دی و آغار؛ روزانه ۷میلیون مترمکعب

میدان‌‌‌های گازی دی و آغار که در سرزمین‌‌‌های زیبا و عشایرنشین استان فارس واقع شده‌اند به بهره‌‌‌برداری رسیدند. پتانسیل میدان دی ۳میلیون مترمکعب و آغار ۴میلیون مترمکعب در روز است که در سال ۱۴۰۲ به بهره‌‌‌برداری خواهند رسید. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه بازدید از این میدان‌‌‌ها درباره لزوم پیوستن میدان‌‌‌های در دست توسعه مرکزی به جریان توزیع کشور گفت: با توسعه میدان‌‌‌های دی و آغار در استان فارس و در شهرستان فیروزآباد ظرفیت تولید گاز را افزایش خواهیم داد که در مرحله نخست با افزایش زودهنگام از میدان دی با ۳ میلیون مترمکعب در روز و آغار با ۴ میلیون مترمکعب در روز (در مجموع روزانه ۷ میلیون مترمکعب) تا سال ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از طرح ضربتی افزایش تولید گاز خبر داد و گفت: با اجرای این طرح‌‌‌ها تا سال ۱۴۰۸ ظرفیت تولید گاز کشور از یک میلیارد مترمکعب به ۵/ ۱ میلیارد مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد. به گفته خجسته‌‌‌مهر این منطقه نقش ارزشمندی در گازرسانی سال ۱۴۰۱ داشته است: «مناطق مرکزی یک‌‌‌سوم ذخایر گاز کشور را در اختیار دارد و روزانه تا ۲۴۰ میلیون مترمکعب تولید گاز می‌تواند داشته باشد.» او با اشاره به‌‌‌ اینکه اگر ۲۵ میلیون مترمکعب در روز بهینه مصرف شود، مجبور به محدود کردن گاز صنایع نخواهیم بود، گفت: باید علاوه بر آنکه صیانتی تولید شود صیانتی نیز مصرف کنیم. این طرح در راستای توسعه کشور و ایجاد اشتغال و تامین نیاز صنایع انجام خواهد شد و از این مسیر بخشی از تولید گاز را برای صادرات و تولید ثروت برای کشور اختصاص خواهیم داد.

به گفته خجسته‌مهر، در ۸ سال آینده ظرفیت تولید گاز کشور از یک میلیارد مترمکعب به ۵/ ۱ میلیارد مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد‌: «با هدفی که در دولت سیزدهم ترسیم شده به حداکثر تولید گاز خواهیم رسید. در زاگرس جنوبی و میدان توس و بابا قیر با سرمایه‌گذاری که انجام خواهد شد، ظرفیت تولید گاز، ۱۴۲ میلیون مترمکعب افزایش پیدا می‌کند. همچنین با اجرای طرح ضربتی و توسعه ۱۰ میدان گازی تنها در زاگرس جنوبی ۱۲۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید گاز محقق خواهد شد.» او گفت: برای اینکه زودتر به افزایش تولید گاز برسیم از منابع داخلی شرکت ملی ایران سرمایه موردنیاز را تامین کردیم و ۱۰ میلیون مترمکعب گاز در سال ۱۴۰۲ و ۱۰ میلیون مترمکعب نیز در سال ۱۴۰۳ افزایش تولید گاز از این منطقه خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:مشخصات بنزین یورو‌ 4 چیست؟

منبع: دنیای اقتصاد