4 دلیل کاهش بی سابقه تقاضای گاز طبیعی در اروپا

4 دلیل کاهش بی سابقه تقاضای گاز طبیعی در اروپا

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در تحلیلی اعلام کرد، تقاضای گاز طبیعی اروپا در سال گذشته با کاهشی معادل حجم گاز مورد نیاز برای تامین بیش از 40 میلیون خانه، با بیشترین کاهش سابقه در سال گذشته روبرو شده است.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش سه ماهه خود در پایان فوریه اعلام کرد مصرف گاز طبیعی در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا در سال 2022 حدود 13 درصد کاهش یافت که شدیدترین کاهش آن در تاریخ است. تقاضا در اروپا در میان هوای معتدل زمستان و کاهش تقاضا در صنعت به دلیل قیمت های بالا کاهش یافت.

 به گفته تحلیلگران آژانس بین المللی انرژی، تغییرات قابل توجهی در ترکیب انرژی، فعالیت اقتصادی، آب و هوا و رفتار مصرف کننده عامل تغییر چشمگیر مصرف گاز طبیعی در اروپا در سال گذشته بوده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، افزایش بی‌سابقه تولید انرژی خورشیدی و بادی به کاهش تقاضای گاز کمک کرد، اما قیمت‌های بی‌سابقه گاز در تابستان 2022 نیز منجر به کاهش صنعت و مصرف کمتر توسط صنایع و مشاغل شد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، در صنعت اروپا، مصرف گاز در سال 2022 به میزان 25 میلیارد مترمکعب یا حدود 25 درصد کاهش یافت، زیرا صنایع اولین کسانی بودند که به شوک های قیمت گاز در سال گذشته واکنش نشان دادند.

به گفته تحلیلگران، در مصرف خانوار، «اقدامات سیاستی مانند طرح‌های حمایتی تجدیدپذیر، کمک‌های بلاعوض و وام‌های ترجیحی برای مقاوم‌سازی مسکن و نصب پمپ حرارتی، در کنار کمپین‌هایی برای تشویق تغییرات رفتاری همگی در تعدیل تقاضای گاز نقش داشتند.»

آمارهای یورواستات در ماه گذشته نشان داد که اتحادیه اروپا موفق شد هدف خود را برای کاهش تقاضای گاز در زمستان امسال شکست دهد. بر اساس این داده ها، تقاضای زمستانی اتحادیه اروپا تاکنون 19.3 درصد در مقایسه با میانگین پنج ساله کاهش یافته است و از هدف 15 درصدی که برای کمک به ادامه حیات در زمستان بدون کمبود گاز برای خود تعیین کرده بود، عبور کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

برای جلوگیری از کمبود عرضه: اروپا باید تقاضای گاز را کاهش دهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *