بازار بنزین، نفتا و ریفورمیت | هفته اول آگوست 2023

بازار بنزین، نفتا و ریفورمیت | هفته اول آگوست 2023

افزایش قیمت و کاهش تقاضای بنزین در تایوان 

در شروع معاملات روز ۴ آگوست مجموعه بنزین‌ها با درجات متفاوت اکتان اندکی کاهش قیمت داشتند. 
در ماه ژوئن تقاضای بنزین تایوان نیم درصد کاهش یافت و به ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسید که علت کاهش تقاضا، افزایش قیمت خرده فروشی آن در این کشور بود. شرکت BPCL هندوستان به دنبال خرید ۳۵۰۰۰ تن بنزین با اکتان ۹۱.۷ از طریق خطوط لوله و یا ۳۵۰۰۰ تن بنزین با اکتان ۹۱.۵ برای انتقال بدون استفاده از خطوط لوله به ترتیب برای تحویل در روزهای ۱۷ تا ۲۰ آگوست و یا ۲۹ آگوست تا ۵ سپتامبر می باشد. شرکت MRPL هندوستان یک محموله ۲۰۰۰۰ تنی ریفورمیت را برای تحویل برای روزهای ۲۳ تا ۲۷ آگوست از طریق مزایده ای که تا ۴ آگوست به پایان می رسد به بازار عرضه نموده است. 

کاهش بهره برداری از کراکرها در کره 

در روز ۴ آگوست بازار نفتا با ثبات بود که دلیل آن کاهش عرضه به دلیل کاهش واردات از اروپا و روسیه بود و با توجه به تقاضای کم از سوی واحدهای کراکربرای خرید نفتا، بازار نسبتا متعادل بود. پیش بینی می‌شود در نیمه دوم سپتامبر تقاضا برای نفتا از سوی واحدهای Splitter بیشتر شود زیرا این واحدها اخیرا میزان خوراک ورودی خود را افزایش داده و سود خوبی از آروماتیک‌ها به دست می‌آورند. 

تقاضا از سوی واحدهای کراکر کاهش یافته است که دلیل آن کاهش سود تولید اولفین‌ها نسبت به قیمت نفتا بوده است و باعث شده است که بسیاری از واحدهای کراکر در کره جنوبی میزان بهره‌برداری خود از این واحدها را کاهش دهند. شرکت صنایع پتروشیمی کره جنوبی به دنبال خرید آنی حداقل ۲۵ هزار تن نفتا برای تحویل در نیمه دوم ماه سپتامبر می‌باشد. 

اندونزی و تجدید مناقصه خرید نفتا 

در اندونزی شرکت Pertamina مناقصه خود برای خریدیک تا ۲ محموله ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفتا را مجدداً صادر نموده است. خرید این شرکت براساس مناقصه برگزار شده برای تحویل محموله ها در روز های ۱تا ۳ و یا۱۱تا ۱۳ اکتبر به مقصد TPP Tuban و یا حمل به صورت فوب از بنادر سنگاپور، مالزی و برونئی می باشد. 
تاریخ پایان این مناقصه ۷ آگوست می باشد. 

شرکت Kuwait Petroleum یک محموله ۲۰هزار تنی نفتای سبک و یک محموله ۸۰۰۰ تنی نفتا با مشخصات کامل رابرای حمل در روزهای ۲۸ و ۲۹ آگوست، با برتری قیمتی ۲۰ دلار در هر تن نسبت به متوسط قیمت ارزیابی های منطقه خلیج فارس وبر اساس ترم تحویل فوب خلیج فارس به بازار عرضه نموده است. هنوز اطلاعاتی در خصوص خریداران این محموله ها منتشر نشده است. 

کاهش واردات میعانات روسیه به سنگاپور 

ذخایر میعانات سبک در پایانه سنگاپور ۱.۶۹ درصد رشد نسبت به هفته قبل داشت و به ۱۳.۷۵ میلیون بشکه در هفته منتهی به دوم آگوست رسید که دلیل افزایش ذخایر، بیشتر شدن میزان واردات بنزین به این پایانه بوده است. 

واردات نفتا، ریفورمیت و سایر خوراک‌های ترکیبی به پایانه سنگاپور ۷۳ درصد نسبت به هفته قبل کاهش نشان می‌دهد و به ۱۱۷۵۶۲ تن در طول هفته جاری رسیده است. کاهش شدید واردات نفتا و ریفرمیت به دلیل کاهش یافتن واردات از سوی روسیه بوده است. در حالی که در هفته گذشته واردات این محصولات از روسیه به ۲۶۶۲۰۰ تن رسیده بود در هفته جاری واردات این دو محصول وسایر فرآورده‌های ترکیبی تنها به ۱۳۵۱۷تن رسید. 

واردات این محصولات از خاورمیانه با ۲.۴۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل به ۵۵۵۲۰تن رسید. پیش بینی می‌شوند که در هفته‌های بعدی نیز واردات از روسیه به سنگاپور کاهش یابد زیرا در حال حاضر تعمیرات پالایشگاه‌ها باعث کاهش عرضه نفتا از سوی روسیه شده است. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *