فعالیت تجاری در اروپا

فعالیت تجاری در اروپا

رشـد فعالیت تجاری در اروپا،  آشکار و شگرف بوده است. ما در دوره ای از گسترش فناوری و ارتباط پیشرفته زندگی می کنیم که فرصتهای بهتری را برای تعامل با مردم سراسر دنیا برایمان فراهم می کند. متأسفانه، این موضوع احتمال بروز سوءتفاهم را نیز افزایش می دهـد. پس در حال حاضر، تبلیغات پرزرق وبرق برای بازاریابی را کنار بگذارید و زمانی را صرف آشـنایی و درک طرفهای تجاری تان در خارج از کشور کنید. برای موفقیت، آمادگی داشته باشید. باید در ایجاد رابطه بکوشید، احترام گذاشتن به دیگران را مد نظر قرار دهید و برای تغییر مسیر آمادگی داشته باشید.

فعالیت تجاری در اروپا

کشورهای اروپای غربی در زمـره ی ثروتمندتریـن ملت های دنیا هستند و توجه تجارتهایی که قصد عرضه ی محصولاتشان را دارند، جلب می کنند.

هدف ۲۷ کشـور اتحادیه ی اروپا ایجاد بازار آزاد واحد اسـت. اعضـا موافقت کرده اند.تا موانع تجارت بین خود را کاهش دهند تا ثروتمندتر شوند. سایر مزایای اتحادیه،  ضوابط مشترک، حذف قوانین و مقررات (دست و پاگیر) و اصلاحات مالیاتی است. سال ۲۰۰۲، دوازده کشور از اعضای اتحادیه ی اروپا، پول ملی شان را حذف و یورو  جایگزین آن کردند. آلمان، سومین اقتصاد بزرگ دنیا در کشورهای اتحادیه ی اروپا دارد. 

نحوه ی مذاکرات در اروپای غربی

فعالیت تجاری در اروپا با ایجاد روابط پایدار و قابل اطمینان در اکثر فرهنگ های اروپای غربی اهمیت دارد و حتما لازم نیست در جلسه ی اول، این رابطه را ایجاد کنید؛ گرچه مذاکرات جدی زمانی پیش خواهد رفت که افراد طرف مذاکره، برای معامله با شما احساس راحتی کنند. زمانی که در یک کشور غیر انگلیسی زبان به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کی کنید، به آرامی و با استفاده از جملات کوتاه و ساده صحبت کنید، از کاربرد اصطلاحات و واژه های عامیانه بپرهیزید و پی در پی مسائل کلیدی را جمع بندی کنید. ایما و اشاره و ارتباط غیر کلامی در کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای مثال  فرانسه ، ایتالیا و اسپانیا مدام با ایما واشاره صحبت می کنند؛ ولی آلمانی های سونی و بریتانیایی ها به ندرت از ایما و اشاره استفاده می کنند. سوئیسی های المانی تبار به ندرت، ولی سوئیسی های فرانسه و ایتالیایی تبار بسیار زیاد از ایماواشاره استفاده می کنند. بر مردم سراسر اروپای غربی، به طور کلی مذاکره را به چشم یک فرایند مشترک برای حل مسئله می بینند. هرچند خریدار در موقعیت برتری قرار دارد، ولی خریدار و فروشنده، هر دو مسئول رسیدن به توافق هستند. تمرکز مذاکرات براساس منافع کوتاه و بلندمدت است و مذاکره براساس تشریک مساعی و کاهش تنش پیش می رود؛ حتی اگر افراد به سازش تمایل نداشته باشند، از هرگونه تقابل خودداری می کنند و صبور و خونسرد بر موضع خود باقی می مانند.

برای اطلاع از لیست تامین کنندگان صادرات کلیک کنید.

فعالیت تجاری در دانمارک 

تجار دانمارکی در ابتدا ممکن است رسمی به نظر بیایند؛ ولی احتمالاً به سرعت راحت تر برخورد خواهند کرد. طرز لباس پوشیدن شـان، به خصوص جوان ترها ممکن است برای تجار آمریکایی بیش از اندازه راحت به نظر برسد.

احتمالا دانمارکی ها به سرعت وارد معامله می شوند و در جلسات تجاری به طورکلی رویه ای محتاط و تأثیرگذار دارند، دست دادن با مردان و زنان، شکل پذیرفته شدهی خوشامدگویی است، دانمارکی ها هنگام ورود یا خروج از جلسه با طرف مقابل دست می دهند.دانمارکی هـا مایل اند در استقلال و آرامش تصمیم بگیرنـد؛ بنابراین رویه ی فروش تحت فشار فکر خوبی نخواهد بود.

فعالیت تجاری در فنلاند

فنلاند کشـوری مـدرن و از نظر تجاری تکامل یافته است که از روابـط نزدیک با همسایگان اسکاندیناویایی اش بهره میبرد. تشریفات اجتماعی و تجاری اش نیز شبیه ایالات متحده است.

روابط اجتماعی و تجاری مهم اسـت؛ زیرا فنلاندیها ترجیح میدهند با افرادی معامله کنند که می شناسند و به آنها اطمینان دارند. آنها در زمره ی وقت شناس ترین مردمان دنیا هستند، پس دیر نکنید.بخاطر بسپارید زمانی که با فنلاندی ها صحبت می کنید، دست به ســــينه نباشید؛ زیرا این ژست را دلالت بر تکبر و نیز کوته فکری شما می دانند. فنلاندیها از تماس فیزیکی خوششان نمی آید؛ پس هیچگاه با دست بر شانه ی آنها نزنید. ارتباط چشمی در حین صحبت کردن بسیار مهم است.

فعالیت تجاری در فنلاند

فعالیت تجاری در فرانسه

مهمترین مشخصه ی رفتار تجاری فرانسویها تأکید بر ادب و نزاکت و تشریفات خاص اسـت. احترام به زمان بندی قرار ملاقاتها و عناوین سلسله مراتب و پاسخگویی سریع به مکاتبات، با نامه یا دورنگار مهم اسـت. دست دادن به همراه تعارفات مناسب در آغاز و پایان جلسـه ی تجاری مرسوم است. اگر با یک خانم ملاقات می کنید، باید صبر کنید تا آن خانم برای دست دادن پیش قدم شـود. در فرانسه دستان یکدیگر را محکم فشار نمی دهند. آنها انتظار دارند لباس مناسب بپوشید.

فعالیت تجاری در آلمان 

آلمانیها از مسائل پیش بینی نشده و تغییرات ـ حتی اگر به بهبود نتیجه منتهی شود – خوششان نمی آید. در هیچ کجای دنیا به اندازه ی آلمان، وقت شناسی اهمیت ندارد. ورود با تاخیر شروع بدی برای معامله خواهد داشت.تعریف و تمجید در امور تجاری آلمان عرف نیست و ممکن است باعث خجالت شود.

فعالیت تجاری در اسپانیا

 اسپانیایی ها مایل اند در روابط تجاری از آمریکایی ها رسمی تر باشند ولی به اندازه ی گذشته انعطاف ناپذیر نیستند. دست دادن و تعارفات معمول و مناسب در ابتدا و انتهای جلسات تجاری متداول است . انتظار می رود حرفه ای لباس بپوشید. لباس تجارت کت وشلوار و کراوات است و تبادل کارت ویزیت ضرورت دارد. وقتی در حال ایجاد روابط تجاری هستید، هیچ جایگزینی برای جلسات رودررو وجود ندارد. اسپانیایی ها توقع دارند شخصا با مشتریان ارتباط برقرار کنند و ترجیح می دهند در رویه ی خریدشان محتاط باشند.

برای اطلاع از تحلیل بازارهای صادراتی کلیک کنید.

فعالیت تجاری در سوئد

 به نظر می رسد بازرگانان سوئدی نسبت به آمریکایی ها، علاقه مندند زمان بیشتری را صرف مذاکره درباره ی موضوع بکنند. در طول جلسه ی تجاری، معمولا زمان کافی وجود دارد تا طرفین یکدیگر را بشناسند و درباره ی برنامه ها با جزئیات کافی صحبت کنند و با موضع طرف مقابل کنار بیایند. وقت شناسی برای جلسات و فعالیتهای تجاری بسیار مهم است. دست دادن و نگاه چشم در چشم، روش متداول برای سلام و تعارف است. سوئدیها مایل اند تودار باشند، پس از صحبت کردن با دستان تان خودداری کنید.

فعالیت تجاری در سوئد

فعالیت تجاری در سوئیس

 شاید برخی از نمایندگان تجاری آمریکا همتایان سوئیسی شان را محتاط و رسمی بدانند؛ ولی رویه های تجاری در سوئیس عموما مطابق رویه های جاری در ایالات متحده است وقت شناسی بسیار اهمیت دارد. از ملتی که به ساعت های دقیقشان مشهورند، چه توقعی می توان داشت؟

 

👈 برگرفته از کتاب واردات و صادرات آقای جان جی کاپلا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *