رشد چشمگیر تامین مالی پروژه های انرژی پاک از سوی بانک های جهان

رشد چشمگیر تامین مالی پروژه های انرژی پاک از سوی بانک های جهان

تامین مالی پروژه های انرژی پاک 

نتایج تازه ترین گزارش تحلیلی نشان می دهد بانک‌های جهان به ازای هر یک دلاری که در سال 2021 به سوخت‌های فسیلی اختصاص داده اند، 81 سنت برای تامین انرژی های کم کربن و تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده اند.

این گزارش افزود: بانک های جهان باید تعهدات مالی خود را افزایش دهند تا جهان به اهداف اقلیمی خود دست یابد.
چندین سناریوی اقلیمی نشان می دهد برای محدود کردن افزایش دمای کره زمین به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین پیش از صنعتی شدن، جهان باید تا سال 2030 به ازای هر

یک دلار سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی، 4 دلار در انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کند.
تحلیلگران انرژی بلومبرگ؛ داده‌های 1142 بانک را برای آنچه «نسبت بانکداری عرضه انرژی» می‌نامند جمع‌آوری کردند تا ارزیابی کنند آیا بانک‌ها تامین مالی خود را با اقتصاد واقعی و هدف 1.5 درجه همسو می‌کنند یا خیر.

جنگ اوکراین گذار به سوی انرژی های پاک را تسریع کرد

بر اساس این گزارش، در سال 2021 میلادی تامین مالی بانکی برای پروژه های انرژی بالغ بر 1.9 تریلیون دلار بوده است که کمی بیش از یک تریلیون دلار آن به سوخت های فسیلی و 842 میلیارد دلار به پروژه ها و شرکت های انرژی های کم کربن و تجدیدپذیر اختصاص یافت. نسبت تامین مالی بانکی، 81 سنت به 1 دلار، کمتر از نسبت سرمایه گذاری تامین انرژی جهانی 90 سنت به 1 دلار بوده است.

با این حال، نسبت سرمایه گذاری تامین انرژی جهانی در سال های اخیر از حدود 0.45:1 بین سال های 2011 و 2015 افزایش یافته است.
جان مور تحلیلگر ارشد بلومبرگ ، با اشاره به افزایش 15 درصدی در سال 2022 سرمایه گذاری در تامین انرژی کم کربن گفت: «در حالی که انتظار می‌رود افزایش سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی با اختلالات ناشی از حمله روسیه به اوکراین مقابله کند، اقتصاد مستحکم عرضه انرژی با کربن پایین به این معنی است که رشد آن پایدار خواهد بود».

البته نسبت های مالی هر بانک متفاوت بود. این در حالی است که یافته‌های این گزارش با مطالعه دیگری که ماه گذشته توسط گروه‌های محیط زیستی منتشر شد، متفاوت است که اعلام کردند سهم تأمین مالی بانک‌ها برای انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *