مازوت (نفت کوره) چیست؟

مازوت (نفت کوره) چیست؟

مازوت که به آن روغن کوره نیز می گویند، سوختی که عمدتاً از بقایای حاصل از تقطیر نفت خام تشکیل شده است. روغن کوره عمدتاً برای دیگ های بخار در نیروگاه ها، کشتی ها و در کارخانه های صنعتی استفاده می شود. در این مقاله به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی این سوخت می پردازیم.

مازوت (Mazut)

نفت کوره یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام پس از نفتا، بنزین و نفت سفید به‌دست می‌آید و چون سیاه‌رنگ است به نام نفت سیاه نیز می گویند. این ماده ارزان‌ترین مادهٔ سوختنی برای کوره‌ها، حمام‌ها و تنور نانوایی‌ها، موتورهای دیزلی دریایی و برخی نیروگاه‌ها است. اصطلاح نفت کوره معمولاً شامل سوخت هایی مانند نفت سفید نمی شود.

روغن‌های سوخت مختلفی وجود دارد، چه برای حمل و نقل یا پخت و پز، اما روغن کوره اساساً روغنی است که به عنوان سوخت در موتور یا کوره استفاده می‌شود. نمونه‌های مختلف نفت کوره به فرآیند تقطیر بستگی دارد. از این رو، این روغن‌ها می‌توانند به روغن‌های سوختی مختلفی مانند نفت سفید، روغن روان‌کننده، سوخت جت و غیره تبدیل شوند و سپس برای گرم کردن خانه‌ها، ماشین‌های برق یا حمل و نقل کالا استفاده می‌شوند.

به بیان دقیق، نفت کوره همچنین به عنوان نفت سنگین، سوخت دریایی یا نفت مازوت شناخته می شود و به سنگین ترین سوخت تجاری به دست آمده از پالایش نفت خام اعم از تقطیر یا پسماند اشاره دارد. با این حال، به طور کلی، نفت کوره به هر مایعی اطلاق می شود که در کوره برای تولید گرما یا در موتور برای تولید نیرو استفاده می شود، به غیر از سوخت هایی که نقطه اشتعال آنها در حدود 42 درجه سانتیگراد (108 درجه فارنهایت) است. که در مشعل های پنبه ای یا چوبی سوزانده می شوند.

مازوت را می‌توان از جمله ترکیب‌های نفت خام به شمار آورد که حاصل تقطیر جزء به جزء آن به هنگام پالایش نفت خام است و بعد از تبخیر بنزین و سایر فرآورده‌های سبک‌تر، از نفت خام بدست می‌آید. بر این اساس مازوت نوعی نفت کوره با کیفیت بسیار پایین به شمار می‌آید نفت کوره از جمله فرآورده‌های نفتی است که در بسیاری از موتورها، چراغ‌ها، گرمکن‌ها و کوره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین به عنوان حلال نیز از آن بهره می‌گیرند.

نفت کوره همانطور که گفته شد از نفت خام بدست می‌آید و برای استفاده در کاربری‌های مختلف، آن‌را پالایش می‌کنند. طبق اعلام سایت علمی و آموزشی «فرادرس»، مازوت که به طور عمده توسط کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان و ایران تولید می‌شود برای گرم کردن بویلرها (دیگ بخار) جهت تولید بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد چراکه این ماده، گرمای سوختن بسیار بالایی دارد. از عوامل مهم در درجه‌بندی این سوخت باید به محتوای گوگرد آن اشاره کرد که متاثر از منبع اصلی آن است. در حمل و نقل مازوت به طور معمول به این سوخت، «نفت کثیف» (Dirty Oil) می‌گویند و از آن‌جایی که ویسکوزیته بسیار بالایی دارد، پمپ کردن آن به تجهیزات خاصی نیازمند است.

در اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، ترکیباتی موسوم به Sox منتشر می‌شوند که بخش بیشتر آن‌را SO۲ تشکیل می‌دهد SO۲ گازی سمی است که برای سلامتی مضر است. این گاز، وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از ۵۰۰ppb برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح، کشنده خواهد بود. این گاز در غلظت‌های پایین‌تر، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، قرمزی چشم و افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و تنفسی را به همراه دارد. به طور کلی، غلظت معمول این گاز در اتمسفر کمتر از ۱۰ppb ذکر می‌شود که در این غلظت اثر مخربی بر سلامتی نخواهد داشت.

اثر دوم سوزاندن مازوت و سایر سوخت‌های گوگردی، تشکیل سولفات‌ها و نیترات‌ها به شکل آئروسول یا ذرات بسیار ریز هوا است که «ذرات معلق» (Particulate Matter) موجود در هوا را سبب می‌شوند. این ذرات معلق با تشدید آلودگی هوا خطر آسم و حملات قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهند. اثر سوم سوزاندن مازوت از منبع انتشار آن فراتر می‌رود و در این حالت اکسیدهای گوگرد به دلیل واکنش در اتمسفر و فاز محلول در آب، به اسید تبدیل می‌شوند. این آئروسول‌های اسیدی تحت شرایط خاص هواشناسی به باران اسیدی، برف و مه تبدیل خواهند شد.

زمانی که آلودگی هوا ناشی از عملکرد و فعالیت‌های انسانی نباشد، pH باران‌های اسیدی در حدود ۵.۵ خواهد بود که این میزان خاصیت اسیدی به دلیل وجود کربنیک اسید حاصل از واکنش بخار آب با دی‌اکسید کربن است. این باران‌های اسیدی اثرات مخرب دیگری نیز بر جای می‌گذارند که از میان آن‌ها می‌توان به حل شدن فلزات سنگین در باران‌های اسیدی اشاره کرد و خاک‌ها نیز دیگر توانایی نگه‌داشتن ریشه درختان را نخواهند داشت. در نتیجه با فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی، احتمال بروز سیل افزایش می‌یابد.

کاربردهای نفت کوره

روغن سوخت معمولاً برای سوزاندن در کوره‌ها، دیگ‌ها، اجاق‌ها و فانوس‌ها برای تولید گرما استفاده می‌شود و از زنجیره های هیدروکربنی طولانی مانند آلکان ها، آروماتیک ها و سیکلو آلکان ها تشکیل شده است.

مازوت نام‌های مختلفی دارد اما رایج‌ترین اصطلاحات مورد استفاده عبارتند از:

  1. سوخت دیزلی
  2. روغن کوره
  3. روغن گرمایش خانه
  4. روغن گرمایش صنعتی
  5. نفت سفید
  6. سوخت دریایی 
نام های نفت کوره

نام های نفت کوره

مصارف نفت مازوت

فرآورده هایی مانند پروپان، نفتا، بنزین و سوخت جت دارای نقطه جوش نسبتاً پایینی هستند که در آغاز فرآیند تقطیر جزئی حذف می‌شوند. فرآورده‌های سنگین‌تر مانند سوخت دیزل و روغن‌های روان‌کننده، فرار کمتری دارند و کندتر تقطیر می‌شوند. سوخت بنکر کف بشکه است، تنها محصولاتی که متراکم تر از آن هستند مواد اولیه کربن سیاه و بقایای قیری (آسفالت) است که برای آسفالت جاده ها و آب بندی سقف ها استفاده می شود.

مصارف داخلی: روغن گرمایشی

زمانی که در فصل زمستان در خانه هستید، ممکن است زمانی فرا برسد که احساس کنید باید از سیستم گرمایشی خود استفاده کنید و بسیاری از افراد برای این کار از روغن گرمایشی استفاده می کنند. روغن گرمایش خانگی رایج ترین نوع مازوت در محیط های خانگی است و دو نوع مختلف وجود دارد که معمولاً به عنوان نفت سفید یا روغن گرمایش خانگی شناخته می شوند.

اگرچه این به عنوان روغن لامپ در قرن نوزدهم شناخته شد و برای روشن کردن خانه ها و چراغ های خیابانی استفاده می شد، نفت سفید از نفت خام تصفیه می شد و اکنون برای گرم کردن خانه ها استفاده می شود.

تمایل به گرم نگه داشتن خانه در ماه های سرد سال طبیعی است و بسیاری از خانواده ها برای این کار از سیستم های روغن گرمایشی استفاده می کنند. روغن گرمایش در دمای بیش از 70 درجه سانتی‌گراد می‌سوزد، به این معنی که گرم‌تر از سایر سیستم‌های مبتنی بر گاز یا برق است.

مصارف تجاری: ناوگان

علاوه بر روغن گرمایشی برای خانه ها، همین روغن می تواند به صورت تجاری برای مشاغل نیز فروخته شود. با این حال، رایج ترین استفاده از نفت کوره در صنایع تجاری، دیزل است. اگرچه احتمالاً می دانید دیزل چیست، این سوخت معمولاً در موتورهای دیزلی از جمله ماشین آلات و وسایل نقلیه استفاده می شود.

از حمل و نقل کالا گرفته تا تامین انرژی ماشین آلات تولیدی، سوخت تجاری بخش مهمی از بسیاری از عملیات تجاری است و بدون آن، حمل و نقل با مشکل مواجه می شود. تجارت ملی و بین المللی مایه حیات بسیاری از صنایع تجاری است، به این معنی که سوخت دیزل نقش مهمی در زندگی مردم دارد.

علاوه بر ناوگان وسایل نقلیه برای تجارت، ناوگان تجاری دیگری نیز وجود دارند که ممکن است به سوخت دیزل نیاز داشته باشند، مانند شرکت های حمل و نقل، اجاره خودرو، خدمات تاکسی، شرکت های اتوبوس عمومی، بخش خدمات اضطراری، شرکت های حمل و نقل و موارد دیگر.

کشاورزی و ساخت و ساز

صنایع کشاورزی برای انجام کار به شدت به وسایل نقلیه متکی است، از عدل بندی یونجه گرفته تا برداشت. با این حال، نوع دیگری از سوخت با نام نفت مازوت یا “دیزل قرمز” در این صنعت وجود دارد.

دیزل قرمز که معمولاً برای کار با وسایل نقلیه و ماشین آلات مانند بیل مکانیکی، جرثقیل، تراکتور و کمباین استفاده می شود. اساساً، این سوخت بسیار شبیه به دیزل جاده (“دیزل سفید”) است، اما یک رنگ قرمز به آن اضافه شده است تا در صورت سوء استفاده توسط VOSO و پلیس قابل تشخیص باشد.

برای کمک به کشاورزی و صنایع ساختمانی، نفت مازوت برای راه اندازی این وسایل نقلیه، ضروری است. و از دیزل قرمز در نمایشگاه‌های مسافرتی و کارناوال‌ها برای تامین انرژی ژنراتورهایشان استفاده می‌شود.

مصارف نفت مازوت

مصارف نفت مازوت

مزایای استفاده از نفت کوره

روغن کوره دارای چندین مزیت عملی است که آن را به یک سوخت مفید تبدیل می کند.

ایمن

نفت مازوت انفجاری نیست و فقط با استفاده از یک سیستم خاص قابل احتراق است. به این معنی که اگر نشتی وجود داشته باشد، هنگام قرار گرفتن در معرض شعله منفجر نمی شود و می توان آن را با خیال راحت ذخیره کرد و بدون هیچ گونه مشکل ایمنی در دیگ ها و کوره ها استفاده کرد.

 اقتصادی

بسته به زمان خرید نفت کوره، احتمالاً متوجه خواهید شد که استفاده از آن ارزان تر از گاز و برق است. همچنین بسیار کارآمد است، به این معنی که مجبور نخواهید بود مخزن خود را هر چند وقت یکبار که فکر می کنید دوباره پر کنید. 

 مقرون به صرفه 

وقتی صحبت از قیمت نفت داخلی می شود، روغن گرمایشی یکی از ارزان ترین گزینه ها برای گرم کردن خانه در نظر گرفته می شود. نفت گرمایشی نیز ارزان تر از گاز اصلی، LPG، انرژی های تجدیدپذیر یا سیستم های الکتریکی است. اما بیشتر از این، مازوت عمومی، مانند دیزل، نسبت به همتایان خود ارزان‌تر است

کارآمد 

اگرچه سوخت‌های فسیلی و روغن‌ها برای محیط‌ زیست مضر در نظر گرفته می‌شوند و ما باید تا حد امکان کاهش آن را در نظر بگیریم، اما بیشتر روغن‌های کوره در واقع یک منبع انرژی بسیار کارآمد هستند.

در مقایسه با سیستم های گرمایش مبتنی بر گاز (70٪) یا سیستم های الکتریکی (30٪) کارآمد تر است. روغن دیزل نیز در مقایسه با بنزین کارآمدتر است و برابر با راندمان سوخت بالاتر است. با در نظر گرفتن این موضوع، یک سیستم نفت کوره می تواند بازدهی مناسبی از سرمایه شما به شما بدهد.

گرمتر 

اگر از مازوت برای گرمایش استفاده می کنید، شعله حرارت روغن در دمای 70 درجه سانتیگراد می سوزد به این معنی که خانه را خیلی سریعتر از سیستم های برقی یا گازی گرم می کند.

محبوب

به دلیل محبوبیت، مازوت برای مدت طولانی مورد تقاضا خواهد بود. از گرم کردن خانه ها گرفته تا اداره ناوگان تجاری خود، بخش های خانگی، تجاری، کشاورزی، ساختمانی، صنعتی و دریایی برای سال های آینده همچنان به نفت کوره نیاز دارند.

گازوئیل قرمز چیست؟

دیزل قرمز که با نام نفت گاز نیز شناخته می شود، نوعی مازوت تقطیر شده از نفت و سنگین تر از روغن پارافین است. این گازوئیل ارزان‌تر از گازوئیل معمولی جاده است.

معمولاً در وسایل نقلیه خارج از جاده، ماشین آلات و تجهیزات مانند: بولدوزرها، ژنراتورها، جرثقیل ها، دروگرهای کمباین بسته به کاربرد آن استفاده می شود. ممکن است اصطلاحات دیزل تراکتور، روغن گرمایش، سوخت ژنراتور و سوخت حفار را نیز بشنوید. دیزل قرمز معمولاً برای گرمایش خانگی و تجاری استفاده می شود، اما نفت سفید و روغن گرمایش صنعتی (IHO) بسیار مقرون به صرفه تر هستند. 

تفاوت بین دیزل قرمز و دیزل سفید معمولی چیست؟

در حالی که دیزل قرمز شبیه به دیزل معمولی است، اما از سال 2009، نفت گاز دارای مشخصات سوخت کاملاً جدیدی است. این به طور قابل توجهی ارزان تر از دیزل استاندارد با سولفور بسیار کم (ULSD) است زیرا برای استفاده در وسایل نقلیه و ماشین آلات غیر جاده ای در نظر گرفته شده است. از دیدگاه فنی، گوگرد تفاوت اصلی بین نفت گاز (0.1٪) و گازوئیل (0.001٪) است.

یکی از قابل توجه ترین تفاوت های دیزل قرمز و سفید این است که سوخت قبلی حاوی رنگ قرمز است تا به راحتی قابل تشخیص باشد. مقامات، مانند پلیس و VOSA (آژانس خدمات خودرو و اپراتور) به طور منظم بررسی های کنار جاده ای را برای استفاده غیرقانونی از دیزل قرمز در وسایل نقلیه جاده ای انجام می دهند.

پت کک چیست؟

اگرچه رنگ قرمز را می توان از دیزل قرمز حذف کرد، اما این یک روند قانونی نیست و می تواند منجر به جریمه سنگین یا حتی مجازات زندان شود. این به این دلیل است که مشمول مالیات کمتری نسبت به گازوئیل است. شما باید فقط از دیزل قرمز در ماشین آلات خارج از جاده یا وسایل نقلیه مورد استفاده در صنایعی مانند کشاورزی و حمل و نقل ریلی استفاده کنید.

برخی استثناها برای استفاده از دیزل قرمز در جاده ها وجود دارد، اگرچه این موارد معمولاً در موارد نادر و محدود هستند. دیزل قرمز اکنون می تواند توسط تراکتورها و ماشین آلات در جاده ها در صورت انجام کارهایی مانند سنگ زنی جاده ها در هوای بد استفاده شود. تراکتورها همچنین مجاز به رانندگی تا 1.5 کیلومتر برای انتقال محصول از یک میدان به میدان دیگر هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *