اروپا قربانی موفقیت خود شد/ گاز ذخیره شده بدون مشتری ماند

,
اروپا قربانی موفقیت خود شد/ گاز ذخیره شده بدون مشتری ماند

اروپا قربانی موفقیت خود شد/ گاز ذخیره شده بدون مشتری ماند

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

سال گذشته، با کاهش عرضه گاز طبیعی روسیه به اروپا، خریداران این قاره گاز را با قیمت‌های بی‌سابقه احتکار کردند و آن را به انبار تزریق کردند تا برای زمستانی تلخ آماده شوند.
اکنون اروپا یکی از بالاترین ذخایر گاز طبیعی خود در چند سال اخیر را در اختیار دارد و حجم زیادی بسیاری از آن عملاً حبس شده و در انبارها گیر کرده است.

قیمت‌ها بیش از 80 درصد نسبت به اوج خود در ماه اوت کاهش یافته است، به این معنی که فروش از موجودی‌ها می‌تواند میلیاردها یورو به مصرف‌کنندگان انرژی و مالیات دهندگان زیان وارد کند، زیرا بخشی از سوخت با پول دولتی خریداری شده و بخشی از آن از هزینه‌های شبکه پرداخت شده است.
Sindre Knutsson، نایب رئیس Rystad Energy گفت: “تجار در طول تابستان مرتبا گاز تزریق می کنند و معتقدند که قیمت ها در زمستان بالاتر خواهد بود، اما این اتفاق نیفتاد.” “در پایان، این مصرف کننده است که برای همه اینها هزینه می کند.”

اروپا قربانی موفقیت خود شد/ گاز ذخیره شده بدون مشتری ماند

اروپا قربانی موفقیت خود شد/ گاز ذخیره شده بدون مشتری ماند

به یک معنا، اروپا قربانی موفقیت خود شده است. این منطقه برای واردات گاز طبیعی مایع عجله کرد زیرا روسیه در نتیجه تهاجم خود به اوکراین، عرضه خط لوله را محدود کرد. آب و هوای معتدل همچنین تقاضای گرمایش را محدود کرده و به کاهش بحران تاریخی انرژی کمک کرده است.

داده‌های Gas Infrastructure Europe نشان می‌دهد که انبارهای گاز اروپا در حال حاضر به طور میانگین حدود 65 درصد پر است، که بسیار بیشتر از حد معمول در زمان سال است.
به گفته بسیاری از تحلیلگران، ذخایر گازی حتی ممکن است زمستان را بالای 50 درصد به پایان برسانند، یعنی دو برابر سطح سال گذشته. اگرچه این برای امنیت انرژی خوب است، اما برای برخی از نهادهایی که سوخت را در اوج آن خریده اند، معضلی ایجاد می کند.

ریسک پوششی

برای محافظت از خود در برابر نوسانات قیمت، شرکت‌ها می‌توانند پوشش‌دهی کنند – درگیر قراردادهایی برای خرید و فروش گاز با قیمت‌های از پیش تعیین‌شده. معامله‌گران و شرکت‌های یوتیلیتی هنوز هم می‌توانند به خاطر تفاوت قیمت‌ها متضرر شوند، اگرچه این ضررها معمولاً فاش نمی‌شوند.
برخی از خریدها در تابستان گذشته توسط شرکت هایی که از کمک های دولتی استفاده می کردند، به ویژه در آلمان، بزرگترین مصرف کننده، انجام شد. این امر می تواند مالیات دهندگان را در معرض خطر قرار دهد.

هزینه های سنگین

افزایش شدید قیمت‌های بازار در تابستان گذشته، (زمانی از سال که از گاز برای گرمایش استفاده نمی‌شود و قیمت‌ها معمولاً کمتر از زمستان است) برای خریداران در اتحادیه اروپا بسیار گران تمام شد.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، مجموع هزینه واردات گاز اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم به رکورد 101 میلیارد یورو رسید که بیش از سه برابر رقم سال قبل است. بخش اعظم آن سوخت در انبار قرار گرفت.

نزدیک به پایان ماه اوت، زمانی که بحران عرضه گاز در اوج خود بود، قیمت های روزانه در مرکز تجاری اصلی آمستردام از 300 یورو در هر مگاوات ساعت گذشت. داده‌های کمیسیون اروپا نشان می‌دهد قیمت‌های قراردادهای وارداتی عمدتاً کمتر از نرخ‌های لحظه‌ای بوده و هزینه‌های واقعی به‌طور قابل‌توجهی متفاوت بوده است.
قیمت‌های آتی گاز اکنون کمی بالاتر از 50 یورو است که نزدیک به پایین‌ترین سطح از سپتامبر 2021 است. مورگان استنلی اوایل این ماه گفت که احتمالاً قیمت‌ها بیشتر کاهش می‌یابد، زیرا ذخایر گازی اعضای کلیدی اتحادیه اروپا فصل گرمایش را با میانگین 59 درصد کامل به پایان می‌رسانند.

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *