قیمت متانول (methanol)

قیمت متانول جهانی

قیمت متانول به همراه نمودار قیمت و تحلیل متانول آسیا را در این مقاله که توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز تهیه شده ببینید پس در ادامه همراه ما باشید.

ابهام در تعیین قیمت نفت خام

ایالات متحده و انگلستان در راستای تحریم های جدید و تعیین سقف قیمت برای صادرات محصولات نفتی روسیه بیانیه منتشر نمودند و طی آن آمریکا تاکید نمود که سقف قیمت نفت خام یک قیمت مشخص خواهد بود و در حالی که این سقف در گذشته ثابت نبود. مبهم بودن وضعیت قیمت نفت خام باعث گردید که دولت چین از فرصت استفاده نموده و برای ماه دسامبر نسبت به خرید نفت خام خود اقدام کند. یک اتفاق دیگر در بازار نفت می تواند نتیجه انتخابات آمریکا باشد که در آن جمهوری خواهان موفق شدند نیمی از کرسی های مجلس سنا واکثریت مجلس نمایندگان را به نام خود کنند.

تحریم متانول روسیه از شروع سال ۲۰۲۳

در هفته منتهی به ۱۱ نوامبر معاملات متانول در اروپا اندکی بهبود یافت ولی قیمت فروش آنی متانول با ۱۴ یورو کاهش در هر تن به ۳۲۶ یورو در هر تن رسید. بازگشت فعالان بازار صنعت متانول از سمیناری که در هفته قبل درخصوص متانول در جنوب شرق آسیا برگزار گردید باعث پی ریزی مجدد قیمت ها و انگیزه ها برای خریددر این منطقه شد.

به نظر می رسید که در این هفته ،مصرف کنندگان ومتقاضیان متانول تمرکز خود را بیشتر برروی کاهش ذخایر متانول خود در پایان سال جاری میلادی وآغاز سال ۲۰۲۳ معطوف نموده بودند. فعالان بازار بیشتر به فکر تامین تقاضای متانول اروپا بودند زیرا از اول ژانویه سال ۲۰۲۳ حمل متانول روسی به این منطقه از سوی اتحادیه اروپا مورد تحریم قرار گرفته است.

جدول قیمت متانول

با بازگشت یکی از واحد های تولید متانول در پالایشگاه های آلمان ،در هفته منتهی به ۱۱ نوامبر تولید متانول در اروپا بهبود یافت. در مصر نیز با شروع سه ماهه پایانی سال میلادی یک واحد تولید متانول در مصر مجددا در چرخه تولید قرار گرفت.واحد تولیدی Tomsk پس از خاتمه تعمیرات برنامه ریزی شده مجددا در سرویس قرار گرفت. دو واحد تولیدی که به دلیل گران بودن قیمت گاز از سال ۲۰۲۱ تعطیل شده بودند کماکان به همین دلیل هنوز خارج از سرویس می باشند. یک واحد تولید متانول در لیبی نیز خارج از سرویس می باشد.

قیمت متانول (methanol)

قیمت متانول (methanol)

تولید جهانی متانول با در نظر گرفتن کاهش میزان تولید در هر منطقه از سال ۲۰۲۰ تاکنون نشان می دهد که بیشترین میزان تولید متانول در این منطقه صورت می گیرد و در سراسر مناطق جهان به جز چین میزان تولید بین ۶۵ تا ۸۰ درصد ظرفیت تولید بوده است. در ماه جولای سال جاری میلادی تولید جهانی متانول به پایین‌ترین حد خود رسید.

تعطیلی سه واحد تولید متانول در ایران

در منطقه خاورمیانه و آفریقا در حال حاضر ایران شرایط مختلفی را در تولید تجربه میکند. سه واحد تولیدی در ایران هم اکنون تعطیل هستند ولی سایر واحد ها در خاورمیانه به کار خود ادامه میدهند.

  • شرکت متانول کاوه ایران هفته گذشته وارد سرویس شد ولی خیلی زود به دلیل ناشناخته مجددا تعطیل گردید.
  • شرکت مجتمع پتروشیمی زاگرس با هر دو واحد تولیدی متعلق به این مجتمع در حال تولید است.
  • واحد تولید متانول مرجان در ایران در این هفته به دلایل نامشخص تعطیل شد.
  • واحد تولید متانول بوشهر به دلایل فنی در این هفته تعطیل شد.
  • شرکت تولید متانول سبلان نیز از ماه آگوست تا کنون با ظرفیت کم مشغول تولید می باشد.
  • در منطقه جنوب شرق آسیا و هندوستان تعمیرات طولانی مدت واحد تولید متانول Brunel به مدت یک هفته دیگر ادامه یافت تا در مجموع به مدت یک ماه تعطیل باشد و با این وجود هنوز هم راه اندازی این واحد انجام نشده است.
  • دو واحد تولید متانول شرکت پتروناس در مالزی به خوبی در حال تولید هستند.
  • واحد های تولید متانول در هندوستان به دلیل گرانی قیمت گاز یا کاملا تعطیل شده و یا تولید خود را کاهش داده اند.
    us methanol - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تولید متانول

بررسی میزان کاهش تولید و از دست رفتن ظرفیت های تولید از سال ۲۰۲۰ تا کنون نشان می دهد که بیشترین میزان عدم تولید و استفاده از ظرفیت، در ماه های جولای و آگوست سال ۲۰۲۱ رخ داده است و در سال ۲۰۲۲ کاهش تولیدکمتری رخ داده است.

از ماههای اولیه سال ۲۰۲۲ میزان از دست رفتن ظرفیت نسبت به سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بهتر بوده است و حداکثر ظرفیت از دست رفته در این سال کمتر از ۳۰۰ هزار تن و عمدتاً در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن بوده است. ظرفیت های از دست رفته در سال ۲۰۲۱در ماه‌های بیشتر و در سقف های بالاتر از ۳۰۰ هزار تن بوده است. سال ۲۰۲۰ نیز وضعیت تولید متانول بهتر از سال ۲۰۲۱ و تا حدود زیادی مشابه سال ۲۰۲۲ بوده است.

قیمت متانول در آبان ماه 1401

methanol price

methanol price

در هفته منتهی به ۱۱ نوامبر قیمت متانول در اروپا برای فروش آنی، فاصله نسبتا زیادی با قیمت قراردادهای سه ماهه چهارم سال جاری میلادی دارد. در آسیا نیز ارزانترین قیمت متانول متعلق به هندوستان و سپس چین میباشد. گران ترین قیمت متانول در آسیا مربوط به کره جنوبی با ۳۶۰ دلار در هر تن و تایوان با ۳۴۳ دلار در هر تن می باشد.

Methanol price chart - بازار نفت و گاز پتروشیمی

از آغاز سال ۲۰۲۰ تا ماه جولای در این سال، قیمت متانول کاهشی بود ولی از جولای ۲۰۲۰ قیمت افزایش یافته و به نزدیک ۴۰۰ تا ۴۵۰ دلار در مناطق مختلف جهان رسید و فقط در چین قیمت ها در محدوده ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلاری باقی ماند و از ژانویه سال ۲۰۲۱ موج جدید سعودی مجددا آغاز شد.

حتی در چین از مرز ۴۵۰ دلار عبور کرد به گونه‌ای که از ماه جولای به تدریج قیمت ها وارد کانال های ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلاری وحتی در اروپا بیشتر از ۵۰۰ دلار شد ولی با آغاز سال جاری میلادی مجدداً قیمت ها کاهش یافت و به جز در ماه فوریه و مارس که اندکی مجددا افزایش یافت، روند کاهشی قیمت متانول آغاز و قیمت ها در خلیج آمریکا،جنوب شرق آسیا، اروپا و چین کاهش یافت که در چین کاهش قیمت نسبت به سایر نقاط بیشتر بود.

europe methanol - بازار نفت و گاز پتروشیمی

بیشترین شرکت‌های تولیدکننده متانول در اروپا را شرکت‌های آلمانی و روسی تشکیل داده‌اند. بزرگترین تولیدکنندگان متانول در روسیه متعلق به نروژ و هلند هستند.

methanol - بازار نفت و گاز پتروشیمی

بررسی میزان تولید متانول در اروپا که عمدتا در کشورهای آلمان هلند و نروژ قرار دارند به خوبی نشان می دهد که در سال ۲۰۲۲ و با گران شدن قیمت گاز بسیاری از صنایع تولید کننده متانول در اروپا به تدریج ظرفیت‌های خود را کاهش داده اند. حرکت کاهش تولید متانول در اروپا به دلیل افزایش قیمت گاز از ماه جولای سال ۲۰۲۱ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد اگرچه اوج رشد آن را میتوان در ماه جولای سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ مشاهده نمود.

قیمت متانول پتروشیمی

تولید کنندگان متانول در خاورمیانه تقریبا اکثر تولیدات خود را برای ماه نوامبر به فروش رسانده اندو برای انجام معاملات خود تحت فشار نبودند. بعضی از تولید کنندگان فقط محموله های ۱۰۰۰ تنی و ۲۰۰۰ تنی برای عرضه داشتند و نسبت به انجام رقابت با فروشندگان محموله های با قیمت پایین تر به چین و هند بی میل بودند. به نظر می رسد سه واحد تولیدمتانول در ایران باناخیر بیشتری وارد چرخه تولید مجدد شوند. بازگشایی دوواحد تولید متانول دنا و شیراز در سال ۲۰۲۳ بعید به نظر می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *