بررسی بازار سوختهای زیست محیطی و نفتا در آوریل 2023

بررسی بازار سوختهای زیست محیطی و نفتا در آوریل 2023

افزایش قیمت سوخت هوایی پایدار SAF

قیمت های روغن‌های پخت و پز استفاده شده یا UCO در ماه آوریل در شمال آسیا کاهش یافت و به ۸۲۵ دلار در هر تن رسید.

قیمت روغن های گیاهی فرآوری شده یا HVO تهیه شده از روغن های خوراکی مصرف شده تقریبا بدون تغییر بود و درروز ۲۸ آوریل به ۱۵۱۵.۴۰ دلار رسید که ۱۱.۹۵ دلار نسبت به ماه قبل افزایش نشان می دهد.

سوخت های هوایی پایدار یا SAF تهیه شده از روغن های خوراکی مصرف شده، در روز ۲۸ آوریل با ۱۵.۱۸ دلار افزایش به ۱۴۶۷.۳۳ دلار در هر تن رسید.

افزایش تقاضای‌ ژاپن برای خرید SAF تا سال ۲۰۳۰

میعانات تجدیدپذیر تهیه شده از میعانات اسیدهای چرب یا PFAD، در روز ۲۸ آوریل نوسانات خفیف افزایشی داشتندوروغن های گیاهی یا HVO با ۳۰.۳۰دلار کاهش در هر تن به ۱۳۴۵.۳۸ دلاروسوخت پایدار هوایی یاSAF با ۳۲.۵۳ دلار کاهش در هر تن به۱۴۶۱.۴۳ دلار در هر تن رسید.

انتظار می رود تقاضای بالقوه محلی ژاپن برای سوخت هوایی پایدار یا SAF تا سال ۲۰۳۰به ۳.۰۹ میلیون کیلو لیتر برسد که بیشتر از میزان تقاضا ی سال ۲۰۲۵ خواهد بود که در حدود ۱.۳۰میلیون کیلو لیتر بوده است و علت آن سخت تر شدن مقررات حذف کربن در ژاپن در صنایع حمل و نقل ،توریسم وسایر بخش های مرتبط بوده است. هدف تولید ژاپن کاهش آلودگی ناشی از انتشار سوخت های فسیلی در هوا می باشد ولذا تا سال ۲۰۳۰تاکید بیشتری بر استفاده از سوخت های پایدار خواهد شد وتقاضا افزایش خواهد یافت.

بررسی بازارجهانی اتیلن و پروپیلن در ماه آوریل

قیمت سوخت های پایدار هوایی SAF و روغن های گیاهی HVO و سوخت های تجدید پذیر در روز ۲۸ آوریل در شمال غرب اروپا، خلیج آمریکا و شمال آسیا کاهش و درجنوب شرق آسیا افزایش یافت.

افزایش واردات نفتا به سنگاپور

پلتس، قیمت نفتا بر اساس‌ترم تحویل Cfr ژاپن را در روز ۲۷ آوریل بر روی ۶۳۷.۷۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود که ۲۳ دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش داشت. کمترین قیمت نفتا مربوط به ۲۲ مارس بوده که نفتا ۶۲۴.۵۰ دلار در هر تن بود.

افزایش واردات نفتا به سنگاپور

افزایش واردات نفتا به سنگاپور

واردات نفتا، ریفورمیت و سایر خوراک های مشابه به سنگاپور ۳۳.۴۱ درصد رشد نسبت به هفته قبل داشت و در هفته ۲۰تا ۲۶ آوریل به ۲۷۱۲۲۰ تن رسید.

واردات نفتا ازروسیه در هفته مذکور به ۷۹۸۰۶ تن رسید در حالی که هفته قبل از آن هیچ وارداتی از روسیه به سنگاپور انجام نشد.

واردات نفتا از تامین کنندگان اصلی خاورمیانه به ۵۳۱۴۴ تن رسید که در حدود ۳۹درصد کاهش نسبت به هفته قبل داشت.

واردات نفتا از مالزی به سنگاپور رشد شدید داشت و از ۸۴۵۲ تن در هفته قبل به ۷۴۸۵۴ تن رسید.

جدول قیمت های جهانی محصولات نفتی

واردات نفتای کره جنوبی در ماه قبل ۱۶ درصد کاهش یافت و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیم درصد کاهش داشت و به ۲۰.۱۷ میلیون بشکه در ماه مارس رسید.

صادرات کره جنوبی نیز در ماه مارس ۵.۵ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰.۲ درصد افزایش داشت و به ۲.۸ میلیون بشکه تا پایان ماه مارس رسید.

مصرف نفتا در کره جنوبی در ماه مارس ۱۲.۴ درصد رشد یافت و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۶درصد افزایش داشته و به ۳۹.۵۴ میلیون بشکه رسید.

میزان بهره برداری از واحد‌های استیم کراکر تا حدود ۸۹ درصد ظرفیت افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *