قیمت کرک اسپرد چقدر است؟

قیمت کرک اسپرد

قیمت کرک اسپرد چقدر است؟ کرک اسپرد که نشان دهنده تفاوت قیمت بین محصولات و نفت خام است، می تواند برای تعیین ارزش نسبی فرآورده های نفتی مختلف برای پالایشگاه ها استفاده شود. قیمت کرک اسپرد بسته به محصول متفاوت است و بسته به زمان سال و شرایط بازار می تواند افزایش یا کاهش یابد.

قیمت کرک اسپرد

کرک اسپرد تفاوت کلی قیمت بین یک بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی پالایش شده از آن است. قیمت هر بشکه نفت خام و قیمت محصولات مختلف حاصل از آن همیشه با هم هماهنگ نیستند و این منجر به افزایش قیمت ها می شود.

تفاوت قیمت ها برای پالایشگاه های نفت مهم است زیرا می تواند بر حاشیه سود آنها تأثیر بگذارد. برای کاهش ریسک قیمت‌گذاری، پالایشگاه‌ها از قراردادهای آتی برای محافظت از کرک اسپرد استفاده می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند از معاملات آتی و اختیار معامله برای محافظت از سایر سرمایه‌گذاری‌ها یا سفته‌بازی در بازار نفت استفاده کنند. کرک اسپرد می تواند به عنوان سیگنال بازار برای تغییرات قیمت در نفت و محصولات پالایش شده بسته به اینکه اسپرد در حال کاهش یا افزایش است استفاده شود.

قیمت کرک اسپرد چقدر است

کرک اسپرد چیست؟

کرک اسپرد به تفاوت قیمت کلی بین یک بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی پالایش شده از آن اشاره دارد. این یک نوع حاشیه پردازش ناخالص برای صنعت است. “کرک” که به آن اشاره می شود اصطلاحی صنعتی برای تجزیه نفت خام به محصولات جزء شامل گازهایی مانند پروپان، سوخت گرمایشی، بنزین، تقطیرهای سبک، مانند سوخت جت، تقطیرهای میانی، مانند سوخت دیزل، و تقطیرهای سنگین، مانند گریس.

قیمت گسترش ترک

قیمت هر بشکه نفت خام و قیمت های مختلف فرآورده های پالایش شده از آن همیشه با هم هماهنگ نیستند. بسته به زمان سال، آب و هوا، عرضه جهانی و بسیاری از عوامل دیگر، عرضه و تقاضا برای عرقیات خاص منجر به تغییرات قیمتی می شود که می تواند بر حاشیه سود یک بشکه نفت خام برای پالایشگاه تأثیر بگذارد.

برای کاهش ریسک قیمت‌گذاری، پالایشگاه‌ها از قراردادهای آتی برای جلوگیری از گسترش کرک استفاده می‌کنند. معامله گران آتی و اختیار معامله همچنین می توانند از کرک اسپرد برای محافظت از سایر سرمایه گذاری ها یا گمانه زنی در مورد تغییرات احتمالی قیمت نفت و فرآورده های نفتی تصفیه شده استفاده کنند.

کرک اسپرد و پوشش ریسک قیمت

استراتژی‌های سنتی گسترش کرک که برای محافظت در برابر این خطرات استفاده می‌شود، شامل خرید قراردادهای آتی نفت توسط پالایشگاه و جبران موقعیت با فروش بنزین، نفت گرمایشی یا سایر قراردادهای آتی تقطیر شده است که از آن بشکه‌ها تولید خواهند کرد.

پالایشگاه ها می توانند از این پوشش برای قفل کردن سود استفاده کنند. اساساً، پالایشگاه ها خواهان اختلاف مثبت قوی بین قیمت هر بشکه نفت و قیمت محصولات پالایش شده آن هستند. به این معنی که یک بشکه نفت به طور قابل توجهی ارزان تر از محصولات تصفیه شده است.

قیمت کرک اسپرد مثبت

برای اینکه بفهمید آیا کرک اسپرد مثبتی وجود دارد یا خیر، قیمت هر بشکه نفت خام در این مورد، WTI به عنوان مثال 51.02 دلار در هر بشکه را در نظر بگیرید و آن را با محصول تصفیه شده انتخابی خود مقایسه کنید. بیایید بگوییم قراردادهای آتی بنزین RBOB با 1.5860 دلار در هر گالن. 42 گالن در هر بشکه وجود دارد، بنابراین یک پالایشگاه به ازای هر بشکه بنزین 66.61 دلار در ازای کراک اسپرد 15.59 دلاری دریافت می کند که می تواند با قراردادهای آتی قفل شود. این رایج ترین بازی پخش کرک است و به آن پخش کرک 1:1 می گویند.

گسترش ترک 3:2:1

البته، این کمی ساده‌سازی فرآیند پالایش است، زیرا یک بشکه نفت دقیقاً یک بشکه بنزین نمی‌سازد و دوباره، ترکیبات مختلف محصولات به پالایشگاه وابسته است. بنابراین بازی‌های کرک اسپرد دیگری وجود دارد که در آنها سه قرارداد آتی نفت می‌خرید و سپس ترکیبات تقطیر را نزدیک‌تر با هم تطبیق می‌دهید، مثلاً به‌عنوان دو بشکه بنزین و یک ارزش نفت گرمایش.

این به عنوان گسترش ترک 3:2:1 شناخته می شود و حتی گسترش ترک 5:3:2 نیز وجود دارد و همچنین می توان از آنها به عنوان پوششی استفاده کرد. با این حال، برای اکثر معامله گران، اسپرد کرک 1:1 پویایی اصلی بازار را که در تلاش برای معامله هستند، به تصویر می کشد.

تجارت کرک اسپرد

به طور کلی، شما یا در حال خرید یا فروش کرک اسپرد هستید. اگر آن را می‌خرید، انتظار دارید که کرک اسپرد تقویت شود، به این معنی که حاشیه‌های پالایشگاهی در حال رشد هستند، زیرا قیمت نفت خام در حال کاهش است یا تقاضا برای محصولات پالایش شده در حال رشد است. فروش کراک اسپرد به این معنی است که شما انتظار دارید که تقاضا برای محصولات پالایش شده ضعیف شود یا خود اسپرد به دلیل تغییر قیمت نفت کم شود، بنابراین شما محصولات پالایش شده آتی را می فروشید و معاملات آتی خام خریداری می کنید.

سیگنال بازار کرک اسپرد

حتی اگر به دنبال خرید و فروش کرک اسپرد نیستید، می‌تواند به عنوان یک سیگنال بازار مفید در مورد تغییرات احتمالی قیمت در بازار نفت و محصولات پالایش شده عمل کند. اگر شکاف کرک به میزان قابل توجهی افزایش یابد، به این معنی که قیمت محصولات پالایش شده از قیمت نفت پیشی گرفته است، بسیاری از سرمایه گذاران این را نشانه آن می دانند که نفت خام در نهایت قیمت خود را افزایش می دهد تا اسپرد را به هنجارهای تاریخی محدود کند.

به طور مشابه، اگر اسپرد خیلی کم باشد، سرمایه گذاران این را نشانه ای می دانند که پالایشگاه ها تولید را کند می کنند تا عرضه را به سطحی محدود کنند که تقاضا باعث بازگرداندن حاشیه سود آنها شود. البته این امر بر قیمت نفت خام تأثیر منفی دارد. بنابراین، چه قصد معامله آن را داشته باشید یا نه، گسترش کرک ارزش دارد که به عنوان یک سیگنال بازار به آن توجه کنید.

نکات مهم قیمت کرک اسپرد

خرید یا فروش کرک اسپرد بر اساس دیدگاه ها و انتظارات فعالان بازار است. اگر فعالان بازار انتظار داشته باشند که قیمت نفت خام کاهش یابد و تقاضا برای محصولات پالایش شده افزایش یابد، معمولاً کرک اسپرد را می خرند، یعنی فروش آتی نفت خام و خرید آتی محصولات پالایش شده.

به طور مشابه، اگر فعالان بازار انتظار داشته باشند که قیمت نفت خام افزایش یابد و تقاضا برای محصولات پالایش شده مانند بنزین و غیره کاهش یابد، معمولاً کرک اسپرد را می‌فروشند، یعنی معاملات آتی نفت خام را می‌خرند و آتی محصولات پالایشی را می‌خرند. بنابراین قیمت کرک اسپرد رابطه بسیار مستقیمی با قیمت نفت خام و محصولات پالایشگاهی در بازار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *