انفجار در سد نوا کاخوفکا و نیروگاه برق آبی اوکراین

انفجار در سد نوا کاخوفکا و نیروگاه برق آبی اوکراین

به گزارش بازار نفت و گاز، انفجار در سد نوا کاخوفکا و نیروگاه برق آبی اوکراین رخ داد. سد و نیروگاه برق آبی نوا کاخوفکا در اوکراین فروریخت. اوکراین نیروهای روسیه را متهم کرد که سد را با منفجر کردن مواد منفجره از داخل منفجر کردند، زیرا سد برای بیش از یک سال تحت کنترل آنها بود، در حالی که مسکو بمباران اوکراین را در منطقه، جایی که رودخانه دو طرف را از هم جدا می کند، متهم کرد.

انفجار در سد نوا کاخوفکا

سد نوا کاخوفکا در جنوب اوکراین فرو ریخته و روستاها، محصولات کشاورزی و خطوط تدارکاتی را ویران کرده است، در حالی که مقامات اوکراین و روسیه یکدیگر را به این اقدام عمدی متهم می کنند.

غیرنظامیان از خیابان‌های سیل‌زده فرار می‌کنند، کودکان، سگ‌ها و وسایل خود را حمل می‌کنند در حالی که امدادگران با قایق‌های لاستیکی در حال جستجو در مناطق با سطح آب بالا هستند.

تخریب سد نوا کاخوفکا

به گزارش رویترز، اوکراین و روسیه هر دو یکدیگر را به دلیل تخریب سد نوا کاخوفکا و نیروگاه برق آبی ساخته شده بر روی رودخانه دنیپر سرزنش می کنند. اوکراین نیروهای روسیه را متهم کرد که سد را با انفجار مواد منفجره از داخل منفجر کردند، زیرا سد بیش از یک سال تحت کنترل آنها بود. مسکو بمباران اوکراین را در منطقه، جایی که رودخانه دو طرف را از هم جدا می کند، مقصر دانست تا توجه را از یک ضد حمله جدید منحرف کند.

ویرانی نیروگاه برق آبی کاخوفکا

نیویورک تایمز گفت: فوراً مشخص نیست که کدام طرف ممکن است سد را ویران کرده باشد یا ممکن است به دلیل تخریب تدریجی فروریخته باشد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به رسانه‌ها گفت: روسیه باید مسئولیت کیفری را در قبال بوم‌کشی ناشی از انفجار سازه‌های نیروگاه برق آبی کاخوفکا بپذیرد.

سال گذشته، اطلاعات اوکراین در مورد استخراج سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا توسط اشغالگران روسی و خطرات مربوط به این اقدامات گزارش داد. بسیار مهم است که ما از قبل از این خطرات آگاه بودیم. بسیار مهم است که تیم های مستقر در SES و تیم های محلی آماده باشند.

انفجار عمدی در داخل سد کاخوفکا

به گزارش نیویورک تایمز، انفجار عمدی در داخل سد کاخوفکا به احتمال زیاد باعث ریزش آن شده است، از جمله خرابی سازه یا حمله احتمالی از بیرون سد. اگرچه شواهد موجود بسیار محدود است، اما کارشناسان معتقدند که انفجار داخلی محتمل ترین توضیح برای تخریب سد است.

تاسیسات نوا کاخوفکا

تاسیسات نوا کاخوفکا یک سازه عظیم از بتن مسلح فولادی است و انفجار در یک فضای بسته به صدها پوند مواد منفجره برای شکستن سد نیاز دارد. این نشریه گفت که یک انفجار خارجی تنها کسری از نیروی خود را بر روی سد اعمال می کند و برای دستیابی به اثر مشابه به مواد منفجره چندین برابر بزرگتر نیاز دارد.

مقامات روسیه و اوکراین هر دو قطار و اتوبوس را برای انتقال حدود 25000 ساکن در مناطق تحت کنترل روسیه و 17000 ساکن در خاک اوکراین به مکان امن مستقر کردند.

حجم مخزن سد کاخوفکا

این سد به طول 3.2 کیلومتر و ارتفاع 30 متر در سال 1956 ساخته شد و قبل از انفجار تحت کنترل نیروهای روسیه بود. مخزن این سد با حدود 18 میلیارد متر مکعب، علاوه بر نیروگاه اتمی زاپوریژیا، آب شبه جزیره کریمه را که روسیه به خاک خود ضمیمه کرده است، تامین می کند.

خسارات فرو ریختن سد کاخوفکا

یک منبع در اورژانس روسیه اعلام کرد که پس از فروریختن سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا در جنوب اوکراین، حدود 2700 خانه زیر آب رفت. بر اساس آخرین آمار، سیل حدود 2700 خانه را در 15 شهر منطقه خرسون فراگرفت. در مجموع 22 هزار نفر در آنها زندگی می کردند. حدود 1300 نفر از محل خارج شده اند. مقام‌ها ۴۰ سرپناه موقت با ظرفیت پنج هزار و ۵۰۰ نفر را مستقر کردند. در حال حاضر ۳۴۵ غیرنظامی در آن‌ها ساکن شده‌اند.

ارزیابی خسارات شکستن سد

به گزارش آسوشیتدپرس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه برای ارزیابی واکنش به خسارات ناشی از شکستن سد وارد منطقه سیل زده خورسون شد. رهبر اوکراین در حساب تلگرامی خود نوشت که به ارزیابی تلاش‌ها برای تخلیه غیرنظامیان، تامین آب آشامیدنی و سایر پشتیبانی‌ها و تلاش برای جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی گسترده کمک خواهد کرد.

زلنسکی همچنین چشم‌انداز بودجه را برای کمک به جبران خسارت ساکنان و مشاغلی که با افزایش سطح آب مجبور به ترک خانه‌ها و دفاتر خود شده‌اند، مطرح کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *