قیمت کود شیمیایی + بازار فسفات

قیمت کود شیمیایی

قیمت کود شیمیایی + بازار فسفات/ بازار نفت و گاز

خریداران فسفات در انتظار کاهش بیشتر قیمت

قیمت های فسفات در هفته منتهی به ۱۸ آگوست به کاهش خود ادامه داده و روند نزولی داشتند زیرا میزان تقاضا برای فسفات به دلایل فصلی و همچنین به دلیل گران بودن قیمت کاهش یافت.

خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند و در قید و بند حجم کالا و یا خرید حداقلی نیستند بلکه بازار را از نظر قیمتی دنبال می کنند. البته در این میان هندوستان یک استثنا بوده است. ولی قیمت های دی آمونیوم فسفات (DAP) نیز کاهش قیمت داشت و ۱۶۰ هزار تن فسفات نیز برای ماه های آگوست و سپتامبر به فروش رسید.

قیمت های فسفات ۱۰ دلار در هر تن کاهش یافت و به ۸۸۰ تا ۸۹۵ دلار در هر تن براساس ترم CFR رسید. البته برای کشت بهاره باز هم به فسفات بیشتری نیاز خواهد بود ولی خریداران فسفات در پاکستان از بازار کنار کشیده و در انتظار کاهش قیمت بیشتر هستند.

قیمت های دی آمونیوم فسفات چین در محموله ای که از سوی این کشور به فیلیپین فروخته شد کاهش یافت و به ۹۰۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR رسید و از قیمت های هفته گذشته که ۸۶۵ تا ۹۰۰ دلار در هر تن بود به دامنه قیمتی ۸۶۰ تا ۸۶۵ دلار در هر تن نیز کاهش یافت.

قیمت کود شیمیایی

قیمت کود شیمیایی

مقایسه قیمت های دی آمونیوم فسفات و مونو آمونیوم فسفات در هفته منتهی به ۱۸ آگوست در قیاس با هفته منتهی به ۱۱ آگوست در مناطق مهم فروش همچون چین، پاکستان، هند، برزیل، بالتیک و عربستان سعودی نشان می دهد که قیمت فسفات در همه کشورهای اصلی تولید کننده کاهش یافته و یا بدون تغییر باقی مانده است و در هیچ کشوری افزایش قیمت مشاهده نشد.

بررسی قیمت مونو آمونیوم و دی آمونیوم فسفات از ماه آگوست سال گذشته میلادی تا ۱۸ آگوست سال جاری در چین، هند و برزیل نشان می دهد که قیمت فسفات از آن زمان مرتبا در حال افزایش بوده و در آوریل سال جاری در هر سه منطقه رشد زیادی داشته و در برزیل از مرز ۱۳۰۰ دلار در هر تن فراتر رفته و در چین نیز به ۱۱۰۰ دلار در هر تن رسیده است.

 سپس به تدریج کاهش یافته و هم اکنون قیمت فسفات در هرسه منطقه بسیار به هم نزدیک شده و در حدود ۹۰۰ دلار در هر تن می باشد. در آمریکا قیمت فسفات تولید شده در منطقه نیو اورلئان به دلیل میزان اندک تقاضا اندکی تغییر یافت.

انبارهای فسفات برزیل و ترافیک حمل دریایی

در هفته منتهی به ۱۸ آگوست قیمت هر تن فسفات براساس ترم فوب نیو اورلئان برای حمل با بارج به ۷۴۰ دلار در هر تن در شروع هفته رسید و بعد از آن بازه قیمتی ۷۴۰ تا ۷۶۰ دلار را در طول هفته شاهد بودیم. یک فروش فوری برای حمل با بارج در پایان هفته رخ داد که باعث حفظ برتری قیمتی هفته گذشته برای تولید محصولات داخلی این منطقه گردید. معامله مونو آمونیوم فسفات از طریق حمل با بارج با قیمت های پایین صورت می گرفت و دو محموله در ماه آگوست برای حمل با بارج به قیمت ۷۶۰ دلار براساس ترم فوب نیو اورلئان به فروش رسید.

بازار واردات برزیل در هفته منتهی به ۱۸ آگوست غیرفعال بود و قیمت ها کاهش بیشتری داشته و به ۸۵۰ تا ۸۷۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR برزیل رسید. وارد کنندگان فسفات به دنبال کاهش قیمت ها و رسیدن قیمت به ۸۰۰ تا ۸۲۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR برزیل بودند.

جدول قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی

در این هفته معامله ای انجام نشد زیرا انبارها پر بودند و البته ترافیک حمل و نقل دریایی باعث ایجاد تاخیر در واردات می شد. در بازار پایین دست معاملات محدودی در سطوح قیمتی زیر قیمت آخرین واردات صورت می گرفت. قیمت مونو آمونیوم فسفات ۴۰-۱۱ و همچنین ۵۰-۱۰ در طول هفته تا حد زیادی کاهش یافت.

یک شرکت تجاری در آرژانتین ۳۰ هزار تن مونو آمونیوم فسفات از عربستان سعودی خریداری نموده است که در پایان ماه آگوست حمل خواهد شد. حداقل بخشی از این محموله طبق فرمول‌های خاصی قیمت گذاری شده است. قیمت ها در حدود ۸۵۰ دلار است ولی خریداران انتظار کاهش قیمت را دارند. قیمت دی آمونیوم و مونو آمونیوم فسفات در آرژانتین حداکثر تا ۸۸۰ دلار در هر تن ارزیابی شده است.

واردات فسفات و کودهای شیمیایی اروپا از مراکش، ترکیه و تونس

قیمت های دی آمونیوم فسفات در شمال غرب اروپا کاهش یافت و به ۱۰۲۰ تا ۱۰۵۰ دلار در هر تن براساس ترم FCA بنادر بنلوکس وآلمان رسید. قیمت ها در یکی از بنادر لهستان به ۱۰۸۰ دلار در هر تن نیز رسید. در فرانسه قیمت های دی آمونیوم فسفات برای کشاورزان به ۱۱۰۰ دلار براساس ترم FCA رسید.

دی آمونیوم فسفات مراکش در بازار اسپانیا به قیمت ۱۰۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR معامله گردید و یک تولید کننده روسی محموله ای که ترکیب مساوی از دی آمونیوم فسفات و همچنین نیترات فسفات پتاسیم (NPK) بود به بازار عرضه نمود.

دی آمونیوم فسفات در Constantza در رومانی بین ۱۰۹۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن با ترم تحویل FCA و به صورت بسته بندی در این هفته عرضه شد. دی آمونیوم فسفات که کاهش قیمت داشت از چند منبع من جمله ترکیه مراکش و تونس عرضه گردید که مشتری چندانی نیز نداشت.

تلاش ترکیه برای ساخت واحد‌های تولید کود شیمیایی

در حدود ۶۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات تولید کشور تونس در هفته گذشته از سوی ترکیه به قیمت ۹۰۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR معامله گردید. یک محموله دی آمونیوم فسفات دیگر نیز که محل تولید آن کشور مراکش بود با همین قیمت از سوی ترکیه معامله گردید.

دولت ترکیه بودجه را برای احداث یک واحد جدید تولید کود های شیمیایی در شمال ترکیه تصویب نموده است. ظرفیت اسمی تولید این کارخانه تولید ۳۳۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات، نیترات فسفات کلسیم و همچنین ۵۸۱ هزار تن اوره، و ۶۶۰ هزار تن نیترات آمونیوم کلسیم، ۲۲۴ هزار تن سولفات آمونیوم و ۶۰ هزارتن نیترات پتاسیم در سال می باشد. ترکیه برای احداث این واحد در حدود ۲ میلیارد دلار بودجه تصویب نموده است.

صادرات گسترده فسفات و کود شیمیایی مراکش

مقاصد صادراتی شرکت OCP مراکش در سال جاری میلادی برای دی آمونیوم فسفات، کشورهای‌ژاپن، آرژانتین، نیجریه، بنگلادش و هندوستان هستند که هندوستان با واردات ۷۰۹ هزارتن دی آمونیوم فسفات وبنگلادش با واردات ۴۰۲ هزارتن بیشترین میزان واردات این محصول را از مراکش داشتند.

قیمت کود شیمیایی

قیمت کود شیمیایی

شرکت OCP مراکش, دو محموله دی آمونیوم فسفات جمعا به وزن ۱۱۰ هزارتن به هندوستان با قیمت ۸۵۵ تا ۸۷۰ دلار در هر تن به فروش رسانده است که در ماه آگوست حمل خواهد شد. شرکت تولید کننده OCP همچنین ۱۵ هزار تن دی آمونیوم فسفات به اروپای غربی به قیمت ۹۸۰ تا ۱۰۱۵ دلار در هر تن به فروش رسانده است و ۱۱ هزار تن در ماه سپتامبر و چهار هزار تن آن در همین ما ه حمل خواهد شد.

قیمت کود شیمیایی

قیمت کود شیمیایی

شرکت OCP مراکش در سال جاری میلادی، به کشورهای جیبوتی، هندوستان، آرژانتین، آمریکای شمالی و برزیل، مونو آمونیوم فسفات صادر نموده است که بیشترین صادرات این محصول به برزیل و جمعا ۶۶۷ هزارتن در سال جاری میلادی بوده است.

طبق گزارشات نشریه آرگوس کل صادرات کود شیمیایی و فسفات و پتاسیم و نیترات صادر شده از سوی شرکت دولتی OCP مراکش در سال جاری میلادی به کشورهایی همچون آرژانتین، بنگلادش، هندوستان، جیبوتی و برزیل بوده است که کشور برزیل انواع کود شیمیایی تولید شده شامل دی آمونیوم فسفات و مونو آمونیوم فسفات و نیترات فسفات پتاسیم و سایر کودهای شیمیایی را بیش از دیگر کشورها وارد نموده است. بیشترین محصول صادراتی این شرکت مراکشی دی آمونیوم فسفات و مونو آمونیوم فسفات بوده است.

تونس در هفته گذشته محموله دی آمونیوم فسفاتی را به قیمت ۸۷۰ دلار در هر تن به ترکیه به فروش رسانده است. عربستان یک محموله به وزن ۳۰۰۰۰ تن مونو آمونیوم فسفات را به آرژانتین به فروش رسانده است که در این ماه حمل خواهدشد. البته این خبر هنوز تایید نشده است. دو محموله‌ به‌ شرح‌ زیر از مراکش عازم کنیا و تانزانیا هستند:

در کشتی Densa محموله ای شامل ۳۵ هزارتن دی آمونیوم فسفات روز ۲۰ آگوست به بندر مومباسا در کنیا خواهد رسید.
در کشتی Clipper Clyde محموله ای به وزن ۲۵۰۰۰ تن در روز ۲۵ آگوست به بندر دارالسلام در تانزانیا خواهد رسید.

هندوستان یکی از بزرگترین وارد کنندگان فسفات

چند خرید دی آمونیوم فسفات در هندوستان در هفته منتهی به ۱۸ آگوست انجام شد:

۵۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات تولید شده در استرالیا برای حمل به مقصد هندوستان در ماه سپتامبر در حدود ۸۹۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR معامله شده ولی هنوز تایید نشده است.

دو محموله جمعا به وزن ۱۱۰ هزار تن از دی آمونیوم فسفات تولید شده در مراکش به قیمت ۸۹۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR به هندوستان فروش رسیده است.

یک شرکت تجاری محموله‌ای از دی امونیوم فسفات چینی را که قیمت آن به ۸۸۰ دلار در هر تن رسیده بود به بازار هندعرضه نمود ولی مورد توجه قرار نگرفت.

واردکنندگان پاکستانی در انتظار ارزانی

واردکنندگان فسفات در پاکستان از بازار کنار کشیدند و در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و در حال حاضر از مخازن و انبارهای ذخیره خود بهره برداری می کنند. البته تقاضایی برای کشت بهاره که در ماه اکتبر آغاز می شود وجود دارد و خریداران احتمالا در شروع ماه سپتامبر به بازار باز خواهند گشت. کشاورزان معمولاً برای به ثمر رسیدن محصولات در کشت بهاره خود، در ماه های پایانی سال یعنی در فصل زمستان اقدام به کشت و در فصل بهار اقدام به برداشت می کنند.

صادرات فسفات چین به فیلیپین

قیمت های دی آمونیوم فسفات در چین در هفته منتهی به ۱۸ آگوست به دلیل تقاضای کم از سوی بازار های صادراتی مهم، باز هم کاهش یافت و به ۸۶۰ تا ۸۶۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب چین و به‌ مقصد فیلیپین، طبق آخرین معامله ای که انجام شد رسید. فروش یک محموله ۸۰۰۰ تنی از دی آمونیوم فسفات به یک واردکننده فیلیپینی در این هفته با قیمت ۸۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب و برای بارگیری در ماه سپتامبر نهایی شد ولی تاییدیه خریدار لازم است تا فروش محقق گردد.

لینک منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *