اتصال خط لوله گازی بلغارستان و صربستان

,
اتصال خط لوله گازی بلغارستان و صربستان

به گزارش بازار نفت و گاز، کار بر روی اتصال گازی بلغارستان و صربستان آغاز می شود. خط لوله گاز بلغارستان و صربستان یک خط لوله گازی است که 170 کیلومتر، 62 کیلومتر در بلغارستان و 108 کیلومتر در صربستان، با ظرفیت انتقال برنامه ریزی شده 1.8 میلیارد متر مکعب در سال اجرا می شود.

اتصال گازی بلغارستان و صربستان

بلغارستان ساخت بخش خود از پروژه خط لوله گاز طبیعی بلغارستان و صربستان (IBS) را آغاز کرده است.

IBS به عنوان یک پروژه اتحادیه اروپا با منافع مشترک شناخته شد و پروژه اولویت‌دار گروه سطح بالا اتصال انرژی اروپای مرکزی و جنوب شرقی (CESEC) است.

خط لوله گاز بلغارستان و صربستان

خط لوله گاز به طول 170 کیلومتر، 62 کیلومتر در بلغارستان و 108 کیلومتر در صربستان، با ظرفیت انتقال برنامه ریزی شده 1.8 میلیارد متر مکعب در سال، و دارای قابلیت جریان معکوس است.

اتحادیه اروپا (EU) بخش بلغارستانی این خط لوله را با 27.6 میلیون یورو تحت برنامه انرژی تسهیلات اتصال اروپا و 6 میلیون یورو از صندوق های ساختاری تامین مالی کرد.

کمیسیون اروپا (EC) از بخش صربستان خط لوله با کمک مالی اتحادیه اروپا به مبلغ 49.6 میلیون یورو که از طریق طرح ابزار پیش از الحاق (IPA) تامین می شود، حمایت کرده است.

پروژه عرضه گاز صربستان

کمیسیون گفت که این پروژه عرضه گاز صربستان را متنوع می‌کند، وابستگی وارداتی به گاز روسیه را کاهش می‌دهد و مسیرهای عرضه جایگزین در جنوب شرق اروپا را فراهم می‌کند.

آغاز کار بر روی IBS

کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در پیامی ویدئویی گفت: آغاز کار بر روی IBS نقطه عطف مهم دیگری در مسیر منطقه به سمت تنوع بخشی به منابع و مسیرها است.

اکنون بسیار مهم است که دولت ها و اپراتورها برای اطمینان از آماده و عملیاتی شدن خط لوله در نیمه دوم سال 2023 همکاری نزدیک داشته باشند.

پیش از این، صربستان تنها از روسیه و از طریق خط لوله گاز ترک استریم گاز دریافت می کرد. روسیه در پی جنگ در اوکراین، عرضه گاز به اروپا را قطع کرده است.

خط لوله جدید صربستان

گفته می شود که خط لوله جدید دسترسی صربستان به گاز غیرروسی از کریدور گاز جنوبی و پایانه های گاز طبیعی مایع (LNG) در یونان و ترکیه را فراهم می کند.

رویترز گفت که این مسیر مسیرهایی را که بلغارستان را به شبکه گاز اروپا متصل می کند، متنوع می کند.

از زمانی که بلغارستان از واردات گاز روسیه در آوریل سال گذشته قطع شد، سالانه 1 میلیارد متر مکعب گاز را از طریق یک اتصال جدید با یونان منتقل می کند.

افتتاح بخش بلغاری IBS

مراسم افتتاح بخش بلغاری IBS در روستای Golyanovtsi در شهرداری Kostinbrod، منطقه صوفیه، بلغارستان برگزار شد.

نمایندگان اتحادیه اروپا و آژانس اجرایی اقلیم، زیرساخت و محیط زیست اروپا (CINEA) در این مراسم حضور داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *