روغن پایه قیمت + چشم انداز 3 تا 6 ماهه

,
base oil - بازار نفت و گاز پتروشیمی

چشم انداز یک ماهه روغن پایه

قیمت های جهانی روغن پایه در ماه پایانی سال کاهش خواهد یافت. البته در این میان، قیمت ها در آسیا اقیانوسیه استثنا خواهد بود. در آمریکا بسیاری از فعالان بازار روغن پایه در حال کاهش ذخایر خود وعرضه آن در بازار هستند.مطابق قوانین مالیاتی آمریکا به موجودی ذخایر مالیات تعلق می گیرد و فروشندگان ترجیح می دهند در ماه دسامبر ذخایر خود را کمتر کنند. در اروپا نیز تقاضای محلی وتقاضا برای صادرات کاهش یافته وقیمت ها رو به کاهش است.

چشم انداز ۳تا ۶ ماهه روغن پایه

پیش بینی می شود قیمت روغن پایه در ماه می سال ۲۰۲۳ میلادی بالاتر از قیمت ها در دسامبر سال جاری میلادی باشد. افزایش فصلی تقاضا و فشار مورد انتظار در عرضه هم زمان با انجام تعمیرات پالایشگاهی باعث افزایش قیمت روغن پایه در بازه زمانی ۳ تا۶ ماهه خواهد گشت ولی بعضی از قیمت های محلی بیشتر از سایر مناطق افزایش خواهند داشت.

قیمت های آسیا اقیانوسیه نسبت به قیمت های معمول این منطقه کاهش خواهند یافت و این فرصت مناسبی برای مخلوط کنندگان روغن خواهد بود که بتوانند از ارزانی قیمت روغن در این منطقه برای عرضه با قیمت های رقابتی استفاده کنند.

base oil orice - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تغییرات قیمت روغن پایه SN150 در اروپا تا ماه نوامبر سال ۲۰۲۳ نشان می دهد که در میانه این سال قیمت ها از کانال ۹۰۰ دلاری وارد کانال ۱۰۰۰ دلاری شده و مجدداً تا شروع ماه نوامبر سال آینده به کانال ۹۰۰ دلاری باز خواهد گشت.

در آسیا قیمت این نوع روغن در زیر ۱۰۰۰ دلار باقی خواهد ماند. قیمت روغن N150 گروه دوم در بنادر سه‌گانه اروپایی هم اکنون در کانال ۱۴۰۰دلار بوده که تا سال آینده به تدریج کاهش خواهد یافت و در ماه نوامبر سال آینده وارد کانال ۱۲۰۰ دلار خواهد شد. روغن های گروه سوم نیز برای تحویل در شمال غرب اروپا هم اکنون در هر تن بالاتر از ۲۰۰۰ دلار بوده که تا سال آینده به تدریج کاهش قیمت خواهد یافت و به زیر ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.

چشم انداز یک ساله هم کاهشی است

روغن های پایه گروه اول در اروپا در پایان افق پیش بینی ها یعنی درنوامبر سال ۲۰۲۳ تا حدزیادی نسبت به ماه دسامبر ۲۰۲۲ کاهش خواهند داشت. روغن های گروه دوم نیز براساس ترم تحویل FCA بنادر سه گانه اروپایی و همچنین روغن های گروه سوم براساس ترم تحویل شمال غرب اروپا درنوامبر سال آینده قیمت کمتری خواهند داشت.علت کاهش قیمت در اروپا به هم خوردن وضعیت عرضه وتقاضاست.احتمال می رود در شروع سال ۲۰۲۳با افزایش تقاضا و بالاتر رفتن قیمت نفت خام، قیمت روغن پایه افزایش یابد.

انتظارات برای کاهش بیشتر قیمت در اروپا وجود دارد.هیچ تولید کننده ای در منطقه در سال جدید قصد انجام تعمیرات ندارد. عرضه روغن پایه زیاد است و دسترسی به آن اسان است.با این شرایط ،خریداران از خرید انصراف می دهند و فروشندگان نیز تمایل دارند قبل از ارزان ترشدن قیمت روغن، نسبت به فروش ذخایر خود اقدام کنند. عرضه روغن نیز بیشتر شده است و دلیل آن فروش روغن از ذخایرروغن موجود است. اروپا حجم زیادی از روغن گروه دوم مورد نیاز خود را ازآمریکا‌وارد می کند.

قیمت روغن پایه sn150

روغن های پایه گروه دوم در رقابت با قیمت سوخت های جایگزین ومشابه خیلی حساس هستند وزود تغییر قیمت پیدا می کنند.روغن های سبک گزینه های خوبی برای سوخت های جایگزین هستند ومی توان خیلی آسان آنها را وارد چرخه تقطیر کرد. روغن های گروه اول چنین نیستند .قیمت روغن های گروه اول اروپا کاهش یافته اند زیرا تقاضا به دلیل تولید و عرضه بیش از حد کاهش یافته است.

روغن پایه قیمت + چشم انداز 3 تا 6 ماهه

روغن پایه قیمت + چشم انداز 3 تا 6 ماهه

کاهش غیر معمول تقاضا از جانب غرب آفریقا به دلیل کاهش نقدینگی و نرخ برابری ارز وضعیت بدی پیدا کرده است. وقوع سیل در نیجریه نیز صادرات به این کشور را مشکل نموده است. کاهش قیمت روغن های صادراتی به دلیل کاهش تقاضا در کشورهای مقصد باعث شده که قیمت های محلی روغن های گروه اول نیز کاهش یابند.

تاثیر قیمت دیزل بر روغن

عرضه کم دیزل باعث جلوگیری ازکاهش قیمت روغن پایه شد.قیمت گاز در منطقه اروپاگران تر از همیشه است وباعث روی آوردن مصرف کنندگان به فراورده های نفتی شده است.این حرکت بسیاری از پالایشگران را ترغیب نمود که خوراک ورودی واحد‌های تولید روغن را برای تولید مواد سوختی مصرف کنند و در این حالت، تولید روغن کم‌ وهزینه تولید آن زیادتر می شود.

جدول روغن پایه و قیمت آن در بازار جهانی

آسان گیری دولت چین و حمایت‌ از بازار

بازار هندوستان تاکید بیشتری برروی ویسکوزیته روغن دارد و نه شاخص ویسکوزیته. روغن های گروه سوم 4cst با ترم تحویل CFR هندوستان در حال حاضر و در ماه پایانی سال برخلاف روغن گروه دوم N70 در هندوستان گران تر از همیشه هستند. یک چنین تفاوت قیمتی، جذابیت استفاده از روغن های گروه دوم در مواردی که جایگزینی آنها با روغن های دیگر ممکن باشد را برای مخلوط کنندگان روغن بیشتر می کند.

افزایش پیش بینی شده قیمت روغن پایه در بازار چین، با توجه به اینکه این کشور بعضی از مقررات مبارزه با کوید را آسان تر نموده است باعث تقویت قیمت ها در بازارروغن پایه شد. افزایش قیمت روغن های گروه سوم در چین باعث شد که فاصله قیمت آن با بازار هندوستان بیشتر شود. تولید کنندگان روغن های پایه گروه سوم این انگیزه را پیدا کردند که به دلیل تفاوت قیمت، روغن های گروه سوم خود را به هند صادر کنند.

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *