بازار PP ،PTA ،PET در آسیا | جولای 2023

بازار PP ،PTA ،PET در آسیا | جولای 2023

پلی پروپیلن (PP)

قیمت پلی پروپیلن آسیا در هفته منتهی به ۲۶ جولای افزایش یافت. 

در جنوب شرق آسیا با اضافه شدن محصولات عرضه شده در این هفته نسبت به هفته قبل و انجام بیشتر معاملات در طول هفته، قیمت ها مورد حمایت قرار گرفت. فروشندگان اصلی پلی پروپیلن قیمت های بالای ۹۰۰ دلار را برای محصولات خود پیشنهاد می دادند.

در این هفته واحد‌های تولید پروپیلن در چین با ۸۰ تا ۸۳ درصد ظرفیت کار می کردند. صادرات هموپلیمر پلی پروپیلن چین در ماه ژوئن ۳۳.۵ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته و به ۱۰۳۶۰۱ تن رسیده است. 

شرکت Siam Cement Group قرار بود که واحد تولید پلی پروپیلن خود باظرفیت ۱۶۰هزار تن در سال را برای انجام تعمیرات از روز ۲۵ جولای به مدت ۱۵ روز تعطیل کند. پلتس در روز ۲۶ جولای قیمت پلی پروپیلن را با ۵ دلار افزایش برروی ۸۴۰ دلار براساس ترم تحویل CFR خاور دور ارزیابی نمود. پلتس قیمت کوپلیمر را با ۱۰دلار افزایش نسبت به هفته قبل برروی ۸۵۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن (PP)

PTA 

قیمت PTA در چین درهفته منتهی به ۲۸ جولای با ۱۷ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۰۹ دلار در هر تن رسید که علت آن افزایش قیمت در محصولات بالا دست بود. در حال حاضر سود تولید این محصول برای تولیدکنندگان کاهش یافته است ولی رغم افزایش تقاضا در پایین دست، سود فروش این محصول اندک است. 

میزان بهره برداری از واحد‌های تولید پلی استر در هندوستان در هفته منتهی به ۲۸ جولای بیش از ۸۰ درصد بوده است. قیمت این محصول در چین با ۱۰دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۰۹ دلار در هر تن در هفته پایانی جولای رسید. در هندوستان، قیمت PTA با ۱۰ دلار افزایش به ۸۶۸ دلار در هر تن رسید. در خاور دور نیز قیمت با ۱۷ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۱۹ دلار در هر تن براساس ترم CFR رسید. 

PET 

میزان عرضه PET در آسیا تغییرات کمی نسبت به هفته قبل داشت زیرا فروشندگان با توجه به افزایش قیمت خوراک با احتیاط اقدام به خرید می کردند. میزان بهره برداری از واحدهای تولید ورق PET برای تولید بطری های پلاستیکی، از ۹۲ درصد در هفته گذشته به ۸۴.۷ درصد در هفته پایانی جولای رسید.

در شرایطی که تقاضای داخلی در چین و تقاضا برای صادرات نیزاین محصول کاهش یافته است،کاهش میزان بهره برداری می تواند باعث کمبود عرضه چپیشگیری از کاهش شدید قیمت شود. در بازار های فیبر پلی استر و Yarn، بازار به دلیل افزایش قیمت PTA و MEG در بالادست مورد حمایت قرار گرفت. در روز ۲۶ جولای قیمت PET در شمال شرق آسیا ۸۹۰ دلار در هر تن ودرجنوب شرق آسیا ۹۴۰ دلار در هر تن بود. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *