با حذف نفت برنت: نفت دبی معیار اصلی قراردادهای روسیه و هند شد

با حذف نفت برنت: نفت دبی معیار اصلی قراردادهای روسیه و هند شد

نفت دبی

به گفته سه منبع آگاه، روس نفت، بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه و شرکت ایندین اویل، بزرگترین پالایشگاه هند، توافق کردند که از معیار قیمت نفت دبی در آخرین معامله خود برای تحویل نفت روسیه به هند استفاده کنند.

تصمیم این دو شرکت دولتی برای کنار گذاشتن معیار نفت برنت، بخشی از تغییر فروش نفت روسیه به سمت آسیا پس از دوری جستن اروپا از نفت روسیه در پی حمله روسیه به اوکراین بیش از یک سال پیش است.

هر دو معیار به دلار توسط اس اند پی پلتس تعیین می‌شود، اما برنت بیشتر توسط شرکت‌های بزرگ نفتی و تاجران اروپایی استفاده می‌شود، در حالی که دبی به شدت تحت تأثیر تجارت نفت آسیا و خاورمیانه است.

ایگور سچین، مدیر عامل روسنفت در ماه فوریه گفت که قیمت نفت روسیه در خارج از اروپا تعیین خواهد شد زیرا آسیا به عنوان بزرگترین خریدار نفت روسیه از زمانی که غرب تحریم‌های سخت‌تر بر صادرات اعمال کرده است، ظاهر شده است.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند که طبق قرارداد جدید که در 29 مارس اعلام شد، روس نفت فروش نفت به شرکت نفت هند را تقریبا دو برابر خواهد کرد. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز سه شنبه گفت که فروش نفت روسیه به هند در سال گذشته 22 برابر شده است، اما او حجم فروخته شده را مشخص نکرد.

به گفته این دو منبع، روسنفت در سال مالی جدید از اول آوریل تا 1.5 میلیون تن (11 میلیون بشکه) هر ماه، به شرکت ایندین اویل خواهد فروخت. بر اساس اعلام منابع آگاه، شرکت هندی در سال مالی 2022/2023 قراردادی برای خرید 3 میلیون بشکه نفت اورال امضا کرده است.

قرارداد جدید شامل نفت خام اورال است که از بنادر اروپایی پریمورسک، اوست – لوگا و نووروسیسک روسیه حمل می شود و نفت سوکول صادر شده از ساخالین که با تخفیف 8 تا 10 دلار در هر بشکه نسبت به قیمت تحویل دبی فروخته می شود.

حجم بیشتر و تغییر در قیمت نفت روسیه، روابط نزدیک‌تر بین مسکو و دهلی نو را نشان می‌دهد که اکنون به بزرگترین خریدار نفت خام از طریق دریا از مسکو تبدیل شده است.

پالایشگاه های هندی در گذشته به دلیل هزینه های حمل و نقل بالاتر در مقایسه با اروپا به ندرت نفت روسیه را خریداری می کردند، اما داده های منابع تجاری نشان می دهد که پس از کاهش قیمت اورال به پایین ترین سطح تاریخی، روسیه اکنون جایگزین عراق به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت هند در چند ماه گذشته شده است.

روسیه از زمانی که غرب تحریم‌های گسترده‌ای از جمله تحریم واردات نفت روسیه از طریق دریا را اعمال کرد، منابع انرژی خود را از بازارهای سنتی اروپا به آسیا، عمدتاً هند و چین، تغییر داده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *