بررسی بازار بنزن تولوئن و زایلین ترکیبی در آسیا | هفته دوم آگوست 2023

بررسی بازار بنزن تولوئن و زایلین ترکیبی در آسیا | هفته دوم آگوست 2023

کاهش قیمت بنزن همزمان با کاهش قیمت نفت‌خام

قیمت بنزن آسیا در روز ۱۱ آگوست با ۱.۸۴ دلار کاهش در هر تن به ۹۰۲.۸۳ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی رسید، که به دلیل کاهش قیمت نفت خام در بالا دست صورت گرفت. قیمت نفت خام برنت در روز ۱۱ آگوست با کاهش ۱.۲۴ دلاری در هر بشکه به ۸۰.۶۰ دلار در هر بشکه رسید.

علی رغم کاهش قیمت بنزن، سایر شرایط بازار این محصول خوب بود و از نظر عرضه و تقاضا وضعیت بازار بنزن چین مطلوب بود. در روز ۷ آگوست میزان ذخایر بنزن در شرق چین به ۹۵۰۰۰ تن رسید. استفاده بیشتر از بنزن در بخش های تولید استایرن مونومر و اتیل بنزن باعث گردید، میزان ذخایر بنزین در هفته اول آگوست در چین کاهش یابد.

بازار استایرن عامل تقویت بازار بنزن

پیش بینی می شود میزان تولید استایرن مونومر باز هم بیشتر شود و باعث حمایت از بازار بنزن بشود. در شش ماهه اول سال جاری میلادی صادرات بنزن کره جنوبی نسبت به مدت مشابه سال قبل۹.۴ درصد رشد یافت و به ۱,۴۰۳,۳۹۸ میلیون تن رسید.

شرکت Pertamina در ماه اکتبر قصد دارد واحد‌های آروماتیک خود را از نیمه اول اکتبر به مدت دو ماه تحت تعمیرات قرار دهد. شرکت TPPIپروژه بهسازی پالایشگاه Tuban را به منظور افزایش ظرفیت تولید پارازایلین از ۶۰۰ هزار تن در سال به ۷۸۰ هرار تن در سال را دنبال می کند. این شرکت همچنین میزان تولید بنزن خود را از ۳۶۰ هزار تن به ۴۹۰ هزار تن در سال افزایش خواهد داد و هدف از این افزایش ظرفیت تولید، افزایش میزان صادرات بنزن می باشد.

این شرکت آخرین بار یک محموله ۳۶ هزار تنی بنزن برای حمل در طی ماه‌های جولای تا سپتامبر به بازار عرضه نمود که وضعیت نهایی این عرضه هنوز مشخص نیست. آخرین قیمت بنزن اعلام شده برای منطقه جنوب شرق آسیا ۲۰ دلار در هر تن نسبت به متوسط ارزیابی پلتس از قیمت بنزن براساس فوب کره جنوبی ارزان تر بود.

بررسی بازار بنزن و تولوئن در هفته اول جولای

افزایش قیمت تولوئن در آسیا

در روز ۱۱ آگوست قیمت‌های تولوئن در آسیا عمدتاً افزایشی بود. تقاضاهای محلی در چین با ثبات بود، که باعث حمایت از قیمت ها شد. ذخایر تولوئن در شرق چین در هفته منتهی به ۱۱ آگوست به ۳۸ هزار تن رسید، در حالی که حجم ذخایر در هفته منتهی به ۴ آگوست ۳۰ هزار تن بود.

قیمت تولوئن براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با ۱۵ دلار کاهش به ۱۰۲۵ دلار در هر تن رسید، و براساس فوب جنوب شرق آسیا با ۱۵ دلار کاهش نسبت به هفته اول آگوست به ۹۹۵ دلار در هر تن رسید. پیشنهاد قیمت خریداران این منطقه بین ۱۰۲۰ تا ۱۰۴۰ دلار براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا بود. قیمت تولوئن براساس ترم تحویل CFR هندوستان با ۷ دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته قبل، در هفته منتهی به ۱۱ آگوست به ۱۰۸۵ دلار در هر تن رسید.

آمریکا وارد کننده زایلین ترکیبی از کره جنوبی

در هفته منتهی به ۱۱ آگوست قیمت زایلین ترکیبی نسبت به هفته قبل گاه افزایش و گاه کاهش داشت. شرکت Total Energy در سنگاپور ۱۰۰۰ تن زایلین ترکیبی را برای حمل در ماه سپتامبر در روز ۱۱ آگوست به بازار عرضه نمود، که از ۹۸۵ دلار در هر تن تا ۹۷۰ دلار در هر تن قیمت گذاری شد، و سر انجام شرکت GS Caltex کره جنوبی آن را خریداری نمود. متعاقب این خرید قیمت زایلین ترکیبی به ۹۷۷ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی رسید.

شرکت های آمریکایی تمایل به خرید زایلین ترکیبی نوع ایزومر را دارند، ولی زایلین به عنوان حلال با تقاضای کمتری برای خرید مواجه بوده است. ذخایر زایلین‌ ترکیبی در هندوستان در هفته گذشته ۱۰ هزار تن بود، که در این هفته کاهش یافت و به ۸۰۰۰ تن رسید. قیمت ها براساس CFR جنوب شرق آسیا بین ۱۰۴۰ تا ۱۰۵۰ دلار در هر تن بود. زایلین ترکیبی نوع ایزومر در این هفته با افزایش ۶.۵۰ دلاری به ۹۸۹ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز/ پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *