بررسی بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز در این مقاله به بررسی بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر می پردازیم.

کاهش قیمت بنزن در اروپا به دلیل کاهش تقاضای آمریکا

در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر مصادف با ۴ آذر، قیمت بنزن در بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا کاهش یافت که به دلیل کاهش تقاضا از بازار آمریکا و همچنین کاهش قیمت نفت خام بود. قیمت بنزن برای تحویل ۵ تا ۳۰ روزه، با کاهش ۱۷۹ دلاری در هرتن نسبت به هفته قبل به ۶۵۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل سه گانه اروپایی رسید.

قیمت بنزن در روز ۲۵ نوامبر در اروپا نسبت به ۲۴ نوامبر باثبات بود و برروی ۶۵۰ دلار در هر تن باقی ماند. قیمت ماه دسامبر با توجه به وجود یک تقاضا به قیمت ۶۹۰ دلار در هر تن، برروی ۶۹۰ دلار باقی ماند. قیمت ماه ژانویه سال ۲۰۲۳ میلادی ۶۵۵ دلار‌ ارزیابی شد و شواهدی نبود‌ که‌ قیمت های دیگری را نشان دهد. قیمت ماه‌های فوریه، مارس و آوریل نیز ۶۵۵ دلار در هر تن در اروپا ارزیابی شده است.

قیمت بنزن در بازار فرآورده های پتروشیمی آمریکا بر اساس ترم تحویل فوب در روز ۲۵ نوامبر نسبت به روز قبل تغییری نداشت و ۲۹۶ سنت در هر گالن بود. قیمت بنزن ژانویه در ارزیابی ها بدون تغییر ۲۸۱ سنت در هر گالن باقی ماند. قیمت بنزن آمریکا در سه ماهه اول سال ۲۸۱ سنت در هر گالن ارزیابی شد.

جدول قیمت فرآورده های پتروشیمی

برتری قیمت تولوئن نسبت به بنزین یورو بوب در اروپا ۳۰ دلار در هر تن کاهش یافت و به ۲۷۰ دلار در هر تن در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر رسید که به دلیل عرضه زیاد محصول و تقاضای کم برای آن بود. تولید کنندگان تولوئن در این هفته با تقاضای کم از بازارهای اروپا و آمریکا و همچنین از سوی ترکیب کنندگان بنزین مواجه شدند.

شایعاتی مبنی بر فروش آنی ۱۰ هزار تن تولوئن از سوی یک تامین کننده شنیده شد ضمن اینکه تعمیرات پالا یشگاهی در اروپا پایان گرفت و واحدهای تحت تعمیر در سرویس قرار گرفته و میزان عرضه به بازار را بیشتر کردند. آربیتراژ به مقصد آمریکا نیز در این هفته صورت نگرفت که به دلیل کاهش تقاضا از سوی بازار آمریکا بود.

کاهش قیمت زایلین به دلیل عرضه زیاد در اروپا

پلتس، برتری قیمت زایلین ترکیبی نسبت به بنزین یوروبوب را براساس ترم تحویل CIF بنادر سه گانه اروپایی، در روز ۲۵ نوامبر با ۱۰دلار کاهش در هر تن ۲۷۰ دلار ارزیابی کرد. معاملات انجام شده بین ۱۴۰تا۱۸۰دلار در هر تن به دلیل عرضه زیاد و تقاضای کمتر بود. برتری قیمت زایلین ترکیبی در ماه ژانویه نیز همانند دسامبر برروی ۲۷۰ دلار ارزیابی شد. قیمت پارازایلین در ارزیابی ها با۱.۷۵ دلار افزایش به ۱۱۵۱.۷۵ در هر تن در ماه دسامبر رسید که متاثر از افزایش قیمت پارازایلین ماه ژانویه در تایوان بود.

پلتس قیمت فروش آنی اورتوزایلین را در روز ۲۳ نوامبر ۶۷.۷۵ سنت در هر گالن ارزیابی کرد که ۲.۵۲ سنت نسبت به قیمت ۱۸ نوامبر کمتر بود و این کاهش همسو با قیمت های زایلین ترکیبی صورت گرفت. قیمت فروش آنی زایلین ترکیبی در روز ۲۳ نوامبر ۴۴۴ سنت در هر گالن بود. قیمت اورتوزایلین به صورت فروش قراردادی ۶۹ سنت در هر پوند بود.

افزایش قیمت استایرن از شروع سال جدید

پلتس در روز ۲۵ نوامبر، قیمت استایرن را برای حمل در ۵ تا ۳۰ روز آینده به قیمت ۱۰۶۱.۷۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب بنادر سه گانه اروپا ارزیابی نمود که ۷۵ سنت در هر تن نسبت به روز ۲۴ نوامبر ارزان تر بود. قیمت برای چند روز باقی مانده نوامبر ۱۰۷۹ دلار در هر تن ارزیابی شده است که شواهدی برخلاف آن مشاهده نشد. ارزیابی استایرن در ماه دسامبر برروی هر تن ۱۰۶۱ دلار بوده و قیمت هایی بین ۱۰۵۰ تا ۱۰۹۰ دلار نیز شنیده شده است.

برای نیمه دوم دسامبر قیمت های ۱۰۸۰ دلار نیز شنیده شد. ارزیابی قیمت استایرن در ماه ژانویه با ۵ دلار افزایش برروی ۱۰۶۶ دلار بوده ولی معاملاتی برروی ۱۰۶۵ تا ۱۰۹۰ دلار صورت گرفته است. پلتس قیمت فروش آنی استایرن مونومر در ماه نوامبر را براساس ترم تحویل فوب خلیج آمریکا در روز ۲۳ نوامبر ۱۰۰۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود که نسبت به قیمت ۲۳ نوامبر با ثبات بود و هیچ نشانه ای از تغییر قیمت و انجام معاملات با قیمت های دیگر دیده نشد.

فروش ۱۰۰۰ تن MTBE از سوی شرکت شل

قیمت فروش آنی MTBE در اروپا در روز ۲۵ نوامبر با توجه به عرضه کم این محصول در بازار فرآورده های پتروشیمی افزایش یافت و با اضافه شدن ۱۱.۲۵ دلار در هر تن، نهایتا به ۱۰۵۸.۵۰ دلار در هرتن بر اساس ترم تحویل فوب بنادر سه گانه اروپایی رسید.

پلتس، قیمت فوب MTBE برای ۲۵ نوامبر ۱۰۵۸.۵۰ دلار در هرتن ارزیابی کرد. شرکت شل ۱۰۰۰ تن از این ماده شیمیایی را به شرکت Lyondell به قیمت ۱۰۵۴ دلار به فروش رساند. نهایتا با توجه به لزوم معادل سازی قیمت براساس نوسانات قیمت نفت خام، هایتا قیمت به ۱۰۵۸.۵۰ دلار در هرتن رسید. قیمت ETBE نیز بر اساس ترم فوب اروپا ۳۰.۲۵ دلار نسبت به MTBE برتری قیمتی دارد و در انتظار قیمت های جدید برای انجام معاملات و عقد قرارداد خرید می باشد.

عدم تمایل به ذخیره سازی متانول در پایان سال

قیمت های متانول برای فروش آنی در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر، عمدتا کاهشی بود. پلتس قیمت متانول برای تحویل ۵ تا ۳۰ روزه‌ را در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر ۳۰۵ یورو در هر تن براساس ترم تحویل فوب روتردام ارزیابی نمود که تغییری نسبت به روز قبل نداشت ولی نسبت به هفته قبل ۱۳.۵۰ یورو در هر تن کاهش نشان داد که به دلیل کاهش تقاضا در اروپا بود. در هفته ای که با ۲۱ نوامبر شروع شد حداقل ۹۰۰۰ تن متانول معامله شد که ۲۰۰۰ تن آن در روز ۲۵ نوامبر مورد معامله قرار گرفت.

در روزهای پایانی سال تمایل چندانی برای خرید و ذخیره سازی از سوی خریداران دیده نمی شود و خریداران گمان می کنند که تا روزهای پایانی سال قیمت متانول کاهش بیشتری خواهد داشت. عرضه متانول در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر در بندر روتردام اروپا خیلی زیاد بود در حالی که واحد‌های تولید متانول در اروپا مشغول تولید بودند که البته به جز دو واحد که در صربستان و هلند بودند.

گرمای هوا عامل اصلی کاهش قیمت گاز طبیعی در اروپا

این در حالی است که واردات متانول از آمریکای جنوبی و مصر نیز جریان داشت و باعث شد بعضی از فعالان بازار متانول، محصولات خود را روانه بازار کنند تا بتوانند فضایی برای محصولات وارداتی ایجاد کنند. قیمت ها در روز ۲۵ نوامبر با ثبات بود ولی با توجه به عرضه زیاد و همچنین کاهش قیمت متانول در چین و آسیا انتظار کاهش قیمت وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *