نگاهی به بازار حلال زایلین ترکیبی و پارازایلین | هفته دوم سپتامبر 2023

نگاهی به بازار حلال زایلین ترکیبی و پارازایلین

افزایش قیمت زایلین تر کیبی

در روز ۸ سپتامبر قیمت های حلال زایلین ترکیبی نسبت به هفته قبل افزایش یافت. قیمت حلال زایلین ترکیبی در این روز براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی به ۱۰۰۰ دلار در هر تن رسید و قیمت محصول مشابه دیگر یعنی ایزومر‌زایلین نیز افزایش یافت که باعث حمایت از قیمت زایلین ترکیبی شد. در یکی از معاملات که در بعد از ظهر روز ۸ سپتامبر برای یک محموله ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تنی انجام شد قیمت به ۱۰۰۵ دلار در هر تن نیز رسید.

زمان حمل این محموله ۲۸ سپتامبر تا ۱۸ اکتبر می باشد. به گفته یکی از معامله گران حلال زایلین ترکیبی، در ماه های اکتبر و نوامبر ذخایر این محصول کاهش می یابد و قیمت این محصول با در نظر گرفتن قیمت محصولات مشابه در بازار های جانبی باید در حدود ۱۰۰۰ دلار در هر تن باشد. ذخایر این محصول در Kandla هندوستان در پایان ماه آگوست ۱۱۶۰۹ میلیون تن و ذخایر حلال C9 در حدود ۶۰۰۰ تن و ذخایر حلال C10 در حدود ۱۲۱۹ تن بوده است.

تحلیل بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته اول سپتامبر ۲۰۲۳

کاهش قیمت نفت خام و نفتا همراه با پارازایلین 

بازار پارازایلین آسیا در روز ۸ سپتامبر وضعیت کاهشی داشت و دلیل آن کاهش قیمت در بازارهای بالادست نفتا و نفت خام و همچنینی بازارهای پایین دست ترفتالیک اسید یا PTA بود که نسبت به روز قبل کاهش داشت. قیمت نفت خام برنت که در روز ۷ سپتامبر ۹۰.۲۷ دلار در هر تن بود در روز ۸ سپتامبر به ۸۹.۸۷ دلار در هر بشکه کاهش یافت. ضمنا قیمت نفتا نیز نسبت به روز قبل، یک دلار در هر بشکه کاهش یافت و به ۶۸۵.۵۰ دلار در هر تن رسید.

با کاهش قیمت پارازایلین، اسپرد پارازایلین – نفتا از ۴۲۰.۳۳ دلار در هر تن به ۴۰۷.۸۳ دلار در هر تن رسید. تحلیگران بازار می گویند علت کاهش مستمر اسپرد پارازایلین – نفتا پایان یافت فصل مسافرت ها و کاهش مصرف بنزین و در نتیجه کاهش نیاز به محصولات تر کیبی شونده با بنزین می باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *