تحلیل بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات/ مزایا + 3 عیب آن

تحلیل بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات

تحلیل بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات به گزارش بازار نفت و گاز:

پلی اتیلن ترفتالات یا PET یک پلاستیک شفاف، مستحکم و سبک است. از گرانول PET به صورت گسترده در صنعت بسته بندی محصولات مختلف استفاده می‌ شود. امروزه درصد بالایی از بطری‌ های نوشیدنی موجود در بازار از PET ساخته می‌ شوند. گرانول PET مزایای زیادی دارد که این پلیمر را منحصر بفرد کرده‌ اند.

بازار تولید این پلیمر پرکاربرد تا انتهای سال 2021 چیزی در حدود 80 میلیون تن بوده است. پیش بینی می‌شود که تولید این محصول در سال‌های 2022 تا 2027 با نرخ رشد ترکیبی سالیانه بیش از 5 درصد رشد کند. با تیم تحلیلی بازار نفت و گاز همراه باشید تا ضمن بیان مزایا و معایب این محصول صنعتی پر کاربرد، به تحلیل بازار جهانی آن و همچنین عوامل موثر بر بازار پت بپردازیم.

مزایای پلی اتیلن ترفتالات

 • در دسترس بودن پلیمر و قیمت مقرون به صرفه آن
 • استحکام بالا نسبت به وزن
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت و آبگریزی
 • مقاومت شیمیایی بالا و بی اثر بودن در برابر مواد شیمیایی
 • نشکن بودن پلیمر
 • قابلیت بازیافت ساده و استفاده مجدد از پلیمر
 • شفافیت زیاد
مزایا و معایب پت

مزایا و معایب پت

معایب پلی اتیلن ترفتالات

 • حسایت پلیمر در برابر اکسید شدن
 • مقاومت کم در برابر مواد قلیایی
 • زیست تخریب پذیر نبودن

رشد پلی اتیلن ترفتالات در بازار جهانی

با توجه به رشد صنایع مختلف در جهان، نیاز به این پلیمر و تقاضا برای تولید آن رو به افزایش است. در کوتاه مدت، رشد صنعت غذا و نوشیدنی در اروپا و همچنین افزایش نرخ جمع آوری و بازیافت PET سبب رشد بازار این پلیمر پرکاربرد خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که جوامع امروزی تمایل بیشتری به مواد و وسایل پایدار و قابل بازیافت دارند.

درنتیجه به سبب قابلیت استفاده مجدد از محصولات تهیه شده از PET و بازیافت آن‌ها، تقاضا برای استفاده از آن‌ها افزایش خواهد یافت. افزایش سطح رفاه و درآمد مردم در اروپا یکی از عوامل رشد صنایع غذایی در این ناحیه است. در نتیجه سرمایه گذاری در این حوزه از صنعت نیز با دامنه وسیعی در حال رشد است. در این صنعت، بطری‌ ها چیزی در حدود 50 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده‌ اند که بیشترین سهم است.

پلی اتیلن ترفتالات چیست؟

از طرف دیگر موانعی نیز بر سر راه رشد بازار جهانی این پلیمر وجود دارد. وضع قوانین و مقررات سختگیرانه در مورد استفاده از محصولات تولید شده از PET یکی از این موانع است. این قوانین سبب شده که محصولات جایگزینی مانند پلی اتیلن با چگالی بالا معرفی شوند. رشد این محصولات جایگزین می‌ تواند به عنوان یک مانع برای رشد بازار پلی اتیلن ترفتالات به شمار آید.

تقسیم بندی بازار پت

تقسیم بندی بازار پت

تقسیم بندی بازار PET

بازار مصرف پلی اتیلن ترفتالات بر اساس نوع محصول، مصرف کننده نهایی در مقیاس صنعتی و همچنین محدوده جغرافیایی تقسیم بندی می‌ شود. این بازار بر اساس نوع محصول تولیدی به بطری‌ های پلاستیکی، فیلم‌ ها و سایر محصولات مانند الیاف، ترموفرمینگ و الیاف شیشه تقسیم می‌ شود. بر اساس صنایع مصرف کننده نیز این بازار به صنعت مواد غذایی و نوشیدنی، صنایع خودرو سازی، برق و الکترونیک، مراقبت‌ های بهداشتی و غیره تقسیم می‌ شود. همچنین اندازه و حجم بازار برای 15 کشور جهان در سراسر مناطق جهان پیش بینی می‌ شود. کشورهای مورد بررسی عبارتند از:

 • چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و سایر مناطق آسیا و اقیانوسیه
 • آمریکا، کانادا، مکزیک و دیگر مناطق آمریکای شمالی
 • آلمان، انگلستان، ایتالیا، فرانسه و سایر مناطق اروپا
 • برزیل، آرژانتین و مناطق دیگر آمریکای جنوبی
 • عربستان صعودی، جنوب آفریقا و سایر مناطق خاورمیانه

انتظار می‌ رود رشد بازار پلی اتیلن ترفتالات در تولید بطری‌ های پلاستیکی بیشتر از سایر قسمت‌ ها باشد. از آنجایی که PET یک ماده آبگریز و بسیار مقاوم در برابر رطوبت است، از بطری‌ های پلاستیکی ساخته شده از PET به صورت گسترده برای نگهداری آب معدنی، نوشابه‌ های گازدار و غیره استفاده می‌ شود. از این بطری‌ ها همچنین برای نگهداری مواد شیمیایی کشاورزی، مواد آرایشی، بهداشتی و دارویی، روغن‌ های پخت و پز و غیره نیز استفاده می‌ شود.

برای آشنایی با روند تولید درب بطری پلاستیکی، بر روی لینک کلیک کنید.

وضعیت بازار pvc

تولید کنندگان پلی اتیلن ترفتالات کشور عربستان در بخش تولید رزین پلی اتیلن ترفتالات سرمایه گذاری‌ های گسترده‌ ای انجام داده‌ اند. در نتیجه انتظار می‌ رود ظرفیت تولید PET در سال‌ های آینده افزایش پیدا کند. همچنین شرکت Pan-Asia PET Resin (Guangzhou) یکی از تامین کنندگان پیشگام بطری‌ های PET در کشور چین است.

این مجموعه، کارخانه تولید SAR را در این کشور راه اندازی کرده است. این کارخانه پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده برای بسته بندی و منسوجات را تولید می‌ کند. افزایش سرمایه گذاری در چنین صنایعی احتمالا تقاضا برای تولید PET را افزایش می‌ دهد. با توجه به مطالب گفته شده، به طور کلی انتظار می‌ رود که در طی سال‌ های 2022 تا 2027 میزان تقاضا برای تولید پلی اتیلن ترفتالات در بازار جهانی افزایش پیدا کند.

حجم بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات (PET)، بر اساس محصولات تولیدی

حجم بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات (PET)، بر اساس محصولات تولیدی

تسلط ناحیه آسیا اقیانوسیه بر بازار PET

کشور های منطقه آسیا اقیانوسیه پیوسته در حال رشد و توسعه هستند. با افزایش جمعیت این نواحی و توسعه شهر نشینی همچنین افزایش درآمد مردم ساکن در این نواحی، نیاز و تقاضا برای کالا های مصرفی افزایش می‌ یابد. تقاضای رو به رشد کالا های مصرفی موجب رشد بازار PET در این نواحی خواهد شد. کشور چین یکی از بزرگ‌ ترین تولید کنندگان PET در جهان است. در این کشور دو شرکت پتروچاینا و جیانگ سوسانگ فانگ شیانگ بزرگ‌ ترین تولید کنندگان PET در جهان از نظر حجم تولید می‌ باشند. ظرفیت تولید این دو کارخانه چیزی در حدود بیش از 2 میلیون تن در سال است.

امروزه در جهان تمایل به استفاده از محصولات پلاستیکی مهندسی شده مانند PET، در صنعت بسته بندی با سرعت بالایی در حال افزایش است. این دسته از پلاستیک‌ ها مزایای زیادی نسبت به پلاستیک‌ های بسته بندی معمولی دارند. در کشور چین تقاضا برای تولید PET جهت استفاده در صنایع بسته بندی در داخل کشور و همچنین صادرات آن‌ ها در حال افزایش است.

قیمت پی وی سی جهانی

همچنین لازم به ذکر است که صنایع الکترونیک در ناحیه آسیا اقیانوسیه در حال رشد است. این رشد در صنایع الکترونیک به علت تقاضای زیاد کشور های بزرگی مانند هند و چین است. در کشور چین به علت هزینه کارگری کم و همچنین سیاست‌ های کاری منعطف، تولید کنندگان لوازم الکترونیک بازار قوی و مطلوبی را تجربه می‌ کنند. در نتیجه با توجه به موارد بیان شده، انتظار می‌ رود که در طول دوره پیش بینی (2022 تا 2027) میزان تقاضا برای تولید پلی اتیلن ترفتالات افزایش یابد.

پلی ونیل کلراید

چشم انداز رقابتی در بازار PET

بازار جهانی پلی اتیلن ترفتالات یک بازار نیمه تلفیقی است. برخی از نقش آفرینان اصلی این بازار عبارتند از:

 • Indorama Ventures Public Company Limited
 • Alpek SAB de CV
 • Sinopec Group
 • Far Eastern New Century Corporation
 • CR Chemical Materials Technology Inc
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *