بحران انرژی اروپا به کام صنعت ال ان جی آمریکا

بحران انرژی اروپا به کام صنعت ال ان جی آمریکا

به گزارش بازار نفت و گاز بحران انرژی در اتحادیه اروپا و نیاز به امنیت انرژی باعث ایجاد تقاضای بلندمدت برای گاز طبیعی مایع شده است. موسسه  وودمکنزی صادرات ال ان جی ایالات متحده در سال 2023 را تا 89 میلیون تن در سال پیش بینی می کند. ظرفیت تولید ایالات متحده می تواند تا پایان این دهه افزایش یافته و به طور بالقوه صادرات آن را دو برابر کند.

توسعه دهندگان تاسیسات صادرات ال ان جی ایالات متحده پتانسیل راه اندازی کارخانه های جدید طی پنج سال آینده به ارزش 100 میلیارد دلار را دارند زیرا افزایش قیمت ها و نیاز به امنیت انرژی توانسته است تقاضا و قراردادهای طولانی مدت ال ان جی را به جلو هدایت کند.

شرکت انرژی وود مکنزی در گزارش اخیر خود اعلام کرد، ایالات متحده قرار است امسال پس از فعالیت مجدد پروژه فری پورت ال ان جی در بهار، از قطر و استرالیا به عنوان بزرگ ترین صادرکننده ال ان جی جهان پیشی بگیرد.

بر اساس این گزارش ، صادرات ال ان جی ایالات متحده می تواند در سال 2023 به 89 میلیون تن در سال برسد. این شرکت مشاوره با اشاره به اینکه ظرفیت تولید و صادرات ایالات متحده می تواند تا پایان این دهه افزایش یافته و صادرات ال ان جی آمریکا را دو برابر کند، این را پایان کار ندانست.

بحران انرژی و نیاز به امنیت انرژی به ویژه در میان خریداران اروپایی پس از حمله روسیه به اوکراین، یک فرصت عالی برای توسعه دهندگان صنعت ال ان جی ایالات متحده برای امضای قراردادهای بلند مدت در تأسیسات برنامه ریزی شده را فراهم می کند که مبنای تصمیمات سرمایه گذاری نهایی (FID) پروژه ها خواهند بود.

افزایش تقاضای ال ان جی اروپا

اروپا که قبلاً به دلیل اهداف اقلیمی و ملاحظات انتشار گازهای گلخانه ای تمایلی به تعهد به قراردادهای بلندمدت گاز نداشت، اکنون واحدهای ذخیره سازی مجدد گاز (FSRU) را برای استقبال از محموله های ال ان جی که جایگزین عرضه گاز خط لوله روسیه می شوند، نصب می کند.

 با این حال، شرکت های آب و برق آلمان در حال امضای قراردادهای بلندمدت با صادرکنندگان ال ان جی، از جمله با توسعه دهندگان بزرگ آمریکایی هستند.

 آلمان که یک سال پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین به این نتیجه رسید که نمی توان به اروپا اعتماد کرد، در حال راه اندازی دو پایانه واردات شناور در لوبمین (شهری بندر در شمال آلمان) و ویلهلمزهافن (شهری بندر در شمال) است، در حالی که سومین پایانه ال ان جی در براندنبورگ نیز در دست اجرا است. تا زمانی که انرژی خورشیدی و باد نتوانند جایگزین بسیاری از حجم تولید برق از سوخت گاز شوند، اروپا و سایر قاره ها همچنان به گاز طبیعی نیاز خواهند داشت. عرضه متنوع گاز طبیعی برای کشورهایی که به دنبال کاهش وابستگی به تامین کننده بزرگ هستند، حیاتی خواهد بود.

سایمون فلاورز، رئیس و تحلیلگر ارشد وودمکنزی، هفته گذشته نوشت “تامین انرژی دیگر دور از دسترس است. هیچ کشوری دیگر نمی تواند به خود اجازه دهد تا به انرژی وارداتی از یک تامین کننده تکیه کند. با این حال، امنیت انرژی در آینده به تنوع سوخت ها و منابع و اولویت منابع داخلی وابسته خواهد بود”.

 وودمکنزی با اشاره به اینکه صنعت ال ان جی ایالات متحده به خوبی عمل کرده است و کشورها برای اطمینان از عرضه گاز متنوع رقابت می کنند، گفت این اطمینان وجود دارد که اروپا بتواند در سه سال آینده با قیمت‌ های نسبتاً بالا و بی‌ ثبات دست و پنجه نرم کند. و از طرفی، حجم عرضه جدید، عمدتا ال ان جی آمریکا و قطر، که از سال 2025 وارد بازار خواهد شد به کاهش قیمت ها کمک می کند.

شل، بزرگ ترین تاجر ال ان جی جهان، در چشم انداز سالانه ال ان جی خود در اوایل ماه جاری گفت که افزایش تقاضای ال ان جی در اروپا رقابت با آسیا را در کوتاه مدت تشدید کرده و در بلندمدت، بر تجارت ال ان جی تسلط پیدا می کند.

سرمایه گذاری بزرگترین شرکت گازی هند در پروژه ال ان جی آمریکا

ال ان جی می تواند به منبع انرژی اصلی اروپا برای تامین نیازهای امنیت انرژی تبدیل شود، در حالی که چین این پتانسیل را دارد تا انعطاف پذیری بیشتری را برای بازار جهانی ال ان جی فراهم کند. با این حال، شل هشدار داد که ممکن است در اواخر دهه 2020 شکاف عرضه و تقاضای دیگری، بدون سرمایه گذاری جدید در عرضه مازاد در حال وقوع باشد.

بازارهای متغیر برای تشویق پروژه های جدید ال ان جی ایالات متحده

وودمکنزی افزود: نگرانی ‌ها از امنیت انرژی بستری برای برنامه ریزی و توسعه پروژه‌ های ال ان جی در طی پنج سال آینده ایجاد می‌ کند.

با ترکیب پروژه‌ های در حال ساخت و شتاب پروژه‌ های بالقوه، ظرفیت ال ان جی ایالات متحده می ‌تواند تا قبل از پایان دهه بین 70 تا 190 میلیون تن در هر ساعت افزایش یابد و صادرات فعلی را بیش از دو برابر افزایش دهد.

 افزایش ظرفیت به تعدادی پروژه جدید نیاز دارد که بتوانند در پنج سال آینده به 100 میلیارد دلار پروژه جدید منجر شوند.

 گیلز فارر مدیر تحقیقات گاز و ال ان جی جهانی مکنزی گفت: قیمت‌ های بی‌ سابقه و ضرورت امنیت انرژی، خریداران که شامل بازیگران پرتفوی و تولیدکنندگان و شرکت‌ های آمریکایی می‌ شد، را به سمت معاملات بلند مدت ال ان جی آمریکا در سال 2022 سوق داده و شتاب قراردادی عظیمی برای پروژه‌ ها ایجاد کرد.

 تنها در سال 2022 میلادی 65 میلیون تن در هر سال قرارداد بلند مدت با ایالات متحده امضا شد، در حالی که این رقم در سال 2022 تنها 18.5 میلیون متریک تن در هر سال بود. فارر همچنین این فعالیت پروژه‌ های امریکایی را برای تصمیم‌ گیری سرمایه ‌گذاری نهایی (FID) به جلو سوق داده است و ما می‌ توانیم شاهد موجی از FID در سال جاری و آینده باشیم.

شان هریسون، تحلیلگر تحقیقاتی گاز و ال ان جی در مکنزی گفت علیرغم افزایش هزینه ها در مقایسه با پروژه های ساخته شده در پنج سال گذشته، رقابت برای جذب مشتری هزینه های مایع سازی را پایین نگه می دارد؛ که به طور بالقوه 2 تا 2.5 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا در قراردادهای بلند مدت قیمت ثابت گزارش شده است. با این حال، این هزینه های پایین می تواند سودآوری پروژه های آتی را تضعیف کند.

منبع: oilprice

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *