بررسی بازار روغن پایه

,
بررسی بازار روغن پایه درهفته منتهی به ۲۴ فوریه

بررسی بازار روغن پایه در هفته منتهی به ۲۴ فوریه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

چشم انداز افزایشی قیمت روغن پایه

قیمت های روغن‌ پایه در آسیا و اقیانوسیه با توجه به وجود تقاضا و عرضه متعادل روغن با ثبات هستند.
بعد از خاتمه تعطیلات سال نو در کشورهای شرق آسیا، تقاضا افزایش یافته و همچنین عرضه برای ماه مارس اندکی کاهش یافته است که این باعث تقویت بازار و قیمت‌ها شده است.
بعضی از خریداران در صدد هستند که قبل از آنکه قیمت‌ها افزایش یابد انبارهای روغن خود را تکمیل نمایند. چشم انداز بهبود اوضاع اقتصادی و افزایش تقاضا در چین باعث شده است که وضعیت بازار روغن‌ پایه بهبود یابد.

بعضی از تولید کنندگان روغن از عرضه کامل تولیدات خود به بازار امتناع می کنند زیرا آنها امیدوارند که قیمتها و تقاضا در آینده بیشتر شود.
افزایش اخیر قیمت روغن‌پایه باعث شده است که قیمت های فروش آنی به بالاتر از قیمت های مندرج در قرارداد های دراز مدت برسد.

رشد اقتصادی در هندوستان بعد از کوید ۱۹

1 11 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

در هفته منتهی به ۲۴ فوریه در آسیا اقیانوسیه به جز روغن های گروه دوم در پایانه های آسیا و سنگاپور ،سایر روغن‌های پایه تغییر قیمتی نداشتند و افزایش ۱۰ تا ۳۰دلاری قیمت در هر تن تنها در گروه دوم دیده شد. در هفته منتهی به ۲۴ فوریه وضعیت روغن پایه در هندوستان با ثبات بود.

عرضه روغن‌پایه برای فروش آنی در منطقه کاهش یافت ولی عرضه تولیدات محلی هندوستان باعث شد که بازار متعادل گردد.

اقتصاد هندوستان به خصوص پس از خاتمه بحران کووید ۱۹ در وضعیت رشد قرار دارد و بهبود شرایط اقتصادی باعث افزایش خرید و تقاضای روغن می گردد. پالایشگاه های تولید روغن در هندوستان با تمام ظرفیت کار می کنند و این باعث افزایش عرضه روغن در بازارهندوستان شده است.

گران تر شدن قیمت روغن های سنگین ایران در هفته منتهی به ۲۴ فوریه قیمت های روغن‌ پایه در منطقه خاور میانه با توجه به ثبات تقاضا، باثبات‌باقی ماند. بازار روغن های سنگین که به دلیل گران تر شدن قیمت فروش در ایران بالارفته است با توجه به انجام واردات متعادل خواهد شد.

قیمت روغن های سنگین ایران به دلیل بالا بودن قیمت گاز در این کشورهمچنان در سطح بالایی قرار دارد و خریداران قصد دارند با واردات از اروپا و آسیا بازار را متعادل کنند. انجام آربیتراژ از سوی کره جنوبی و اروپا به خاورمیانه صورت گرفت.

در این هفته محموله هایی از روغن های گروه اول که شامل هرسه نوع روغن گروه اول بودبه وزن ۱۰هزار تن از ایتالیا وارد خاورمیانه شد. وارداتی که از اروپا و آسیا به بازارهای خاورمیانه وارد شد با قیمتی کمتر از قیمت تولیدات ایران معامله گردید.

2 8 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

در بررسی های قیمتی آرگوس، معمولاقیمت های روغن پایه در منطقه خاورمیانه وهندوستان در یک دسته قرار می گیرند زیرا بخش زیادی از واردات هندوستان از سواحل خاورمیانه بار گیری می شود.

شاخص قیمت خاور میانه معمولا براساس ترم CFR امارات می تواند معدل قیمتی خاور میانه را نشان دهد.

ایران محصولات روغن پایه خود را یا براساس فوب سواحل جنوبی خود ویابر اساس ترم CFR امارات به فروش می رساند.

چشم انداز بازار روغن پایه / مارس 2023

در هفته منتهی به ۲۴ فوریه قیمت روغن گروه دوم N500با متوسط ۹۷۰ دلار در هر تن، به دلیل افزایش قیمت های روغن های گروه دوم در ایران افزایش ۲۰دلاری نسبت به هفته قبل داشت ولی سایر روغن ها در هندوستان و امارات تغییری نسبت به قبل نشان ندادند.

براساس گزارش های به دست آمده از تعمیرات برنامه ریزی شده وتعطیلی واحدها در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ از سوی آرگوس، واحد تولید روغن‌پایه در شرکت نفت سپاهان در اصفهان با ظرفیت ۴۸۵ هزارتن در سال از روز ۳۰اکتبر سال ۲۰۲۲ تحت تعمیرات قرار گرفت.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *