پیشتازی هند در نفت شویی روسیه به اروپا

پیشتازی هند در نفت شویی روسیه به اروپا

پیشتازی هند در “نفت شویی” روسیه به اروپا

گزارش جدید مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی که واردات نفت روسیه را ممنوع کرده‌اند در عوض مقادیر زیادی محصولات نفتی را از هند، چین، امارات متحده عربی، سنگاپور و ترکیه وارد کرده اند، بنابراین کشورهای مذکور عملا برای روسیه “نفت شویی” کرده اند.

این گزارش حاکی است کشورهای غربی 42 میلیارد دلار نفت خام پالایش شده روسیه را در قالب فرآورده های نفتی مختلف از کشورهایی که با روسیه دوست هستند خریداری کرده اند و هند پیشتاز این پنج کشور است.

به عنوان مثال، صادرات گازوئیل هند در مارس 2023 نسبت به یک سال قبل سه برابر شد و به 1600000 بشکه در روز رسید و دیزل را به یکی از بزرگترین اجزای تجارت هند و اتحادیه اروپا تبدیل کرد.

این گزارش نوشته است: کشورهای ائتلاف علیه روسیه، سقف قیمت واردات محصولات نفتی پالایش شده را از کشورهایی که به بزرگترین واردکننده نفت خام روسیه تبدیل شده اند، افزایش داده اند. این یک شکاف بزرگ است که می تواند تأثیر تحریم ها علیه مسکو را تضعیف کند.

بر اساس گزارش CREA، بیشتر فرآورده های نفتی از دو بندر در گجرات صادر شده است، به این ادعا که این امر می تواند به منزله «دور زدن تحریم ها» باشد که به طور یکجانبه توسط ایالات متحده و اروپا اعمال شده است.

هند به ویژه دریچه ای برای واردات نفت روسیه به بریتانیا ارائه کرده است و تلاش های لندن برای محدود کردن بودجه کرملین را کم رنگ کرده است.
برخی از خریداران بریتانیایی واردات مستقیم از روسیه را با واردات از پالایشگاه های تغذیه شده توسط روسیه جایگزین کرده اند و در نتیجه به طور غیرمستقیم از صنعت نفت روسیه حمایت می کنند.

اگرچه چنین زنجیره تامینی در واقع بر اساس قوانین بریتانیا قانونی است، اما هنوز نمی توان آن را نادیده گرفت زیرا این راه مخفی دیگری برای تامین مالی جنگ روسیه علیه اوکراین است.

سهم صادرات نفت روسیه در بازار هند

قبل از شروع جنگ تقریباً یک سال پیش، این مساله بسیار کم رخ می داد که پالایشگاه های هندی نفت خام روسیه را فرآوری کنند.
پالایشگاه‌ها همیشه به اروپا صادرات داشته‌اند، اما در حال حاضر حتی بیشتر صادر می‌کنند، زیرا قیمت‌های گازوئیل اروپا بالاتر است و همچنین نفت خام روسیه را بیشتر می‌خرند، آن هم با تخفیف های بالا نسبت به قیمت نفت برنت.

اولگ اوستنکو، مشاور رئیس جمهور اوکراین می گوید این شرکت ها از ضعف های رژیم تحریم ها علیه روسیه استفاده می کنند.
داده های شرکت کپلر نشان می دهد که پالایشگاه جامناگر در سواحل غربی هند در طول سال 2022 بیش از 215 محموله نفت خام و نفت کوره از روسیه وارد کرده است، یعنی 4 برابر بیشتر از خرید سال قبل.

در همین حال، بریتانیا از زمان آغاز جنگ در مجموع 10 میلیون بشکه گازوئیل و سایر محصولات پالایش شده از جامناگر وارد کرده است، 2.5 برابر آنچه در سال 2021 خریداری کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *