گذار کم‏‏‏‏‌کربن از سوخت‏‏‏‏‌های فسیلی

,
سوخت‏‏‏‏‌های فسیلی

با توجه به رویکرد اکثریت قریب به‌اتفاق کشورهای جهان به بهره‌‌‌‌‌برداری از منابع انرژی پاک با اهداف زیست‌محیطی و همچنین با توجه به اینکه آثار تغییرات اقلیمی زودتر از آنچه بسیاری انتظار داشتند، در جهان امروز ظاهر شده‌است، دیپلماسی اقلیمی در سال‌های اخیر، در راس اخبار مرتبط با حوزه انرژی و سوخت‏‏‏‏‌های فسیلی قرارگرفته است.

سیاست جبران انتشار کربن

جبران انتشار کربن می‌تواند ابزاری برای تامین‌مالی پروژه‌های اقلیمی توسط بخش‌خصوصی در کشورهای در حال ‌‌‌‌‌توسعه باشد، اما هنوز باید توافق نهایی در مورد برخی از بخش‌های کلیدی ماده‌۶ موافقت‌نامه پاریس حاصل شود که هدف آن تنظیم سازوکار مبادله کربن و اطمینان از اعتبار آن است. این موضوع نیز یکی از دستورکارهای مهم کاپ‌۲۸ خواهد بود.  ابتکارات موازی نظیر تعهد جهانی تامین هیدروژن و تامین‌مالی مربوطه نیز در مذاکرات اقلیمی سال‌۲۰۲۳ مهم خواهد بود. افزون بر پیشرفت دولت‌ها و صنایع در اجرای تعهد جهانی هیدروژن که برای نخستین‌‌‌‌‌بار در حاشیه نشست کاپ ۲۶ در گلاسکو رونمایی شد، جهان می‌تواند پیشرفت‌‌‌‌‌هایی را در ابتکارات مالی اقلیمی تجربه کند.

از غول‌‌‌‌‌های فعال در صنعت سوخت‏‏‏‏‌های فسیلی چه خبر؟

انتقال و تجارت هیدروژن در مرحله اولیه خود قرار دارد و برای اطمینان از رقابت‌پذیری هیدروژن در مصارف نهایی مانند حمل‌ونقل یا صنعت، باید هزینه‌‌‌‌‌ها به‌‌‌‌‌میزان قابل‌‌‌‌‌توجهی کاهش یابد. در حالی ‌‌‌‌‌که پروژه‌های توسعه هیدروژن در حال افزایش است، برای توجیه توسعه طرح‌های بالقوه، نیاز به تمرکز بر توسعه تقاضا در صنایع سنگین و احتمالا بخش حمل‌ونقل است.

به‌نظر می‌رسد اهداف عمدتا مبهم شرکت‌های بزرگ نفت اروپایی برای تولید هیدروژن کم‌‌‌‌‌کربن، نشان‌دهنده عدم‌اطمینان از بازار آن است. شرکت شل می‌گوید؛ هدف نهایی آن، تبدیل‌شدن به یک «تولیدکننده هیدروژن در مقیاس بزرگ از انرژی‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر» است.  شرکت توتال می‌خواهد تا سال‌۲۰۳۰ تمام هیدروژن مورد‌استفاده در پالایشگاه‌‌‌‌‌های اروپایی خود را کربن‌‌‌‌‌زدایی کند و جاه‌‌‌‌‌طلبی بلندمدت آن این است که «پیشگام تولید انبوه هیدروژن پاک و کم‌‌‌‌‌کربن برای تامین تقاضا برای سوخت هیدروژن به‌‌‌‌‌محض شروع حرکت بازار باشد.» برنامه راهبردی شرکت انی ایتالیا طی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ ترکیبی از هیدروژن سبز و آبی با «هدف تولید سالانه ۴‌میلیون‌تن هیدروژن تا سال‌۲۰۵۰» است. شرکت رپسول اسپانیا به‌‌‌‌‌دنبال این است که «پیشرو بازار» در هیدروژن کم‌‌‌‌‌کربن در شبه‌‌‌‌‌جزیره ایبری باشد.

بیشتر بخوانید: افول درآمدهای نفتی روسیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *