کاهش قیمت انرژی می تواند رشد اقتصاد جهانی را تقویت کند

کاهش قیمت انرژی می تواند رشد اقتصاد جهانی را تقویت کند

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی: کاهش قیمت انرژی می تواند رشد اقتصاد جهانی را تقویت کند

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در حالی که پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در سال های 2023 و 2024 را افزایش داده اعلام کرده است که به دلیل کاهش قیمت‌های انرژی و مواد غذایی در اوایل سال 2023، نشانه‌هایی از بهبود جزئی در اقتصاد جهانی ظاهر شده است.

OECD اکنون رشد اقتصادی جهانی را 2.6 درصد در سال جاری پیش بینی می کند که از 2.2 درصد پیش بینی شده در نوامبر و 2.9 درصد برای سال 2024 افزایش یافته و نسبت به پیش بینی قبلی در نوامبر 0.2 درصد افزایش داشته است.

با وجود افزایش پیش‌بینی‌های رشد، OECD هشدار داد که بهبود هنوز شکننده است و ریسک‌ها به سمت سراشیبی هستند. عدم اطمینان در مورد روند جنگ در اوکراین و پیامدهای گسترده تر آن یک نگرانی کلیدی است.

این سازمان افزود: “فشار در بازارهای جهانی انرژی نیز ممکن است دوباره ظاهر شود و منجر به افزایش مجدد قیمت ها و تورم بالاتر گردد.
با این حال، این سازمان خاطرنشان کرد که کاهش قیمت انرژی و مواد غذایی یک عامل کلیدی در بهبود فعالیت‌ها و احساسات اقتصادی در اوایل سال 2023 بوده است.
در حالی که سطوح تورم در مقایسه با قبل از جنگ هنوز نسبتاً بالاست، این امر قدرت خرید را برای اکثر شرکت‌ها و خانوارها افزایش می‌دهد و به کاهش تورم اصلی کمک می‌کند.
همچنین انتظار می‌رود بازگشایی زودتر از انتظار چین تأثیر مثبتی بر فعالیت‌های جهانی داشته باشد، فشارهای زنجیره تامین را کاهش دهد و به گردشگری بین‌المللی رونق خواهد داد.
آژانس بین المللی انرژی در اوایل این هفته اعلام کرد انتظار می رود بازگشایی چین باعث رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *