بررسی بازار روغن پایه در نیمه ماه فوریه

,
بررسی بازار روغن پایه در نیمه ماه فوریه

چشم انداز کوتاه مدت

عوامل حمایت کننده از بازار روغن‌‌پایه در کوتاه مدت به شرح زیر می باشد:
انجام تعمیرات برنامه ریزی شده در واحدهای تولید روغن‌پایه باعث کاهش عرضه وافزایش قیمت وحمایت از بازار در کوتاه مدت خواهد شد.
با فرارسیدن فصل بهار وافزایش تردد خودروها و تشدید فعالیتها، تقاضا برای خرید بیشتر خواهد شد. افزایش سفرهای داخلی در چین با گرم شدن هوا باعث افزایش واردات چین و بالا‌رفتن میزان تقاضا و قیمت و حمایت از بازار روغن های سنگین تر خواهد شد.
از نقطه نظر بررسی شاخص های اقتصاد کلان، با کاهش تورم هزینه های استقراض از بانک کمتر خواهد شد.

عوامل کاهش قیمت و فشار بر بازار روغن پایه

افزایش نفت‌خام وارداتی جایگزین، باعث کاهش هزینه خوراک واحد های تولید روغن‌پایه می گردد. افزایش ظرفیت اسمی واحد های تولیدی و در نتیجه تولید بیش از کل ظرفیت واحد های تولید روغن‌پایه باعث بر هم خوردن تعادل عرضه وتقاضا وعرضه بیش ازحد روغن ودر نهایت کاهش قیمت می شود.

فراوانی روغن‌پایه در بازار اروپا به معنای این است که عرضه بر تقاضا در این قاره غالب بوده ونتبجه آن،رسیدن قیمت روغن‌پایه به کف قیمتی می باشد.
خریداران در بازار اروپا با توجه به اوضاع نا بسامان اقتصادی واعمال تحریم برعلیه روسیه، در نیمه اول سال میلادی جهت خرید محتاطانه عمل می کنند.
وضعیت بد اقتصادی در کل جهان باعث کاهش تمایل به خرید جهت مصرف یا ذخیره سازی روغن درکوتاه مدت و با وجود برقراری این شرایط می شود.

در آسیا اقیانوسیه پس از پایان یافتن تعطیلات سال نو در کشورهای این منطقه وقبل از پایان سال مالی هندوستان شاهد افزایش فصلی قیمت روغن‌پایه خواهیم بود.
بهبود اوضاع کشتیرانی و انجام آربیتراژ گسترده نیز باعث افزایش صادرات و حمایت از قیمت روغن در منطقه آسیا اقیانوسیه خواهد شد.
کاهش سود آوری در روغن های گروه دوم و سوم باعث کاهش تولید این روغن ها گردیده است.

افزایش قیمت روغن پایه از ماه آوریل

افزایش قیمت روغن پایه از ماه آوریل

افزایش قیمت روغن پایه از ماه آوریل

چشم انداز قیمت روغن پایه در آسیا نشان می دهد که تغییرات به شرح زیر خواهد بود:

قیمت روغن‌های پایه در هر سه گروه تا چهارماه آینده افزایش خواهند داشت. به گونه ای که در ماه می قیمت برایت استاک بعنوان مثال تا ۱۰۰ دلار در هر تن افزایش خواهد یافت و مجددا با نزدیک شدن به فصول سرد وکم ترددسال، قیمت ها به تدریج کاهش خواهد یافت .تغییرات قیمت در گروه دوم بیشتر خواهد بود.
قیمت روغن‌پایه در ماه آوریل بالاتر از قیمت های فوریه و مارس خواهد بود.

افزایش تقاضای فصلی از یک سو  و عرضه کمتر روغن به دلیل تعمیرات واحدها در آمریکا و آسیا باعث این افزایش قیمت خواهد بود. تقاضا برای خوراک‌ روغن یا lube oil در نیمه اول سال افزایش خواهد یافت.

انجام گسترده و غیر معمول آربیتراژ بر روی قیمت های منطقه ای بعضی از انواع روغن تاثیر گذار خواهد بود. در حال حاضر قیمت های آسیا اقیانوسیه از همه مناطق جهان پایین تر است ولی صادرات محموله های بزگ روغن‌پایه به دلیل هزینه های نسبتا بالای حمل و تاخیر‌ در تحویل، مشکلاتی را به دنبال داشته باشد که انتظار می رود این مشکلات به تدریج حل شده و به حداقل برسد.

قیمت های روغن‌پایه اروپا در ژانویه سال ۲۰۲۴ کاهش چشمگیری نسبت به قیمت های سال ۲۰۲۳ خواهد داشت.
روغن های گروه دوم و سوم نیز در ژانویه ۲۰۲۴ کاهش خواهند یافت. کماکان افزایش عرضه روغن های پایه اصلی در بازار اروپا باعث فشار قیمتی بخصوص در فصول سرد سال خواهد شد.

جهش قیمت روغن های گروه سوم در اروپا

جهش قیمت روغن های گروه سوم در اروپا

جهش قیمت روغن های گروه سوم در اروپا

بررسی تغییرات قیمتی روغن‌پایه گروه سوم از دسامبر سال۲۰۲۰ تا کنون وپیش بینی آن تا دسامبر سال ۲۰۲۳ نشان می دهد که پس از نوسانات قیمت سال ۲۰۲۱ از تابستان سال ۲۰۲۲ قیمت روغن های گروه سوم به شکل بی سابقه ای در اروپا جهش یافته و از کانال ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلاری در ماه‌های ژوئن و جولای ۲۰۲۲ وارد کانال ۸۰۰ دلاری در ماه مارس سال ۲۰۲۳ خواهد شد و تاپایان سال میلادی بر روی همین سطح باقی خواهد ماند.

قیمت روغن‌پایه گروه اول در آسیا اقیانوسیه در پایان ژانویه سال ۲۰۲۴ تا حد زیادی نسبت به فوریه سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد داشت.
قیمت روغن‌پایه گروه دوم و سوم در پایان ژانویه ۲۰۲۴ در آسیاکمتر خواهد بود. در ماه فوریه سال جاری قیمت ها در آسیا اقیانوسیه نسبت به ماه قبل به دلیل افزایش عرضه کاهش یافت.

  1. اروپا: امکان انجام آربیتراژ از آسیابه اروپا هم اکنون وجود دارد ولی خریداران اروپایی تمایل به خرید ندارند و امیدوارند با کاهش بیشتر قیمت ها نسبت به خرید اقدام کنند.
  2. چین: در چین علی رغم برداشته شدن محدودیت های کوید ۱۹وضعیت تقاضا از بعد از تعطیلات سال نو بهبود نیافته ولی تحلیلگران بر این باورند که تقاضا بتدریج افزایش خواهد یافت.
  3. هند: در هندوستان تقاضا برای روغن نهایی بیشتر شده است.معاملات روغن در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در ۹ ماه گذشته رسید.

چشم انداز سه تا شش ماهه روغن پایه

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *