اوپک پیش بینی رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2023 را بدون تغییر حفظ کرد

اوپک پیش بینی رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2023 را بدون تغییر حفظ کرد

اوپک در تازه ترین گزارش خود پیش‌بینی رشد تقاضای نفت در سال جاری را نسبت به ماه گذشته بدون تغییر دانست اما نسبت به افزایش ابهامات اقتصادی پیش رو به دلیل افزایش نرخ‌ بهره و تورم هشدار داد.

اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت که روز سه‌شنبه منتشر شد، رشد تقاضای جهانی نفت در 2023 میلادی را 2.35 میلیون بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به برآورد 2.33 میلیون بشکه ای ماه گذشته تقریبا بدون تغییر است.

با پیش بینی اینکه تقاضای نفت حدود 2.3 میلیون بشکه در روز افزایش یابد، درحالی‌که تقاضای نفت OECD تنها 50000 بشکه در روز رشد خواهد داشت، در آخرین گزارش انتظار می‌رود که بخش عمده رشد از اقتصادهای غیر OECD باشد.

این کارتل نه تنها ارزیابی رشد تقاضای نفت امسال را برای چهارمین ماه متوالی بدون تغییر عنوان کرد بلکه نسبت به خطرات بیشتر رشد اقتصادی نیز هشدار داد.
انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهانی در سال جاری 2.6 درصد باشد که نسبت به گزارش ماه می تغییر محسوسی نداشته است اما اوپک علیرغم اینکه فعالیت‌های اقتصادی تاکنون در نیمه دوم سال 2022 ثابت بوده است، معتقد است اقتصاد جهانی می‌تواند با تکیه بر عدم قطعیت‌ها ازجمله تورم بالا و نرخ‌های بهره بالاتر ایالات متحده و منطقه یورو و همچنین بدهی بالای بسیاری از مناطق از این چالش عبور کند.

به گفته اوپک، بدون اطمینان از رشد اقتصادی در نیمه دوم سال 2023 در بحبوحه تورم بالا، نرخ‌های بهره از قبل افزایش یافته و بازار کار را فشرده کرده است.
اوپک با اشاره به حمله روسیه به اوکراین گفت “علاوه براین، هنوز مشخص نیست که چگونه و چه زمانی ممکن است مسائل ژئوپلیتیک در اروپای شرقی حل شود”.
تاکنون در سال جاری، اثرات مثبت بازگشایی چین برای حمایت از رشد اقتصادی جهانی ادامه داشته و رشد انعطاف‌پذیر ایالات متحده نیز به این امر کمک کرده است.
اوپک همچنین گفت در نیمه دوم سال 2023 انتظار می‌رود تقاضای نفت در کشورهای غیر OECD به‌طور متوسط 2.2 میلیون بشکه در روز نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کند و چین همچنان بزرگترین سهم در این رشد تقاضا خواهد داشت.

اما باتوجه به این کارتل، آشفتگی اخیر بخش بانکی و بدهی‌های بالای دولتی در بسیاری از اقتصادها می‌تواند ناشی از نگرانی‌های بازار سرمایه و ثبات مالی باشد. نکات مثبت رشد اقتصادی و تقاضای نفت نیز می‌تواند ریشه در “بهبود فراتر از انتظار در چین” و همچنین حفظ شتاب رشد نیمه اول سال توسط ایالات متحده و مدیریت بازار پس از افزایش نرخ‌ها داشته باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *