بازار گازوئیل و سوخت کوره آسیا | هفته سوم جولای 2023

بازار گازوئیل و سوخت کوره آسیا

کاهش صادرات گازوئیل چین 

بازار گازوئیل آسیا در روز ۲۱ جولای مجدداً وضعیت بهتری پیدا کرد به این دلیل که فعالان بازار در انتظار قیمت‌های جدید هفته بودند. مسیر قیمت‌ها هنوز کاملاً مشخص نیست و از سوی دیگر عملی بودن آربیتراژ از شرق به غرب هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 

در چین صادرات گازوئیل در ماه ژوئن به پایین‌ترین حد خود در ۱۳ ماه گذشته یعنی به ۲۸۷ هزار تن رسید. بیشترین صادرات گازوئیل چین به دو کشور هنگ کنگ و بلژیک بوده است که در ماه ژوئن در هر دو مورد کاهشی در حدود ۴ تا ۷ درصد نسبت به ماه قبل وجود داشته است. در فاصله ماه‌های ژانویه تا ژوئن چین ۶۰۱ هزار تن گازوئیل به بلژیک صادر نموده است که اندکی بیش از ۴۰۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. 

بنگلادش بزرگ‌ترین مقصد صادراتی گازوئیل چین در شش ماهه اول سال جاری بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان صادرات چین به این کشوردر حدود ۹۰۸ درصد افزایش یافته و به ۱.۴۱ میلیون تن رسیده است. 

افزایش قیمت سوخت کوره 

سودآوری پالایش سوخت کوره با درصد پایین گوگرد و ساز و کار بازار آن در روز ۲۱ جولای افزایشی بود در حالی که در خصوص سوخت دریایی میزان تخفیف‌ها برای سومین جلسه متوالی در حال افزایش است و تقاضای چندانی برای سوخت دریایی وجود ندارد. 

ذخایر سوخت‌های سنگین در پایانه سنگاپور در هفته منتهی به ۱۹ جولای تا ۳ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته و به ۱۷.۸ میلیون تن رسیده است که پایین‌ترین میزان ذخایر سوخت‌های سنگین در ۸ هفته گذشته در سنگاپور بوده است. 

واردات سوخت کوره‌ای سنگاپور ۴۸.۲ درصد در هفته منتهی به ۱۹ جولای کاهش داشته است و در نهایت به ۷۵۹۲۹۲ تن رسیده است. سنگاپور در این هفته ۱۷۳۴۰۶ تن سوخت کوره از مالزی وارد نموده که نسبت به هفته گذشته که واردات ۲۴۹ هزار تن بود کاهش نشان می دهد. واردات سوخت کوره سنگاپور از اندونزی نیز تا ۷۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته داشته است  ودر مجموع به ۱۰۵۱۰ تن در هفته منتهی به ۱۹ جولای رسیده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *