بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت

بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت

تخفیف قیمت بنزین روسیه در معاملات با مغولستان

به گزارش تیم تحلیلی بازار نفت و گاز از اقدامات روسیه در مقابله با تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا، مغولستان اعلام کرد که این کشور با شرکت Roseneft روسیه مذاکره نموده است که بنزین مورد نیاز خود را به صورت عمده با تخفیف خریداری نماید به گونه ای که قیمت خرده فروشی بنزین ۳۵ درصد ارزان تر از قیمت های بازار عرضه گردد تا به این وسیله هزینه های زندگی و تجارت را در این کشور را کاهش دهد.

به این ترتیب روسیه که بر اثر تحریم‌ ها قادر به فروش محصولات و فراورده های خود در اروپا نبود، توانست با اعمال تخفیف، محصولات خود را به کشورهایی همچون مغولستان به فروش برساند. مجموعه بنزین ها با درجات اکتان مختلف اندکی کاهش قیمت داشتند که این کاهش ناشی از کم شدن تقاضا از سوی کشور اندونزی بود که به گفته یکی از فعالان بازار هم اکنون اندونزی ذخایر بنزین خوبی دارد که این ذخایر باعث کاهش خرید بیشتر می گردد. این فعال بازار گفته است که اندونزی در ماه ژوئن خرید بنزین زیادی داشته و بیش از نیاز مصرفی کشور خرید انجام داده و ذخیره نموده است. بنابراین در ماه جولای خرید کمتری خواهد داشت.

کاهش واردات بنزین سنگاپور

واردات بنزین سنگاپور در هفته دوم جولای، ۱۲.۱ درصد نسبت به هفته قبل کاهش داشت و به ۳۰۳,۴۸۸ تن رسید. حدود ۱۲۸,۳۱۹ تن واردات این پایانه ازسوی تامین کننده اصلی یعنی چین به سنگاپور ارسال شد در حالی که در هفته قبل از آن، چین ۱۶۱,۶۱۰ دلار در هفته اول جولای به سنگاپور صادر کرده بود. انتظار می رفت چین با افزایش ۵ میلیون تنی سهمیه های صادراتی خود، میزان بیشتری صادرات به سنگاپور داشته باشد.

یکی از معامله گران در بازار چین گفته است که انگیزه های کمی برای صادرات بنزین از چین وجود دارد زیرا در حال حاضر سود تولید و صادرات گازوئیل بیشتر است. با این وجود بازهم بعضی از تحلیلگران می گویند که در هفته های پیش رو با توجه به افزایش موارد ابتلا به کوید ۱۹ در چین و احتمال اعمال محدودیت و کاهش مصرف بنزین در این کشور، صادرات چین بیشتر خواهد شد.

اعتصاب و موج گرما علت ابطال پروازها

در هفته دوم جولای فعالیت خوبی در بازار سوخت جت اروپا مشاهده شد و محصول به میزان کافی به بازار عرضه شد که باعث کاهش قیمت نیز شد. یک مناقصه برگزار شد و دو پیشنهاد قیمت ارائه گردید. در ایتالیا به دلیل اعتصاب کارکنان بخش هواپیمایی تعداد زیادی از پروازها کنسل شد ضمن اینکه در جنوب آفریقا امکان کاهش عرضه وجوددارد.

بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت

بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت

قیمت سوخت جت از ۵۰ تا ۱۱۸ دلار نسبت به ارزیابی ها در نقاط مختلف تغییر داشت. در قرارداد های خرید گازوئیل با سولفور کم، قیمت هر تن گازوئیل ۵۰ سنت کمتر از روز قبل بود و به ۱۱۱۵ دلار در هر تن رسید. آمار تردد و ترافیک هوایی هفت روزه منتهی به ۱۷ جولای به ۸۶.۳ درصد سال ۲۰۱۹ رسید در صورتی که این آمار در هفته قبل از آن کمی بیشتر ودر حد ۸۷.۳ درصد سال ۲۰۱۹ بود. تعطیلات تابستانی مدارس در انگلستان و بسیاری از کشورهای اروپایی آغاز شده که این موضوع می تواند به افزایش مسافرت‌ها منجر شود.

در بریتانیا علاوه‌ بر مشکلات فراوان صنعت هوایی در این کشور مشکل موج جدید گرما در این ایام باعث بروز مشکلاتی در فرودگاه لوتون گردید. به دلیل گرمای بی سابقه در انگلیس و ذوب شدن باند پرواز در فرودگاه لوتون چندین پرواز در روز دوشنبه کنسل شد. در ایتالیا نیز به دلیل اعتصاب کارکنان خطوط هوایی این کشور تعداد۵۰۰ پرواز کنسل شد.

بازار دیزل و گازوئیل

در راستای کاهش استفاده از گاز طبیعی و ذخیره سازی آن برای فصل زمستان، IEA از کشورهای اروپایی درخواست نموده است که برای سوخت نیروگاه های خود از سوخت های فسیلی و زغال سنگ به جای گاز طبیعی در نیروگاه های خود استفاده کنند.

قیمت دیزل کم سولفور با کاهش ۵۰ سنتی در ارزیابی ها برای قرارداد های بلند مدت همراه بود و به ۱۱۱۵ دلار در هر تن رسید ولی برای تحویل فوری، کاهش قیمت از ۳۲.۵ دلار به ۲۵.۵ دلار رسید. کاهش عرضه گاز طبیعی می تواند باعث بالاتر رفتن قیمت دیزل و گازوئیل شود. پیش بینی می شود تقاضای دیزل در ماه جولای در اسپانیا تا ۲.۴ درصد افزایش یابد.

تقاضا برای دیزل و گازوئیل می تواند در هفته های آینده در اروپا افزایش یابد زیرا معامله گران به دلیل نگرانی از احتمال کاهش عرضه گاز طبیعی در ماه‌های بعدی سال، از هم اکنون به فکر ذخیره سازی گازوئیل و دیزل افتاده اند. چند‌ماه آینده، ماه های مهمی برای اروپا خواهد بود که اروپا بتواند به میزان کافی گاز ذخیره کند تا با وجود تحریم شدن روسیه و عدم تحویل گاز از سوی این کشور، بتوان‌ در سرمای زمستان با کمبود گاز مقابله نمود. اقدام بعدی اروپا علاوه بر ذخیره‌سازی گاز، استفاده از سوخت های دیگر به جای گاز در صنایع و نیروگاه هاست که گازوئیل و دیزل از جمله این سوخت هاست.

معامله گران در آلمان و سوئیس در روزهای اخیر متوجه افزایش معاملات گازوئیل شدند. تقاضای دیزل از سوی اسپانیا در ماه می سال جاری میلادی ۲.۴ درصد نسبت به ماه قبل و ۵.۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به ۱.۹۴ میلیون تن رسید. در حالی که مصرف بیو دیزل نیز نسبت به ماه قبل ۷.۷ درصد افزایش یافت و به ۱۰۵,۵۸۹ تن رسید که البته نسبت به سال گذشته ۱۲.۲ درصد کاهش نشان می دهد.

بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت 2 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت

صادرات گازوئیل بنزین و سوخت جت چین بر اساس گزارش اداره گمرک چین علی رغم افزایش سهمیه های صادراتی جدید، در ماه ژوئن به پایین ترین حد خود در هفت سال گذشته یعنی به حدود ۱.۵۸ میلیون تن و یا ۴۲۶ هزار بشکه در روز رسید. صادرات این سه محصول نسبت به سال گذشته ۶۶.۷ درصد کاهش و نسبت به ماه قبل ۱۰.۷ ذرصد کاهش نشان می‌دهد که کمتر از برآورد سه میلیون بشکه ای از سوی بازار بوده است.

در حالی که میزان صادرات سه محصول نفتی عمده صادراتی چین یعنی بنزین، گازوئیل و سوخت جت در ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی بین ۴ تا ۶ میلیون تن بوده است صادرات این کشور در ژوئن سال ۲۰۲۲ میلادی به کمتر از ۲ میلیون تن رسیده است. در مجموع به نظر می رسد که میزان صادرات گازوئیل چین در فاصله سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ بیشتر از دو محصول دیگر بوده است.

جدول قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی

صادرات سوخت جت چین ۴۳.۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و در ماه ژوئن سال جاری میلادی به پایین ترین حد خود در ۱۶ ماه گذشته یعنی ۵۲۰,۰۰۰ تن معادل ۱۳۷,۰۰۰ بشکه در روز رسیده است زیرا تقاضای سوخت جت برای پروازهای داخلی بیشتر شده است.

 پایین ترین حد صادرات چین مربوط به فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی بوده است که در آن ماه ۵۱۰ هزار تن سوخت جت صادر شده است. اما به دلیل صادرات زیاد چین در ماه های قبل میزان صادرات این کشور نسبت به سال گذشته ۱۴.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد و در نیمسال اول سال جاری میلادی صادرات سوخت جت چین به ۴.۲۸ میلیون تن رسیده است.

دولت چین به تدریج از پایان ماه می سخت ‌گیری‌ها و اعمال مقررات در فرودگاه ها را برای پروازهای داخلی و پروازهای بین المللی کاهش داده است و در فصل مسافرت ها به دلیل تقاضای زیاد برای خرید بلیط پرواز های هوایی قیمت بلیط افزایش یافته است. دلیل اصلی کاهش صادرات سوخت جت چین افزایش مسافرت ها و پروازهای داخلی است که باعث شده که محموله های سوخت جت به فرودگاه های بین المللی داخل کشور چین اختصاص یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *