ساخت پروژه هیدروژن سبز 2 گیگاواتی در مصر

ساخت پروژه هیدروژن سبز 2 گیگاواتی در مصر

به گزارش بازار نفت و گاز،کنسرسیوم مصدر برای ساخت پروژه هیدروژن سبز 2 گیگاواتی در SCZONE، مصر. توافق کنونی که در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در سال 2022 (COP27) امضا شد، با هدف ساخت یک الکترولیزور با ظرفیت 4 گیگاوات تا سال 2030 با خروجی حداکثر 480000 تن هیدروژن سبز در سال است.

ساخت پروژه هیدروژن سبز 2 گیگاواتی

کنسرسیومی به رهبری شرکت دولتی انرژی های تجدیدپذیر مصدر امارات، قرار است پروژه هیدروژن سبز 2 گیگاواتی را در منطقه اقتصادی کانال سوئز (SCZONE) مصر بسازد. این کنسرسیوم که همچنین شامل Infinity Power و Hassan Allam Utilities به عنوان شرکا است، قرارداد چارچوبی را با سازمان‌هایی که توسط دولت مصر حمایت می‌شوند امضا کرده است.

تفاهم نامه توسعه دو کارخانه تولید هیدروژن سبز

در اوایل سال جاری، دو تفاهم نامه برای توسعه دو کارخانه تولید هیدروژن سبز در مصر امضا کرد، یکی در SCZONE و دیگری در مدیترانه. قرارداد فعلی در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در سال 2022 (COP27) امضا شد. این کنسرسیوم قصد دارد تا سال 2030 یک الکترولیزور با ظرفیت 4 گیگاوات بسازد که تولید آن تا 480000 تن هیدروژن سبز در سال باشد.

تقویت روابط بین امارات و مصر

سلطان الجابر، وزیر صنعت و فناوری پیشرفته امارات متحده عربی، فرستاده ویژه امارات متحده عربی در امور آب و هوا و رئیس مصدر، سلطان الجابر، گفت: اعلام امروز در خدمت تقویت روابط بین امارات متحده عربی و جمهوری مصر است و تعهد دو ملت ما را برای رسیدن به صفر نشان می دهد.

برنامه هیدروژن سبز 4 گیگاواتی

این برنامه هیدروژن سبز 4 گیگاواتی به دنبال اعلام هفته گذشته مصدر در مورد یک پروژه بادی 10 گیگاواتی در مصر است، همچنین با شرکای ما حسن علام Utilities و Infinity Power Holding هر دو از اهداف کربن زدایی مصر پشتیبانی خواهند کرد.

از طریق میزبانی مصر در COP27، دو کشور ما همچنین توانسته‌اند با تبادل تخصص و بینش‌هایی که ما در امارات متحده عربی در سال آینده میزبانی COP28 را داشته باشیم، تبادل نظر کنند. بر اساس مفاد این قرارداد، کنسرسیوم یک قرارداد چارچوب الزام آور با SCZONE، سازمان انرژی های نو و تجدیدپذیر مصر (NREA)، شرکت انتقال برق مصر (EETC) و صندوق دولتی مصر (TSFE) امضا خواهد کرد.

برنامه توسعه هیدروژن سبز

این توافقنامه شرایط و شروط مهمی را برای برنامه توسعه هیدروژن سبز با تمرکز بر مرحله اول تعیین خواهد کرد. در مرحله اول، کنسرسیوم یک مرکز تولید هیدروژن سبز در SCZONE ایجاد خواهد کرد که قرار است تا سال 2026 شروع به کار کند. تاسیسات الکترولیز در SCZONE و در دریای مدیترانه می تواند تا سال 2030 به 4 گیگاوات افزایش یابد و 2.3 میلیون تن آمونیاک سبز تولید شود.

پروژه مشارکتی عظیم هیدروژن سبز

محمد جمیل الرماحی، مدیرعامل مصدر گفت: اعلام امروز ما را گامی حیاتی به پیشبرد این پروژه مشارکتی عظیم نزدیک‌تر می‌کند، پروژه‌ای که استقلال انرژی مصر را تقویت می‌کند و امکان تولید مشتقات هیدروژن سبز با ارزش برای صادرات، مانند آمونیاک سبز را فراهم می‌کند.

با توجه به اینکه اولین مولکول هیدروژن سبز که قرار است تا سال 2026 تولید شود، ضروری است که ما به حفظ شتاب ادامه دهیم تا از تکمیل به موقع این اقدام پیشگامانه اطمینان حاصل کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *