بازار متانول آسیا | هفته دوم سپتامبر 2023

بازار متانول آسیا | هفته دوم سپتامبر 2023

سودآوری متانول در جنوب شرق آسیا

بازار متانول آسیا در هفته دوم سپتامبر شاهد افزایش قیمت بود و بیشترین سودآوری در آسیا در بازار های جنوب شرق آسیا محقق شد. در چین حرکت تصاعدی قیمت متانول کند تر شده است که دلیل آن را می توان به کاهش تقاضا از سوی این کشور مربوط دانست.

وارد کنندگان متانول در منطقه شمال شرق آسیا ممکن است به دلیل خشک سالی و کاهش سطح آب ها در تنگه پاناما محموله های خود را با تاخیر دریافت کنند ولی محموله های وارداتی چین از آمریکا در پایان ماه اکتبر واصل خواهد شد.

چین به فکر انجام صادرات از طریق آربیتراژ به جنوب شرق آسیا می باشد. دو واحد تولید متانول در جنوب شرق آسیا با مشکلات فنی مواجه شده و هفته گذشته بسته شدند و عرضه متانول در این منطقه کاهش یافت.

بازار متانول هندوستان در هفته دوم سپتامبر همسو با بازار های آسیا اقیانوسیه شاهد افزایش قیمت بود. در ایران شرکت پتروشیمی آرین با ظرفیت ۶۰ درصد شروع به کارکرد و متانول تولیدی این شرکت از ماه سپتامبر به مقاصد مشخص و عمدتا چین صادر خواهد شد.

افزایش قیمت متانول در چین قبل از تعطیلات طلایی

قیمت متانول وارداتی چین نوسانات اندکی داشت ولی در روز های میانی هفته قیمت افزایش یافت و هم زمان با روز ۱۱ سپتامبر مجددا اندکی کاهش یافت.
در چین تقاضا برای خرید محموله های متانول برای ماه اکتبر زیاد است که دلیل آن ذخیره سازی زیاد شرکتها می باشد که قصد دارند نیاز خود را برای روزهای بعد از تعطیلات طلایی این کشور در روز های آغاز ماه اکتبر تامین نمایند.

مسیر قیمت های متانول در میانه هفته که ذخایر ساحلی چین پر شدند مشخص نبود. صحبت هایی نیز در خصوص راه اندازی واحد تبدیل متانول به اولفین در شرق چین شنیده شد. افزایش قیمت نفت خام نیز باعث سودآوری در محصولات پایین دست متانول شد. با افزایش نسبی قیمت یوان در برابر سایر ارزها، تمایل به خرید بیشتر شد و بازار مورد حمایت قرار گرفت ولی تمایل به فروش به امید بالاتر رفتن قیمت ها بیشتر شد.

تحلیل بازار کاپرولاکتام، MTBE و متانول آسیا | هفته اول سپتامبر ۲۰۲۳

فروشندگان تایوانی در انتظار قیمت های بالاتر

در بازار معاملات تایوان در هفته دوم سپتامبر تعداد معاملات اندک بود. تعدادی از خریداران تایوانی قصد داشتند با توجه به بسته شدن چند واحد تولید متانول در این کشور، مخازن خالی شده را پر کنند ولی فروشندگان با توجه به بازار گرم متانول در ماه بعد تمایل به عرضه این محصول نداشتند.

قیمت های که خریداران پیشنهاد می دادند بین ۲۹۵ تا ۳۰۰ دلار در هر تن بود. در کره جنوبی قیمت ها با تاثیر پذیرفتن از بازار سودآور فروش متانول در چین افزایش یافت.

در بازار جنوب شرق آسیا با توجه به بسته شدن چند واحد و کاهش عرضه متانول و افزایش تقاضا در واحد‌های پایین دست قیمت به شدت افزایش یافت و به ۳۳۵ تا ۳۶۰ دلار در هر تن رسید. تمایل به خرید متانول در هندوستان نیز بالا بود که باعث افزایش قیمت شد و قیمت بین ۲۹۵ تا ۳۰۵ دلار در هر تن بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *