تحلیل بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته اول سپتامبر 2023

تحلیل بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته اول سپتامبر 2023

رشد چشمگیر قیمت پارازایلین

با توجه به تمایل زیاد خریداران به خرید پارازایلین، پلتس در ارزیابی خود ۷.۳۳ دلار در هر تن به قیمت این محصول در ارزیابی های روز پایانی ماه آگوست اضافه نمود و قیمت خود را به ۱۰۹۶ دلار در هر تن براساس ترم CFR چین و تایوان رساند. خوش بینی به رشد قیمت پارازایلین در حال حاضر زیاد است و هیچ نشانه ای از کاهش قیمت در کوتاه مدت برای این محصول دیده نمی شود. درباره بازیابی اقتصادی در چین هنوز نگرانی های وجود دارد.

اضافه شدن ظرفیت تولید PTA باعث رشد بیشتر قیمت پارازایلین خواهد شد. اضافه شدن واحد جدید PTA می تواند محصولات جدیدی را به بازار عرضه نماید، ولی پارازایلین بدون PTA تولیدات جانبی زیادی نخواهد داشت، بنابراین واحد جدید PTA تاسیس شده باعث خوش بینی به آینده پارازایلین شده است. پارازایلین عرضه شده از سوی شرکت آکسون موبایل ۱۱۵۰ دلار در هر تن و پارازایلین عرضه شده از سوی شرکت Idemitso نیز ۱۱۷۰ دلار در هر تن بوده است.

حریق در پالایشگاه آمریکا و کاهش عرضه ایزومرزایلین

قیمت ایزومرزایلین ترکیبی آسیایی با ۱۴.۲۵ دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته منتهی به ۲۵ آگوست به ۱۰۰۳.۵۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی رسید. قیمت این محصول براساس ترم تحویل CFR تایوان به ۱۰۲۲ دلار در هر تن رسید. با توجه به بروز مشکلات فنی در پالایشگاه‌های تولید کننده ایزومر‌زایلین ترکیبی در ایالات متحده، افزایش قیمت برای روزهای آتی در بازارها پیش بینی می شود.

حریق در پالایشگاه آمریکا و کاهش عرضه ایزومرزایلین

حریق در پالایشگاه آمریکا و کاهش عرضه ایزومرزایلین

وقوع آتش سوزی در یک پالایشگاه در ایالات متحده می تواند تأثیر منفی بر تأمین بنزین و سودآوری داشته باشد و در نتیجه باعث افزایش تقاضا برای مواد افزودنی با اکتان بالا شود. با توجه به این موضوع که عرضه بنزین در حوزه خلیج آمریکا محدود است، پیش بینی می شود وقفه در عرضه باعث رشد قیمت بنزین شود. یکی از معامله گران گفته است اگر عرضه بنزین به مدت زمان طولانی تحت تأثیر قرار گیرد، بر روی فراورده های تاثیر گذار بر عدد اکتان، نیز اثر گذار خواهد بود.

بررسی بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته چهارم آگوست ۲۰۲۳

بازار اورتوزایلین چین در انتظار کاهش قیمت سینوپک

در روز ۳۱ اگوست قیمت اورتوزایلین بدون تغییر باقی ماند و بر روی ۱۱۴۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل FOB کره جنوبی و ۱۱۲۵ دلار براساس ترم تحویل چین و ۱۱۵۲ دلار بر اساس ترم تحویل جنوب شرق اسیا ارزیابی شد. با توجه به کاهش عرضه و تقاضا، بازار اورتوزایلین آسیا در هفته منتهی به ۳۱ آگوست باثبات بود. در حالی که قیمت خوراک ایزومر زایلین ترکیبی افزایش داشته است، بعید است قیمت اورتوزایلین کاهش یابد.

در بازار چین، تولیدکنندگان PA امیدوارند قیمت اورتوزایلین تولید شده در شرکت Sinopec، کاهش یابد. شنیده شد که شرکت Sinopec قصد دارد قیمت اورتوزایلین خود را در تاریخ یکم سپتامبر تا ۲۰۰ یوان در هر تن کاهش دهد. با توجه به انتظارات در خصوص کاهش قیمت اورتوزایلین تولید داخلی در چین، تولیدکنندگان PA که با کاهش سودآوری مواجه بودند، در انتظار قیمت های بهتر اورتوزایلین بودند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *