بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان

,
بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان

به گزارش بازار نفت و گاز، بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان است و  سخنگوی کاخ سفید از تصمیم جو بایدن برای بازنگری در روابط ایالات متحده با عربستان سعودی، متحد نزدیک واشنگتن در خلیج فارس خبر داد.

بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان

این موضع در حالی از سوی کاخ سفید مطرح شده که مخالفت‌ها با فروش تسلیحات به عربستان و تقاضا برای کاهش همکاری‌‌های امنیتی میان واشنگتن و ریاض به تازگی در میان نمایندگان کنگره افزایش یافته است.کاخ سفید اعلام کرده است بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان است و این امر با قانونگذاران پرنفوذ در کنگره است که به دلیل آنچه حمایت عربستان از روسیه خوانده شده خواستار پایان دادن به فروش تسلیحات به این کشور هستند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان تصریح کرد: «رئیس جمهوری ایالات به وضوح خواستار ارزیابی مجدد در این روابط است و اعتقاد دارد که ما باید آماده تجدید نظر در آن باشیم.»

به گفته آقای کربی، رئیس جمهوری همچنین آماده همفکری با کنگره برای مشخص کردن ماهیت و چگونگی ادامه روابط (با عربستان) در آینده است و بایدن همسو با کنگره در مورد عربستان است.باب منندز، سناتور ۶۸ ساله از ایالت نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده پیش‌تر در واکنش به همراهی ریاض با تصمیم «اوپک پلاس» برای کاهش تولید نفت به میزان ۲ میلیون بشکه در روز که از دید برخی تحلیل‌گران نوعی تحقیر دیپلماتیک برای جو بایدن است خواستار توقف فروش سلاح به عربستان و پایان دادن همکاری امنیتی با این کشور شده بود.

آقای منندز تاکید کرده بود که در صورت ادامه روند حمایتی عربستان از روسیه که تاثیرگذاری بر تصمیم اوپک پلاس از نشانه‌های آن عنوان شده شیوه کنونی روابط وهمکاری با ریاض باید به کلی دستخوش تغییر شود.

برای اطلاع از وضعیت نفت جهانی در فصل زمستان کلیک کنید.

تصمیم اوپک پلاس به اعتقاد کارشناسان سیاست خارجی در آمریکا نه تنها باعث تقویت منافع روسیه و درآمدزایی برای مسکو می‌شود، بلکه موضع دولت دموکرات آمریکا را به خصوص در آستانۀ برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر تضعیف می‌کند.

منندز همچنین از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انتقاد کرد و گفت که او بطور غیرمستقیم و از مسیر «اوپک پلاس» تداوم جنگ پوتین در اوکراین را تضمین کرده است.وی در این خصوص تصریح کرد: «عربستان باید بداند که هیچ راهی برای بازی در هر دو طرف درگیری وجود ندارد. دیگر کافیست و تا زمانی که پادشاهی سعودی در موضعش در قبال جنگ در اوکراین تجدیدنظر نکند، من حامی هیچ نوع همکاری با عربستان سعودی نخواهم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *