بررسی بازار پلی پروپیلن آسیا | پایان آگوست 2023

بررسی بازار پلی پروپیلن آسیا | پایان آگوست 2023

کاهش سود آوری واحد های PDH 

در هفته منتهی به ۳۰ آگوست قیمت پلی پروپیلن نسبت به هفته گذشته متفاوت بود. در چین قیمت تولید محلی پلی پروپیلن نوع Raffia با افزایش ۵۰ یوان به ۷۶۵۰ یوان در هر تن رسید. در چین شرکت‌های تولید کننده پلی پروپیلن با افزایش هزینه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. با توجه به افزایش قیمت خوراک در بالا دست، سود حاصل از واحدهای دی هایدروژناسیون پروپان در کشور چین در ماه گذشته به دلیل بالا رفتن قیمت پروپان به شدت کاهش یافته است.کاهش سود آوری واحد های PDH 

قیمت پروپان در روز ۲۹ آگوست براساس ترم تحویل CFR شمال آسیا با ۷ دلار افزایش به ۶۳۸ دلار در هر تن رسید. متوسط میزان بهره‌برداری از واحدهای تولیدی پلی پروپیلن در چین ۸۰ درصد بوده است. در حال حاضر سودآوری واحدهای دی هایدروژناسیون پروپان در حالت تعادل قرار دارد ولی واحدهای مبتنی بر نفتا ۱۰۰۰ یوان در هرتن کاهش سودآوری داشتند.

 افزایش سود‌آوری پلی پروپیلن در بازار داخلی چین 

به دلیل افزایش تقاضای فصلی برای پلی پروپیلن، ذخایر این محصول در آسیا در سطح پایینی قرار دارد. انتظار می‌رود حجم بیشتری از PP در بازار چین براساس ترم تحویل FOB بالا باقی بماند، زیرا فروشندگان به دلیل سود بیشتر، ترجیح می‌دهند در بازار داخلی معامله کنند. در هفته های قبل قیمت‌های خارجی افزایش یافت و صادرات از چین به خارج از کشور به صرفه بود ولی در هفته پایانی آگوست قیمت‌های داخلی رو به افزایش هستند، ولی قیمت‌های خارجی بدون تغییر باقی مانده است.

در جنوب شرق آسیا، قیمت‌های پیشنهادی بیشتر از سطح ۹۵۰ دلار در هر تن شنیده شده است. با وجود ادامه نگرانی ها در بازار پایین دست، فروشندگان پیشنهادات خود را به دلیل افزایش قیمت در بالا دست و به دلیل خبر های مثبت از بازار چین افزایش دادند. شرایط عرضه و تقاضا در همه جا ضعیف است، اما قیمت‌ها به دلیل هزینه‌های بالای تامین مواد خام مورد حمایت قرار گرفته است. ضمنا تأخیر در راه‌اندازی واحد های تولیدی نیز به پشتیبانی از قیمت ها کمک می‌کند.

بررسی بازار اتیلن، مونو اتیلن گلایکول و پروپیلن | هفته چهارم آگوست ۲۰۲۳

افزایش قیمت انواع پلی پروپیلن 

پلتس قیمت پلی پروپیلن نوع Raffia و تزریقی‌ را در روز ۳۰ آگوست با ۱۰ دلار افزایش در هر تن بر روی ۸۶۰ دلار‌ در هر تن براساس ترم تحویل CFR خاور دور ارزیابی نمود که این قیمت کمتر از معاملات انجام شده با قیمت ۸۸۰ دلار‌ تر هر تن بود. قیمت پلی پروپیلن Raffia تولید داخلی چین با ۷۵ یوان افزایش در روز ۳۰ آگوست به ۷۶۵۰ یوان در هر تن رسید ولی قیمت‌ها بین ۷۶۰۰ تا ۷۷۰۰ یوان بود.

پلتس قیمت کوپو لیمر را با ۱۰دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۸۸۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت ورقه نازک IPP براساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا با ۶ دلار کاهش به ۱۰۱۰ دلار در هر تن رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *