: توتال انرژی از تداوم صدای دولت عراق در مورد این قرارداد توسعه و تولید استقبال می کند که سیگنالی قوی و مثبت برای سرمایه گذاری خارجی در کشور است.

پروژه یکپارچه رشد گاز

به گفته TotalEnergies، پروژه یکپارچه رشد گاز شامل طراحی و ساخت تاسیساتی برای امکان بازیابی گاز مشعل در سه میدان نفتی برای تغذیه گاز به نیروگاه‌های تولید برق است.

این پروژه همچنین خواستار ساخت یک تأسیسات تصفیه آب دریا برای تأمین تزریق آب برای حفظ فشار برای افزایش تولید نفت منطقه است. این به عنوان جایگزینی برای استفاده از آب شیرین استخراج شده از سفره های زیرزمینی و رودخانه ها عمل می کند.

علاوه بر این، TotalEnergies یک نیروگاه خورشیدی 1 گیگاواتی برای انتقال برق به شبکه منطقه ای بصره خواهد ساخت. این شرکت فرانسوی، با توافق با مقامات عراقی، از ACWA Power مستقر در عربستان سعودی برای مشارکت در پروژه انرژی خورشیدی دعوت خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *