پیش بینی بازار روغن پایه

پیش بینی بازار روغن پایه

کاهش تقاضای روغن پایه در ماه آگوست 

پیش بینی می شود قیمت روغن‌ پایه در ماه پیش رو کاهش یابد. روند نزولی در اروپا و آسیا بیشتر خواهد بود. با نزدیک شدن به تعطیلات تابستانی ماه آگوست تقاضا برای خرید روغن پایه کاهش یافته است. تقاضا در بنادر اصلی صادراتی نیز کاهش یافته است. روغن‌ پایه با قیمت های بسیار ارزان عرضه می شود.

در آسیا ورود محموله های جدید به چین و هندوستان نیز باعث تشدید کاهش قیمت روغن پایه شده است و فعالیت های خرید نیز کاهش یافته است. در آمریکا تقاضا برای روغن پایه تولید و نهایی شده در ماه جولای کاهش یافت و میزان بهره برداری از واحدهای تولیدی روغن پایه نیز کاهش یافته است.

چشم انداز ۳ تا ۶ ماهه بازار روغن پایه

قیمت‌های روغن پایه در ماه ژانویه سال جاری در پیش بینی ها کمتر از قیمت‌های ماه آگوست بوده است. اگرچه قیمت نفت خام کمی افزایش یافته و انتظار می‌رود که قیمت روغن پایه هم نیز افزایش یابد ولی با توجه به پایان یافتن فصل تعمیرات واحدهای تولیدی عرضه روغن بیشتر شده است و باعث شده است که هرگونه افزایش ناشی از بالا رفتن قیمت نفت خام خنثی شود البته این کاهش قیمت زودگذر خواهد بود.

چشم انداز یک ساله بازار روغن پایه

قیمت‌های روغن در چشم انداز یک ساله یعنی تا ماه جولای سال ۲۰۲۴ تا حد زیادی از قیمت‌های کنونی پایین‌تر خواهد بود. قیمت‌ها یک افزایش فصلی موقت در نیم سال اول سال آینده خواهند داشت ولی بعد از اجرای تعمیرات و عرضه زیاد روغن پایه، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

افزایش هزینه‌های استقراض بانکی نیز باعث خواهد شد که بازار روغن با تقاضای کمتری مواجه شود. در چشم انداز یک ساله پنجره آربیتراژ برای صادرات روغن از آسیاب به نقاط دیگر جهان باز خواهد بود. تقاضاهای زیادی از سوی آمریکا برای خرید روغن از آسیا به دلیل کمبود عرضه از آمریکای لاتین وجود خواهد داشت.

چشم انداز بازار روغن پایه در آسیا 

قیمت های روغن پایه صادراتی گروه ۱ آسیا در پایان چشم انداز یک ساله تا ماه جولای ۲۰۲۴ بیش از قیمتها در آگوست سال ۲۰۲۳ میلادی خواهد بود. قیمت‌های روغن‌های پایه گروه دوم در آسیا در پایان چشم انداز یک ساله بیشتر خواهد بود ولی روغن‌های گروه سوم در پایان دوره یک ساله کاهش خواهد یافت.

در چشم انداز یک ماهه قیمت روغن پایه به دلیل کاهش تقاضا و عرضه بیش از حد نیاز کاهشی خواهد بود. پیش بینی می‌شود در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی که قیمت خوراک واحدهای روغن سازی افزایش می‌یابد قیمت روغن نیز افزایش یابد.

در هندوستان به دلیل کاهش تقاضای فصلی در فصل باران های موسمی و در چین به دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی، قیمت روغن کماکان در حال کاهش است. عرضه روغن پایه در هندوستان و خاورمیانه به شکل روز افزونی در حال افزایش است. در چین با توجه به شروع به کار واحدهای تولید روغن گروه سوم که به میزان زیادی این نوع روغن را تامین می‌کنند خریداران برای خرید و انبارسازی این گروه از روغن تمایلی ندارند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *