بررسی بازار نفت خام و فرآورده های نفتی آسیا | هفته سوم سپتامبر 2023

,
بررسی بازار نفت خام و فراورده های نفتی آسیا | هفته سوم سپتامبر2023

برتری نفت خام آذربایجان نسبت به برنت

قیمت نفت خام آذربایجان با برتری قیمتی نسبت به نفت خام برنت در روز ۲۲ سپتامبر ۶۰ سنت نسبت به روز گذشته کاهش یافت و کماکان با برتری قیمتی ۶.۳۰ دلار در هر تن به فروش می رسد. شرکت Socar آذربایجان دو محموله نفت خام خود را یکی با برتری قیمتی ۶ دلار در هر بشکه نسبت به نفت خام برنت و دیگری با برتری قیمتی ۶.۸۵ دلار در هر بشکه به شرکت ENI ایتالیا به فروش رساند.

اخیرا برتری قیمت نفت خام آذربایجان نسبت به نفت خام برنت به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است که دلیل آن افزایش سودآوری فرآورده‌های نفتی حاصل از پالایش این نفت خام می‌باشد.

برتری نفت خام آذربایجان نسبت به برنت

نفت خام آذربایجان

کاهش واردات و صادرات بنزین به مالزی

ذخایر تجاری میعانات سبک سنگاپور در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر نسبت به هفته گذشته ۶.۵۳ درصد افزایش یافته است. مجموع ذخایر موجود میعا سبک، شامل بنزین، ریفورمیت و نفتا و بدون در نظر گرفتن گازهایی مانند LPG، از ۱۲.۳۳۰ میلیون بشکه در هفته گذشته به ۱۳.۱۳ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر افزایش یافته است. همچنین، صادرات بنزین سنگاپور در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر نسبت به هفته گذشته ۱۱.۸۵ درصد کاهش یافته و به ۶۴۳،۱۰۰ تن رسیده است.

واردات و صادرات بنزین به مالزی

واردات و صادرات بنزین به مالزی

واردات بنزین به این پایانه نیز در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر ۱۲.۷۱ درصد کاهش یافته و به ۳۸۱،۳۹۷ تن رسیده است. به همین دلیل، مجموع صادرات بنزین در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر به ۲۶۱،۷۰۲ تن کاهش یافت. در عین حال، صادرات بنزین به مالزی نیز ۵۴.۷۲ درصد کاهش یافته و به ۱۰۸،۹۵۰ تن رسیده است.

این کاهش در واردات بنزین مالزی به دلیل افزایش تولید داخلی در این کشور پس از پایان تعمیرات برنامه‌ریزی شده در واحد Hengyuan Refining در ماه آگوست بوده است. ورودی بنزین از چین به سنگاپور نیز ۱۷.۹۰ درصد افزایش یافته و به ۲۰۳،۷۳۳ تن رسیده است.

 تحلیل بازار نفت خام و فراورده های نفتی | نیمه اول ماه سپتامبر 2023

کاهش عرضه دیزل و سوخت جت

قیمت‌ سوخت جت در هفته سوم سپتامبر تحت تاثیر لغو صادرات سوخت جت روسیه قرار داشته است. موجودی‌ سوخت جت و کروسین در هفته سوم سپتامبر در پایانه های اروپایی آمستردام-روتردام-آنتورپ در هفته منتهی به ۲۱ سپتامبر با افزایش ۳.۶٪ برای سومین بار متوالی افزایش یافت. این افزایش موجودی‌ها می‌تواند نگرانی‌هایی را که درباره عرضه سوخت وجود داشت را کاهش دهد.

با اتمام فصل سفرهای تابستانی و خبر لغو صادرات دیزل و بنزین روسیه ، بازار دیزل به سمت کمبود عرضه پیش می‌رود.همچنین در فصل انجام تعمیرات پالایشگاهها و در فصل زمستان آینده، بازار سوخت جت با کمبود عرضه مواجه خواهد شد. لغو صادرات دیزل روسیه، باعث افزایش قیمت سوخت جت می‌شود زیرا در واحد تقطیر، دو محصول سوخت جت و دیزل با تغییراتی در متغیر های عملیاتی قابل تبدیل به یکدیگر خواهند شد.

کاهش عرضه دیزل و سوخت جت

عرضه دیزل و سوخت جت

کمبود عرضه دیزل در اروپا باعث می‌شود تا تولید دیزل اولویت داشته باشد و میزان تولید سوخت جت در برج های تقطیر واحد‌های عملیاتی کاهش یابد. قیمت‌های فروش گازوئیل با درصد پایین گوگرد یک کاهش ۲۴.۵۰ دلاری داشت واین درحالی بود که در روز قبل گازوییل کم سولفور،افزایش ۴۳.۵۰ دلار ی به دلیل خبر لغو صادرات روسیه، داشت.

فعالان بازار انتظار ندرند که لغو صادرات دیزل روسیه به دلیل کمبود ظرفیت ذخیره‌سازی و عدم تمایل به کاهش تولید پالایشگاه‌ها، طولانی مدت باشد وپیش بینی می شود که تاثیر خبر لغو صادرات گازوییل روسیه به تدریج کاهش یابد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *